POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Holokaust.


75 Rocznica Likwidacjii Getta Puławskiego
28.12.2014.
Czytaj całośćW sobotę 27 grudnia w Puławach pod pomnikiem przy ulicy Kołłątaja, uczczono pamięć pomordowanych i wypędzonych Żydów podczas likwidacji puławskiego getta w grudniu 1939 roku.
"...Obchodzimy dziś rocznicę likwidacji puławskiego getta. Po raz drugi staramy się upamiętnić to wydarzenie, bo chcemy uzmysłowić mieszkańcom Puław,
Czytaj całość
 
Aushwitz- zwiedzanie i rezerwacje on-line
27.12.2014.
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz stworzony został specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org. Pozwala on już teraz na wygodne zarezerwowanie terminów zwiedzania od stycznia 2015 r. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.
Czytaj całość
 
Historyczne walizy.....
26.12.2014.
Czytaj całość1800 historycznych waliz, które należały do Żydów deportowanych na zagładę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zostało umieszczonych w zaprojektowanych specjalnie dla tych obiektów magazynach.
Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w system gaszenia, nowoczesne oświetlenie bezpieczne dla historycznych obiektów oraz specjalistyczne szafy do przechowywania waliz.
Czytaj całość
 
Obóz Zagłady Kulmhof
18.09.2014.
Czytaj całośćChełmno nad Nerem: Uroczystości upamiętniające pomordowanych w Obozie Zagłady Kulmhof.
W Lesie Rzuchowskim, w Obozie Zagłady Kulmhof uczczono dziś pamięć pomordowanych Polaków, Żydów, Cyganów, Dzieci Czeskich oraz Jeńców Radzieckich.

 

Czytaj całość
 
"Wieś polska a Holocaust":
02.05.2013.

Wysłuchaj debaty tutaj

/FŻP/

 
Pamięć o ofiarach Holokaustu wiecznie żywa
27.04.2013.

W poniedziałek 22 kwietnia w kawęczyńskich lasach pojawili się goście nie tylko ze wszystkich stron naszego powiatu, ale też z rozmaitych zakątków Polski, a nawet ze Szwecji czy Izraela. Osoby te uczestniczyły w odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci zmarłych i pomordowanych Żydów spoczywających na cmentarzu getta „Czachulec”.

CAŁY ARTYKUŁ

 
Jom haShoah 2013
20.02.2013.
Czytaj całośćDnia 27 stycznia 2013 obchodziliśmy Jom HaShoah – Dzień Zagłady. Data ta stanowiąca rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, każdego roku stanowi chwilę zadumy nad losem jaki naziści zgotowali Narodowi Żydowskiemu.
Poznańscy Żydzi już w pierwszych miesiącach okupacji zostali deportowani z rodzinnego miasta i następnie zamordowani. Większość z nich wywieziona została 13 grudnia 1939 roku. Reszta 2 i 6 kwietnia 1940r.
Czytaj całość
 
68 Rocznica wyzwolenia Auschwitz
24.01.2013.

Czytaj całośćW niedziele, 27 stycznia 2013 r. odbędą się uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Czytaj całość
 
Commemoration Biecz - film Samuela Mullera
04.01.2013.
Czytaj całość
 
KRISTALNACHT....
09.11.2012.

Czytaj całość9 listopada to dziwny dzień - jest jednocześnie rocznicą Nocy Kryształowej, jak i zburzenia muru berlińskiego. Od ponad 20 lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 doszło do pierwszego zorganizowanego i zainicjowanego przez niemieckie władze państwowe pogromu - w całych Niemczech bojówki SS, SA i Hitlerjugend w mordowały i prześladowały Żydów.

Czytaj całość
 
Konkurs o Auschwitz
31.10.2012.

Czytaj całośćPaństwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Rzecznik Praw Obywatelskich ogłaszają konkurs literacki, którego temat brzmi „Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?”.

Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz wszystkich ofiar Holokaustu, a także kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, w szczególności wśród młodego pokolenia.

Czytaj całość
 
Ośrodek Zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof)
11.10.2012.

Obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem powstał w grudniu 1941 roku, jako pierwszy obóz zagłady na terenie tzw. Kraju Warty. Jego powstanie było efektem pisma wysłanego 16 lipca 1941 r. przez Sturmbahnnfűrera Heinza Rolfa Hőppnera do Adolfa Eichmanna.

Lokalizacja obozu śmierci wynikała z logiki logistycznej zbrodniczych planów nazistów. Chełmno posiadało połączenie wąskotorowe z Kołem, do którego koleją normalnotorową łatwo było dowozić żydowskich skazańców z pobliskiej Łodzi i z całej Europy.

Czytaj całość
 
Dlaczegoo nie ma gwiazd w niebiosach
08.10.2012.
„Dlaczego nie ma gwiazd w niebiosach?”
pytały dzieci Boga.
„I dlaczego nie ma w niebiosach latarni?”

Czytaj całość
 
Pamięć wykuta w granicie
02.10.2012.
Czytaj całośćHISTORIA Do 1939 r. Żydzi byli drugą co do wielkości mniejszością zamieszkującą miasto nad Brdą. – Bydgoszcz była pierwszym miastem, w którym Niemcy dokonali Holokaustu – twierdzi prof. Zdzisław Biegański.
Bydgoszczan pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez Niemców podczas okupacji upamiętnia tablica odsłonięta wczoraj u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Pod Blankami.
Czytaj całość
 
Morderca zza biurka...
31.05.2012.
Czytaj całość50 lat temu, 31 maja 1962 r. w Izraelu wykonano wyrok śmierci na Adolfie Eichmannie, "mordercy zza biurka", odpowiedzialnym za śmierć milionów Żydów. Jego prochy rozsypano na morzu, poza wodami terytorialnymi Izraela. SS-obersturmbannfuehrer Adolf Eichmann jako szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) odpowiadał za realizację "ostatecznego rozwiązania" - gromadzenie Żydów i ich wysyłkę do niemieckich obozów zagłady w okupowanej Polsce.
Czytaj całość
 
Marsz Żywych 2012
29.04.2012.
Czytaj całośćPonad 10 tysięcy osób uczciło w czwartek 19 kwietnia wspólnie pamięć o ofiarach Zagłady (Szoa). Już po raz 21. przeszli "drogą śmierci" z niemieckiego obozu Auschwitz do Auschwitz II-Birkenau w Marszu Żywych. Towarzyszyli im amerykańscy wyzwoliciele obozów.Uczestnicy Marszu Żywych w kolumnie przeszli na teren byłego Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbyły się główne uroczystości. Kulminacyjnym momentem było zmówienie kadiszu, jednej z najważniejszych modlitw w judaizmie, oraz żałobnej modlitwy El male rachamim. Na zakończenie odśpiewana została "Hatikwa" (Nadzieja) -  hymn Izraela.
Czytaj całość
 
MARSZ PAMIĘCI REMBERTÓW-FALENICA
27.04.2012.

*Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek
W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy
próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek
i śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy*

 Antoni Słonimski, „Elegia miasteczek żydowskich”

 

 70 lat temu, w cieniu zagłady Żydów Warszawy, dokonała się tragedia żydowskich mieszkańców pasa osiedli położonych na wschód od stolicy. 20 sierpnia 1942 r., w dzień po inicjującej zbrodnicze dzieło likwidacji getta w Otwocku, hitlerowcy uczynili to samo z gettem w Falenicy.

Czytaj całość
 
Próbować nie zapomnieć...
21.03.2012.

Czytaj całość"Cisza Pamięci" to wystawa przygotowana w Treblince przez Tomasza Nowaka, Aleksandrę Rykałę, Marcina Sutryka, Macieja Tołwińskiego z grupy Ławeczka. Prace artystów odnoszą się do obozu zagłady, jaki funkcjonował w tym miejscu w czasie II wojny światowej. Otwarcie ekspozycji odbyło się 18 marca, a można ją podziwiać do 6 maja.

- Pamięć o Zagładzie narodu żydowskiego, który żył na naszych ziemiach kilka wieków, należy kultywować na różne sposoby. Jednym z nich jest sztuka - uważa Edward Kopówka, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl