POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Holokaust.


Ostatni pociąg do Auschwitz
06.04.2016.
 
They were Germans, not Nazis.
06.04.2016.
 
Żydowski Dom Sierot - 103 rocznica powstania.
28.02.2016.
Czytaj całość27 lutego 1913 roku odbyło się uroczyste otwarcie Żydowskiego Domu Sierot nabożeństwem w sali rekreacyjnej oraz przemówieniem kaznodziei Wielkiej Synagogi, Samuela Abrahama Poznańskiego. Dyrektorem placówki przy ul. Krochmalnej 92 został Janusz Korczak, a współpracę jako naczelna wychowawczyni podjęła Stefania Wilczyńska. W placówce znalazło się miejsce dla 100 dzieci obojga płci, sierot ,
Czytaj całość
 
Pamięć o Kristalnacht...
09.11.2015.
Czytaj całość
 
W Chełmnie uczczono pamięć pomordowanych
17.09.2015.
Czytaj całośćSamorządowcy, kapłani, delegacje instytucji oświatowych i kulturalnych, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy uczcili pamięć pomordowanych w Obozie Zagłady Kulmhof. Uroczystość odbyła się w Lesie Rzuchowskim w Chełmnie nad Nerem.

 

Czytaj całość
 
Oświadczenie ZGWŻ
16.06.2015.
Czytaj całośćMuzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie od 15 maja prezentuje wystawę "Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz". Jednym z jej elementów jest film "Berek" Artura Żmijewskiego. Obraz ten pokazuje nagie osoby bawiące się w berka w komorze gazowej. W 2011 został on zdjęty z wystawy "Obok. 1000 lat historii w sztuce" w Gropius-Bau w Berlinie. Die Welt napisał wtedy: "Poważna artystyczna konfrontacja z Holokaustem (...) przegrała, pogrążona w śmieszności za sprawą płytkiego pomysłu polskiego artysty".
Czytaj całość
 
Wystawa w niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof
07.02.2015.
Czytaj całośćWystawa czasowa „Odezwa do naszego przyszłego narodu…” 70. rocznica likwidacji obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętnia przypadającą w 2015 r. 70. rocznicę ostatecznej likwidacji tego pierwszego, funkcjonującego na ziemiach polskich, obozu zagłady. Punktem kulminacyjnym rozgrywających się na terenie obozu wydarzeń związanych
Czytaj całość
 
Wstrząsające wyznania ocalonych z Auschwitz
29.01.2015.
Wciąż widzę przed oczami trupy, które woziłem do krematorium - mówi WP 95-letni Kazimierz Piechowski. Do Auschwitz trafił w drugim transporcie - w tamtej chwili stał się numerem. Miał 20 lat
Po dwóch latach piekła, 20 czerwca 1942 r., Piechowski zdecydował się na brawurową ucieczkę - jedną z najbardziej spektakularnych w dziejach obozu. Wraz z trzema innymi więźniami włamał się do magazynu mundurów, wykradł samochód esesmański Steyr 220 i z bronią wyjechał nim wraz z kolegami przez obozową bramę
Czytaj całość
 
"Cisza świata prowadzi do Auschwitz"
29.01.2015.
Czytaj całość"Nie chcemy, by nasza przeszłość stała się przyszłością naszych dzieci!" powiedział Roman Kent, ocalały więzień Auschwitz-Birkenau podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu. 27 stycznia ponad 300 Ocalałych, świadków historii Auschwitz, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Czytaj całość
 
Sadyści z Auschwitz
29.01.2015.
Czytaj całośćKompleks obozowy Auschwitz był doskonale zorganizowaną, prężnie funkcjonującą fabryką, w której stosowano przemysłowe metody zabijania. Mordowanie setek tysięcy "podludzi" wymagało sporych sił i środków, stąd tak rozbudowana administracja i liczny personel obozu. Nie brakowało wśród nich sadystów, którzy znęcali się nad więźniami ot tak, dla rozrywki.
Czytaj całość
 
Delegacje na Rocznicę Wyzwolenia Aushwitz
21.01.2015.

Do chwili obecnej obecność na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz potwierdzili:

• Argentyna – Patricia Beatriz Salas, ambasador

• Australia – Josh Frydenberg, minister asystent ministra skarbu

• Austria – Prezydent Heinz Fischer

• Belgia – Król Filip I, Królowa Matylda, Premier Charles Michel

• Bułgaria - Prezydent Rosen Plevneliev

 

 

Czytaj całość
 
Ewakuacja i likwidacja obozu
21.01.2015.
Czytaj całośćOd 17 do 21 stycznia wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tys. więźniów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, głównie na zachód, przez Górny i Dolny Śląsk, dwa dni później w transportach kolejowych ewakuowano 2 tys. więźniów z podobozów w Świętochłowicach i Siemianowicach. Główne piesze trasy ewakuacyjne wiodły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, gdzie wiele kolumn ewakuacyj­nych przeformowano w transporty kole­jowe.
Czytaj całość
 
Zostawić Aushwitz...
21.01.2015.

Czytaj całośćW styczniu 1945 Niemcy prowadzili ewakuację 58 tysięcy więźniów Auschwitz w głąb Rzeszy, palili dokumenty, wysadzili krematoria i komory gazowe w Birkenau. 27 stycznia do obozu, w którym pozostało kilka tysięcy chorych więźniów wkroczyła Armia Czerwona. Ponad dwa lata później w tym miejscu otwarto muzeum. Obecnie co roku przyjeżdża do niego ponad milion osób.

Czytaj całość
 
Wykład w Oświęcimiu
21.01.2015.
Czytaj całośćCentrum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza na wykład dr. Artura Szyndlera "Co dalej? Powroty ocalonych żydowskich Oświęcimian" 28 stycznia 2015 o godz. 18. Prelekcja o powrotach nielicznych żydowskich Oświęcimian, którzy przeżyli Zagładę. Przed II wojną światową w Oświęcimiu mieszkało ok. 8000 Żydów (60% ogółu mieszkańców). Po wyzwoleniu, we wrześniu 1945 r. w mieście przebywało zaledwie 186 Żydów.
Czytaj całość
 
70 lat po piekle Aushwitz....
21.01.2015.

Czytaj całość70 Rocznica Wyzwolenia KL Auschwitz będzie dla Telewizji Polskiej okazją do przedstawienia - za sprawą licznych programów i opowieści - tragedii Szoah i straszliwego systemu gett i obozów koncentracyjnych, a także tych Polaków, którzy - jak organizatorzy Żegoty - podjęli z nim nierówną walkę. To wielka lekcja historii i pamięci na sześciu antenach nadawcy publicznego.

Czytaj całość
 
75 Rocznica Likwidacjii Getta Puławskiego
28.12.2014.
Czytaj całośćW sobotę 27 grudnia w Puławach pod pomnikiem przy ulicy Kołłątaja, uczczono pamięć pomordowanych i wypędzonych Żydów podczas likwidacji puławskiego getta w grudniu 1939 roku.
"...Obchodzimy dziś rocznicę likwidacji puławskiego getta. Po raz drugi staramy się upamiętnić to wydarzenie, bo chcemy uzmysłowić mieszkańcom Puław,
Czytaj całość
 
Aushwitz- zwiedzanie i rezerwacje on-line
27.12.2014.
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz stworzony został specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org. Pozwala on już teraz na wygodne zarezerwowanie terminów zwiedzania od stycznia 2015 r. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.
Czytaj całość
 
Historyczne walizy.....
26.12.2014.
Czytaj całość1800 historycznych waliz, które należały do Żydów deportowanych na zagładę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zostało umieszczonych w zaprojektowanych specjalnie dla tych obiektów magazynach.
Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w system gaszenia, nowoczesne oświetlenie bezpieczne dla historycznych obiektów oraz specjalistyczne szafy do przechowywania waliz.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl