POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Holokaust.
"Byliśmy ludżmi jak wszyscy inni...."
24.02.2012.

Czytaj całość„Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół, swój dom” — to tytuł nowej wystawy czasowej Muzeum Auschwitz. Na ekspozycji zobaczyć można dziesiątki przedmiotów należących do ludzi, w ogromnej większości Żydów, których niemieccy naziści deportowali do Auschwitz. To m.in. drobne przedmioty codziennego użytku lub ich fragmenty, guziki, buteleczki po perfumach, monety, biżuteria, grzebyki, lusterka, klucze, korki od butelek, a także temperówka, figura szachowa, czy ceramiczne figurki. Łącznie na ekspozycji zobaczyć można prac konserwatorskich na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.kilkaset obiektów. Wszystkie prezentowane przedmioty znalezione zostały podczas

 

Czytaj całość
 
Obrazy z fabryki śmierci
17.02.2012.

Czytaj całość"Wody z ziemniaków się napić, wykąpać i umrzeć" - podsumowuje pragnienia więźniów obozu Auschwitz jedna z bohaterek filmu Małgorzaty Imielskiej "Obrazy z fabryki śmierci". Ten niezwykły dokument opowiada o więźniach obozu, którzy codzienne wydarzenia rejestrowali za pomocą rysunków. Było to niebezpieczne zajęcie, a przyłapanie kogoś na szkicowaniu wiązało się z okrutną karą. Niektórzy jednak rysowali, bo tylko w ten sposób mogli przekazać prawdę o życiu w obozie. Byli jednak i tacy, którym tworzenie portretów lub scen rodzajowych zlecali sami Niemcy. Odnaleziono nawet egzemplarze specyficznych instruktarzy dotyczących tego, jak dobrze przedstawiać scenki z obozu.

Czytaj całość
 
Pierwszy transport Żydów do Auschwitz
14.02.2012.

Czytaj całość70. rocznica pierwszej deportacji polskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz przypadnie 15 lutego. Tego dnia w 1942 roku do obozu dotarł z Bytomia transport Żydów aresztowanych przez Gestapo. Wszystkich zgładzono tuż po przywiezieniu. Współcześnie niewiele wiadomo na temat tego transportu. Nieżyjący historyk Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Danuta Czech, pisała w sporządzonym przez siebie "Kalendarium wydarzeń w KL Auschwitz", że ludzi wysadzono na rampie przy obozowej bocznicy kolejowej, gdzie polecono im zostawić bagaż

Czytaj całość
 
Kochana Pani Stefa
13.02.2012.

W Roku Korczaka Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra pragnie przypomnieć i przybliżyć postać Stefanii Wilczyńskiej - najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka, wielkiej przyjaciółki dzieci, która oddała im całe swoje życie. Stefania Wilczyńska - pedagożka, wychowawczyni, kierowniczka Domu Sierot przy Krochmalnej 92 w Warszawie. Była autorką wielu koncepcji pedagogicznych realizowanych w Domu Sierot. Pod nieobecność Korczaka podczas pierwszej wojny światowej, w trudnych warunkach przez kilka lat samodzielnie opiekowała się dziećmi.

W maju 1939 roku powróciła z Palestyny by razem z nim i z dziećmi przetrwać nadchodzące straszne czasy. „Moje dzieci są w Warszawie. Tu są moje dzieci” - tłumaczyła wówczas przyjaciołom. Nie założyła własnej rodziny, tak jak Janusz Korczak swoje życie oddała biednym dzieciom. Wspierała go od chwili powstania Domu Sierot do jego tragicznej likwidacji, wraz z nim i z dziećmi zginęła w Treblince 6 sierpnia 1942 roku.

Serdecznie zapraszamy do polubienia facebookowej strony "Kochanej Pani Stefy":

http://www.facebook.com/pages/Kochana-Pani-Stefa/301166563272921

 
"Dzień Sprawiedliwych"
03.02.2012.
Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu", Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich zwróciły się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o zgłoszenie do Sejmu inicjatywy ustawy o ustanowieniu "Dnia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Polsce". Polki i Polacy, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom w okresie Zagłady, powinni znaleźć właściwe miejsce w polskiej pamięci i debacie historycznej - argumentują przedstawiciele tych instytucji. Na co dzień podejmują one działania edukacyjne dla przybliżenia społeczeństwu osób, które Instytut Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".
Czytaj całość
 
Dzień ;pamieci o ofiarach Holokaustu
26.01.2012.
Czytaj całośćW piątek, 27 stycznia 2012 r. odbędą się główne uroczystości poświęcone 67. rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. W roku 2012 przypada 70. rocznica rozpoczęcia w Auschwitz zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau. Po przeprowadzeniu latem i jesienią 1941 r.  prób zabijania gazem Cyklon B w 1942 r. ten istniejący już największy obóz koncentracyjny stał się jednocześnie ośrodkiem natychmiastowej zagłady na masową skalę. W pierwszym okresie niemieccy naziści zaadaptowali dla tego celu dwa wiejskie domki, następnie zbudowali i uruchomili cztery duże zespoły komór gazowych i krematoriów.
Czytaj całość
 
70 lat temu w Wannsee
20.01.2012.
70 lat temu, 20 stycznia 1942 r., na konferencji w Wannsee pod Berlinem Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) przedstawił plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", którego konsekwencją miała być eksterminacja 11 milionów europejskich Żydów. Konferencja początkowo miała się odbyć 9 grudnia 1941 r. Na ten dzień szef RSHA Reinhard Heydrich zaprosił przedstawicieli niemieckich władz państwowych i SS w celu podjęcia przygotowań "koniecznych dla rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie w aspekcie organizacyjnym, rzeczowym i materialnym". Termin planowanej narady przesunięty został jednak o kilka tygodni ze względu na japoński atak na Pearl Harbor i przystąpienie do wojny Stanów Zjednoczonych
Czytaj całość
 
Skrzynie z dokumentacją z Auschwitz
18.01.2012.
Muzeum Auschwitz poinformuje prokuraturę oraz IPN o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku z bezprawnym przekazaniem Niemcom i wywiezieniem do Niemiec odnalezionych na Dolnym Śląsku skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum powiedział w niedzielę, że doniesienie zostanie złożone "najszybciej jak to możliwe", prawdopodobnie już w poniedziałek. Trzy skrzynie z dokumentami załogi obozowej Auschwitz odnaleźli niedawno w okolicach Przełęczy Kowarskiej na Dolnym Śląsku poszukiwacze z Niemiec, którzy korzystali z pomocy Polaka, Mieczysława Bojki. Niemcy wywieźli je do swego kraju. We wtorek poinformował o tym regionalny tygodnik „Nowiny Jeleniogórskie”.
Czytaj całość
 
4 mln euro dla Auschwitz
14.12.2011.

4 miliony euro przeznaczyła Komisja Europejska na wsparcie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach projektu „Auschwitz — Zachowanie Autentyzmu — dziewięć zadań na lata 2012-2015". Fundusze pochodzą z programu „Europa dla obywateli”. Umowę w tej sprawie podpisali dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński oraz Dyrektor Generalny ds. Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej,  Jean Pierre Vandersteen.

 

Czytaj całość
 
Auschwitz - nowa ekspozycja
17.11.2011.
Czytaj całośćNowa stała ekspozycja w byłym niemieckim obozie Auschwitz I poświęcona zagładzie Żydów zostanie otwarta w przyszłym roku - poinformował w środę rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosław Mensfelt. Rozpoczęły się już intensywne prace w bloku 27 byłego obozu, w którym znajduje się żydowska ekspozycja. Dotychczasowa wystawa została zdemontowana. "Prace są zaawansowane. Aktualnie wymieniane są okna i konserwowane wnętrza budynku. Później rozpocznie się montaż wystawy. Przed 27 stycznia przyszłego roku, gdy przypadnie 67. rocznica wyzwolenia obozu, prace nie zostaną zakończone. Otwarcie nastąpi jednak w 2012 roku" - dodał Mensfelt. Prace finansuje państwo Izrael.
Czytaj całość
 
Getta żydowskie
09.11.2011.
Od jesieni 1939 roku władze hitlerowskie rozpoczęły na terytoriach okupowanych organizować getta. Były to izolowane zamknięte dzielnice w miastach lub ośrodki miejskie i wiejskie, przeznaczone wyłącznie dla Żydów (niemiecki. judische Wohnbezirke). Getta były skrajnym przykładem niemieckiej polityki dyskryminacji rasowej i środkiem eksterminacji ludności żydowskiej.
Czytaj całość
 
Jesteśmy razem..
26.10.2011.
Czytaj całośćHołd pomordowanym w obozie zagłady w Treblince Żydom oraz Polakom, którzy zginęli za udzielanie im pomocy, złożyli we wtorek licealiści, samorządowcy i przedstawiciele władz z Polski i Izraela. Uroczystość na terenie obozu poprzedziły warsztaty dla młodzieży. W uroczystości na terenie b. obozu zagłady w Treblince udział wzięli: ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, dyrektor w Ministerstwie Edukacji Izraela Eli Shaish, wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce oraz około 400 licealistów z Polski i Izraela.
Czytaj całość
 
"Sztuka zakazana" w Auschwitz
26.10.2011.
Czytaj całość„Sztuka zakazana” — taki tytuł nosi nowa wystawa Miejsca Pamięci Auschwitz. Zobaczyć można na niej dwadzieścia dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Każdej z prezentowanych fotografii towarzyszy komentarz historyczny oraz fragmenty archiwalnych relacji. Ekspozycję w Muzeum oglądać można tylko przez dwa tygodnie. Później zobaczy ją publiczność m.in. w Stanach Zjednoczonych
Czytaj całość
 
Pamiętajmy o Sobiborze
24.10.2011.

http://www.tvkonin.pl/index.php/konin-aktualosci/5769-konin-pamitajmy-o-sobiborze

Dokumenty historyczne, fotografie można znaleźć na wystawie „Z popiołów Sobiboru” w PWSZ w Koninie.


Wystawa przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Ekspozycja była już prezentowana w wielu europejskich krajach: Holandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech czy Słowacji. Chodzi o to, by nie zapomnieć o historii, wystawa przypomina o zdarzeniach sprzed lat – mówi Marek Bem. Do dziś żyje 13 byłych więźniów obozu zagłady w Sobiborze.

/nadwslala pani Jolanta Kmieć/

 
"Gorączka złota" w Bełżcu. Relacje świadków.
12.10.2011.
Historie Polaków, którzy wzbogacili się na majątku żydowskich ofiar Holokaustu, opisuje w nowej książce Tomasz Gross. Pokazuje m.in. grabież miejsca pochówku Żydów w Treblince. Reporterka TOK FM odwiedziła Bełżec, małą miejscowość na Lubelszczyźnie, w której przez siedem miesięcy działał obóz zagłady. W tak krótkim czasie zginęło tu prawie pół miliona ludzi. Po likwidacji obozu pojawili się "kopacze"
Czytaj całość
 
Ślady po obozie przetrwały..
10.10.2011.
Historia oraz współczesne znaczenie Muzeum w Treblince to tematy poruszane podczas pierwszej konferencji naukowej zorganizowanej w tym miejscu 4 i 5 października. Konferencja odbywała się pod hasłem "Co wiemy o Treblince? Stan badań". To pierwsze z trzech takich spotkań planowanych w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. - To podsumowanie naszej wiedzy na temat obozów w Treblince - podkreśla kierownik Muzeum, Edward Kopówka. - Na kolejnych konferencjach będziemy mówić o edukacji na temat Treblinki oraz o tym, jak utrzymywać tereny poobozowe.
Czytaj całość
 
Rocznica Pogromu Kieleckiego
05.07.2011.
Czytaj całość4 lipca 1946 roku z rąk mieszkańców Kielc zginęło 39 Żydów, a drugie tyle zostało rannych. Wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców - osoby, które przeżyły Holokaust i powróciły do Kielc. 
Czytaj całość
 
Rocznica mordu w Jedwabnem
26.06.2011.
Przedstawiciele gmin żydowskich i hierarchowie Kościoła katolickiego po raz pierwszy wspólnie uczczą pamięć ofiar zbrodni w Jedwabnem. Poinformował o tym wczoraj szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski, który w rządzie Donalda Tuska pełni funkcję pełnomocnika ds. dialogu międzynarodowego. Do zbrodni doszło 10 lipca 1941 roku
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 84 z 107

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl