POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Holokaust.


Pamięć wykuta w granicie
02.10.2012.
Czytaj całośćHISTORIA Do 1939 r. Żydzi byli drugą co do wielkości mniejszością zamieszkującą miasto nad Brdą. – Bydgoszcz była pierwszym miastem, w którym Niemcy dokonali Holokaustu – twierdzi prof. Zdzisław Biegański.
Bydgoszczan pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez Niemców podczas okupacji upamiętnia tablica odsłonięta wczoraj u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Pod Blankami.
Czytaj całość
 
Morderca zza biurka...
31.05.2012.
Czytaj całość50 lat temu, 31 maja 1962 r. w Izraelu wykonano wyrok śmierci na Adolfie Eichmannie, "mordercy zza biurka", odpowiedzialnym za śmierć milionów Żydów. Jego prochy rozsypano na morzu, poza wodami terytorialnymi Izraela. SS-obersturmbannfuehrer Adolf Eichmann jako szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) odpowiadał za realizację "ostatecznego rozwiązania" - gromadzenie Żydów i ich wysyłkę do niemieckich obozów zagłady w okupowanej Polsce.
Czytaj całość
 
Marsz Żywych 2012
29.04.2012.
Czytaj całośćPonad 10 tysięcy osób uczciło w czwartek 19 kwietnia wspólnie pamięć o ofiarach Zagłady (Szoa). Już po raz 21. przeszli "drogą śmierci" z niemieckiego obozu Auschwitz do Auschwitz II-Birkenau w Marszu Żywych. Towarzyszyli im amerykańscy wyzwoliciele obozów.Uczestnicy Marszu Żywych w kolumnie przeszli na teren byłego Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbyły się główne uroczystości. Kulminacyjnym momentem było zmówienie kadiszu, jednej z najważniejszych modlitw w judaizmie, oraz żałobnej modlitwy El male rachamim. Na zakończenie odśpiewana została "Hatikwa" (Nadzieja) -  hymn Izraela.
Czytaj całość
 
MARSZ PAMIĘCI REMBERTÓW-FALENICA
27.04.2012.

*Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek
W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy
próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek
i śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy*

 Antoni Słonimski, „Elegia miasteczek żydowskich”

 

 70 lat temu, w cieniu zagłady Żydów Warszawy, dokonała się tragedia żydowskich mieszkańców pasa osiedli położonych na wschód od stolicy. 20 sierpnia 1942 r., w dzień po inicjującej zbrodnicze dzieło likwidacji getta w Otwocku, hitlerowcy uczynili to samo z gettem w Falenicy.

Czytaj całość
 
Próbować nie zapomnieć...
21.03.2012.

Czytaj całość"Cisza Pamięci" to wystawa przygotowana w Treblince przez Tomasza Nowaka, Aleksandrę Rykałę, Marcina Sutryka, Macieja Tołwińskiego z grupy Ławeczka. Prace artystów odnoszą się do obozu zagłady, jaki funkcjonował w tym miejscu w czasie II wojny światowej. Otwarcie ekspozycji odbyło się 18 marca, a można ją podziwiać do 6 maja.

- Pamięć o Zagładzie narodu żydowskiego, który żył na naszych ziemiach kilka wieków, należy kultywować na różne sposoby. Jednym z nich jest sztuka - uważa Edward Kopówka, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince 

Czytaj całość
 
Śledztwo po 71 latach
16.03.2012.
 Białostocki IPN prowadzi obecnie kilka spraw dotyczących pogromów, za które odpowiedzialni są Polacy – Agnieszka Domanowska na łamach „Gazety Wyborczej” przedstawia szczegóły pogromu Żydówek w Bzurach z lipca 1941 r.
W 1941 r. z getta w Szczuczynie (woj. podlaskie, ok. 60 km na północ od Łomży) przewieziono do Bzur ok. 20 Żydówek, gdzie pracowały w ogrodzie warzywnym w tamtejszym majątku. Po ukończeniu prac zostały brutalnie zamordowane przez miejscowych mężczyzn: „kobiety były bite metalowymi, okutymi wcześniej w kuźni pałkami, kilka z nich na pewno zostało zgwałconych. 
Czytaj całość
 
HOLOKAUST
28.02.2012.

Holocaust ("całopalenie", spolszczenie: Holokaust) – pierwotnie termin religijny oznaczający ofiarę całopalną (w tym znaczeniu może być stosowane również dziś), obecnie najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa są prześladowania i zagłada prawie 6 milionów Żydów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej (w tym znaczeniu, jako nazwa własna, słowo Holocaust/Holokaust pisane jest wielką literą).

Czytaj całość
 
SS Struma
25.02.2012.
Czytaj całośćDokładnie 70 lat temu, dnia 24 lutego 1942 roku, dziewiętnastoletni David Stoliar w przerażeniu chwycił się pływających szczątków statku na powierzchni Morza Czarnego. Na początku słyszał krzyki dobiegające z otaczającej go wody, ale w końcu wszystko ucichło. Z czasem okazało się, że chłopak był jedynym ocalonym ze statku SS Struma, parszywej łajby pełnej oszalałych z przerażenia żydowskich uchodźców. Statek miał jedynie 2 szalupy ratunkowe, a wcześniej służył do przewozu bydła po Dunaju.
Czytaj całość
 
"Byliśmy ludżmi jak wszyscy inni...."
24.02.2012.

Czytaj całość„Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół, swój dom” — to tytuł nowej wystawy czasowej Muzeum Auschwitz. Na ekspozycji zobaczyć można dziesiątki przedmiotów należących do ludzi, w ogromnej większości Żydów, których niemieccy naziści deportowali do Auschwitz. To m.in. drobne przedmioty codziennego użytku lub ich fragmenty, guziki, buteleczki po perfumach, monety, biżuteria, grzebyki, lusterka, klucze, korki od butelek, a także temperówka, figura szachowa, czy ceramiczne figurki. Łącznie na ekspozycji zobaczyć można prac konserwatorskich na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.kilkaset obiektów. Wszystkie prezentowane przedmioty znalezione zostały podczas

 

Czytaj całość
 
Obrazy z fabryki śmierci
17.02.2012.

Czytaj całość"Wody z ziemniaków się napić, wykąpać i umrzeć" - podsumowuje pragnienia więźniów obozu Auschwitz jedna z bohaterek filmu Małgorzaty Imielskiej "Obrazy z fabryki śmierci". Ten niezwykły dokument opowiada o więźniach obozu, którzy codzienne wydarzenia rejestrowali za pomocą rysunków. Było to niebezpieczne zajęcie, a przyłapanie kogoś na szkicowaniu wiązało się z okrutną karą. Niektórzy jednak rysowali, bo tylko w ten sposób mogli przekazać prawdę o życiu w obozie. Byli jednak i tacy, którym tworzenie portretów lub scen rodzajowych zlecali sami Niemcy. Odnaleziono nawet egzemplarze specyficznych instruktarzy dotyczących tego, jak dobrze przedstawiać scenki z obozu.

Czytaj całość
 
Pierwszy transport Żydów do Auschwitz
14.02.2012.

Czytaj całość70. rocznica pierwszej deportacji polskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz przypadnie 15 lutego. Tego dnia w 1942 roku do obozu dotarł z Bytomia transport Żydów aresztowanych przez Gestapo. Wszystkich zgładzono tuż po przywiezieniu. Współcześnie niewiele wiadomo na temat tego transportu. Nieżyjący historyk Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Danuta Czech, pisała w sporządzonym przez siebie "Kalendarium wydarzeń w KL Auschwitz", że ludzi wysadzono na rampie przy obozowej bocznicy kolejowej, gdzie polecono im zostawić bagaż

Czytaj całość
 
Kochana Pani Stefa
13.02.2012.

W Roku Korczaka Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra pragnie przypomnieć i przybliżyć postać Stefanii Wilczyńskiej - najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka, wielkiej przyjaciółki dzieci, która oddała im całe swoje życie. Stefania Wilczyńska - pedagożka, wychowawczyni, kierowniczka Domu Sierot przy Krochmalnej 92 w Warszawie. Była autorką wielu koncepcji pedagogicznych realizowanych w Domu Sierot. Pod nieobecność Korczaka podczas pierwszej wojny światowej, w trudnych warunkach przez kilka lat samodzielnie opiekowała się dziećmi.

W maju 1939 roku powróciła z Palestyny by razem z nim i z dziećmi przetrwać nadchodzące straszne czasy. „Moje dzieci są w Warszawie. Tu są moje dzieci” - tłumaczyła wówczas przyjaciołom. Nie założyła własnej rodziny, tak jak Janusz Korczak swoje życie oddała biednym dzieciom. Wspierała go od chwili powstania Domu Sierot do jego tragicznej likwidacji, wraz z nim i z dziećmi zginęła w Treblince 6 sierpnia 1942 roku.

Serdecznie zapraszamy do polubienia facebookowej strony "Kochanej Pani Stefy":

http://www.facebook.com/pages/Kochana-Pani-Stefa/301166563272921

 
"Dzień Sprawiedliwych"
03.02.2012.
Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu", Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich zwróciły się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o zgłoszenie do Sejmu inicjatywy ustawy o ustanowieniu "Dnia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Polsce". Polki i Polacy, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom w okresie Zagłady, powinni znaleźć właściwe miejsce w polskiej pamięci i debacie historycznej - argumentują przedstawiciele tych instytucji. Na co dzień podejmują one działania edukacyjne dla przybliżenia społeczeństwu osób, które Instytut Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".
Czytaj całość
 
Dzień ;pamieci o ofiarach Holokaustu
26.01.2012.
Czytaj całośćW piątek, 27 stycznia 2012 r. odbędą się główne uroczystości poświęcone 67. rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. W roku 2012 przypada 70. rocznica rozpoczęcia w Auschwitz zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau. Po przeprowadzeniu latem i jesienią 1941 r.  prób zabijania gazem Cyklon B w 1942 r. ten istniejący już największy obóz koncentracyjny stał się jednocześnie ośrodkiem natychmiastowej zagłady na masową skalę. W pierwszym okresie niemieccy naziści zaadaptowali dla tego celu dwa wiejskie domki, następnie zbudowali i uruchomili cztery duże zespoły komór gazowych i krematoriów.
Czytaj całość
 
70 lat temu w Wannsee
20.01.2012.
70 lat temu, 20 stycznia 1942 r., na konferencji w Wannsee pod Berlinem Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) przedstawił plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", którego konsekwencją miała być eksterminacja 11 milionów europejskich Żydów. Konferencja początkowo miała się odbyć 9 grudnia 1941 r. Na ten dzień szef RSHA Reinhard Heydrich zaprosił przedstawicieli niemieckich władz państwowych i SS w celu podjęcia przygotowań "koniecznych dla rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie w aspekcie organizacyjnym, rzeczowym i materialnym". Termin planowanej narady przesunięty został jednak o kilka tygodni ze względu na japoński atak na Pearl Harbor i przystąpienie do wojny Stanów Zjednoczonych
Czytaj całość
 
Skrzynie z dokumentacją z Auschwitz
18.01.2012.
Muzeum Auschwitz poinformuje prokuraturę oraz IPN o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku z bezprawnym przekazaniem Niemcom i wywiezieniem do Niemiec odnalezionych na Dolnym Śląsku skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum powiedział w niedzielę, że doniesienie zostanie złożone "najszybciej jak to możliwe", prawdopodobnie już w poniedziałek. Trzy skrzynie z dokumentami załogi obozowej Auschwitz odnaleźli niedawno w okolicach Przełęczy Kowarskiej na Dolnym Śląsku poszukiwacze z Niemiec, którzy korzystali z pomocy Polaka, Mieczysława Bojki. Niemcy wywieźli je do swego kraju. We wtorek poinformował o tym regionalny tygodnik „Nowiny Jeleniogórskie”.
Czytaj całość
 
4 mln euro dla Auschwitz
14.12.2011.

4 miliony euro przeznaczyła Komisja Europejska na wsparcie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach projektu „Auschwitz — Zachowanie Autentyzmu — dziewięć zadań na lata 2012-2015". Fundusze pochodzą z programu „Europa dla obywateli”. Umowę w tej sprawie podpisali dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński oraz Dyrektor Generalny ds. Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej,  Jean Pierre Vandersteen.

 

Czytaj całość
 
Auschwitz - nowa ekspozycja
17.11.2011.
Czytaj całośćNowa stała ekspozycja w byłym niemieckim obozie Auschwitz I poświęcona zagładzie Żydów zostanie otwarta w przyszłym roku - poinformował w środę rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosław Mensfelt. Rozpoczęły się już intensywne prace w bloku 27 byłego obozu, w którym znajduje się żydowska ekspozycja. Dotychczasowa wystawa została zdemontowana. "Prace są zaawansowane. Aktualnie wymieniane są okna i konserwowane wnętrza budynku. Później rozpocznie się montaż wystawy. Przed 27 stycznia przyszłego roku, gdy przypadnie 67. rocznica wyzwolenia obozu, prace nie zostaną zakończone. Otwarcie nastąpi jednak w 2012 roku" - dodał Mensfelt. Prace finansuje państwo Izrael.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl