POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Holokaust.
Delegacje na Rocznicę Wyzwolenia Aushwitz
21.01.2015.

Do chwili obecnej obecność na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz potwierdzili:

• Argentyna – Patricia Beatriz Salas, ambasador

• Australia – Josh Frydenberg, minister asystent ministra skarbu

• Austria – Prezydent Heinz Fischer

• Belgia – Król Filip I, Królowa Matylda, Premier Charles Michel

• Bułgaria - Prezydent Rosen Plevneliev

 

 

Czytaj całość
 
Ewakuacja i likwidacja obozu
21.01.2015.
Czytaj całośćOd 17 do 21 stycznia wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tys. więźniów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, głównie na zachód, przez Górny i Dolny Śląsk, dwa dni później w transportach kolejowych ewakuowano 2 tys. więźniów z podobozów w Świętochłowicach i Siemianowicach. Główne piesze trasy ewakuacyjne wiodły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, gdzie wiele kolumn ewakuacyj­nych przeformowano w transporty kole­jowe.
Czytaj całość
 
Zostawić Aushwitz...
21.01.2015.

Czytaj całośćW styczniu 1945 Niemcy prowadzili ewakuację 58 tysięcy więźniów Auschwitz w głąb Rzeszy, palili dokumenty, wysadzili krematoria i komory gazowe w Birkenau. 27 stycznia do obozu, w którym pozostało kilka tysięcy chorych więźniów wkroczyła Armia Czerwona. Ponad dwa lata później w tym miejscu otwarto muzeum. Obecnie co roku przyjeżdża do niego ponad milion osób.

Czytaj całość
 
Wykład w Oświęcimiu
21.01.2015.
Czytaj całośćCentrum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza na wykład dr. Artura Szyndlera "Co dalej? Powroty ocalonych żydowskich Oświęcimian" 28 stycznia 2015 o godz. 18. Prelekcja o powrotach nielicznych żydowskich Oświęcimian, którzy przeżyli Zagładę. Przed II wojną światową w Oświęcimiu mieszkało ok. 8000 Żydów (60% ogółu mieszkańców). Po wyzwoleniu, we wrześniu 1945 r. w mieście przebywało zaledwie 186 Żydów.
Czytaj całość
 
70 lat po piekle Aushwitz....
21.01.2015.

Czytaj całość70 Rocznica Wyzwolenia KL Auschwitz będzie dla Telewizji Polskiej okazją do przedstawienia - za sprawą licznych programów i opowieści - tragedii Szoah i straszliwego systemu gett i obozów koncentracyjnych, a także tych Polaków, którzy - jak organizatorzy Żegoty - podjęli z nim nierówną walkę. To wielka lekcja historii i pamięci na sześciu antenach nadawcy publicznego.

Czytaj całość
 
75 Rocznica Likwidacjii Getta Puławskiego
28.12.2014.
Czytaj całośćW sobotę 27 grudnia w Puławach pod pomnikiem przy ulicy Kołłątaja, uczczono pamięć pomordowanych i wypędzonych Żydów podczas likwidacji puławskiego getta w grudniu 1939 roku.
"...Obchodzimy dziś rocznicę likwidacji puławskiego getta. Po raz drugi staramy się upamiętnić to wydarzenie, bo chcemy uzmysłowić mieszkańcom Puław,
Czytaj całość
 
Aushwitz- zwiedzanie i rezerwacje on-line
27.12.2014.
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz stworzony został specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org. Pozwala on już teraz na wygodne zarezerwowanie terminów zwiedzania od stycznia 2015 r. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.
Czytaj całość
 
Historyczne walizy.....
26.12.2014.
Czytaj całość1800 historycznych waliz, które należały do Żydów deportowanych na zagładę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zostało umieszczonych w zaprojektowanych specjalnie dla tych obiektów magazynach.
Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w system gaszenia, nowoczesne oświetlenie bezpieczne dla historycznych obiektów oraz specjalistyczne szafy do przechowywania waliz.
Czytaj całość
 
Obóz Zagłady Kulmhof
18.09.2014.
Czytaj całośćChełmno nad Nerem: Uroczystości upamiętniające pomordowanych w Obozie Zagłady Kulmhof.
W Lesie Rzuchowskim, w Obozie Zagłady Kulmhof uczczono dziś pamięć pomordowanych Polaków, Żydów, Cyganów, Dzieci Czeskich oraz Jeńców Radzieckich.

 

Czytaj całość
 
"Wieś polska a Holocaust":
02.05.2013.

Wysłuchaj debaty tutaj

/FŻP/

 
Pamięć o ofiarach Holokaustu wiecznie żywa
27.04.2013.

W poniedziałek 22 kwietnia w kawęczyńskich lasach pojawili się goście nie tylko ze wszystkich stron naszego powiatu, ale też z rozmaitych zakątków Polski, a nawet ze Szwecji czy Izraela. Osoby te uczestniczyły w odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci zmarłych i pomordowanych Żydów spoczywających na cmentarzu getta „Czachulec”.

CAŁY ARTYKUŁ

 
Jom haShoah 2013
20.02.2013.
Czytaj całośćDnia 27 stycznia 2013 obchodziliśmy Jom HaShoah – Dzień Zagłady. Data ta stanowiąca rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, każdego roku stanowi chwilę zadumy nad losem jaki naziści zgotowali Narodowi Żydowskiemu.
Poznańscy Żydzi już w pierwszych miesiącach okupacji zostali deportowani z rodzinnego miasta i następnie zamordowani. Większość z nich wywieziona została 13 grudnia 1939 roku. Reszta 2 i 6 kwietnia 1940r.
Czytaj całość
 
68 Rocznica wyzwolenia Auschwitz
24.01.2013.

Czytaj całośćW niedziele, 27 stycznia 2013 r. odbędą się uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Czytaj całość
 
Commemoration Biecz - film Samuela Mullera
04.01.2013.
Czytaj całość
 
KRISTALNACHT....
09.11.2012.

Czytaj całość9 listopada to dziwny dzień - jest jednocześnie rocznicą Nocy Kryształowej, jak i zburzenia muru berlińskiego. Od ponad 20 lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 doszło do pierwszego zorganizowanego i zainicjowanego przez niemieckie władze państwowe pogromu - w całych Niemczech bojówki SS, SA i Hitlerjugend w mordowały i prześladowały Żydów.

Czytaj całość
 
Konkurs o Auschwitz
31.10.2012.

Czytaj całośćPaństwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Rzecznik Praw Obywatelskich ogłaszają konkurs literacki, którego temat brzmi „Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?”.

Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz wszystkich ofiar Holokaustu, a także kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, w szczególności wśród młodego pokolenia.

Czytaj całość
 
Ośrodek Zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof)
11.10.2012.

Obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem powstał w grudniu 1941 roku, jako pierwszy obóz zagłady na terenie tzw. Kraju Warty. Jego powstanie było efektem pisma wysłanego 16 lipca 1941 r. przez Sturmbahnnfűrera Heinza Rolfa Hőppnera do Adolfa Eichmanna.

Lokalizacja obozu śmierci wynikała z logiki logistycznej zbrodniczych planów nazistów. Chełmno posiadało połączenie wąskotorowe z Kołem, do którego koleją normalnotorową łatwo było dowozić żydowskich skazańców z pobliskiej Łodzi i z całej Europy.

Czytaj całość
 
Dlaczegoo nie ma gwiazd w niebiosach
08.10.2012.
„Dlaczego nie ma gwiazd w niebiosach?”
pytały dzieci Boga.
„I dlaczego nie ma w niebiosach latarni?”

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 29 - 56 z 105

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 20:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl