POLUB NAS :)

facebook.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Holokaust.


Rok 1941
04.10.2010.
21 stycznia 1941 r. w Rumunii członkowie "Żelaznej Gwardii" przeprowadzili pucz wojskowy w celu obalenia rządów generała Antonescu (1882-1946). Równocześnie "Żelazna Gwardia" dokonała w Bukareszcie masakry ponad 120 Żydów. Zwłoki 60 z nich obdarto ze skóry i powieszono na hakach w rzeźni.
Czytaj całość
 
Palmach (Plugot Mahatz)
04.10.2010.

Palmach (Plugot Mahatz) były żydowskimi jednostkami sił specjalnych, które zostały utworzone 15 maja 1941 roku przez żydowską organizację militarną Haganah, przy pomocy Brytyjczyków.
    Brytyjczycy czuli się zaniepokojeni sukcesami Niemców w północnej Afryce i możliwością współpracy Arabów z Nazistami. Dodatkowe zagrożenie stanowiły francuskie wojska podległe nazistowskiemu rządowi Vichy, stacjonujące w Syrii i Libanie. Z tych powodów brytyjskie dowództwo wojskowe w Palestynie podjęło decyzję o rozszerzeniu współpracy z Żydami.

Czytaj całość
 
Rok 1940 cd.
04.10.2010.

Na przełomie 1940/1941 Niemcy przeprowadzili w III Rzeszy akcję eutanazji około 100 tys. chorych umysłowo obywateli niemieckich. W ten sposób Niemcy gromadzili doświadczenia w realizacji przedsięwzięć masowej zagłady.

6 września 1940 król Rumunii Karol abdykował. Na czele rumuńskiego rządu stanął Ion Antonescu. Od tego momentu rumuńscy faszyści rozpoczęli pogromy Żydów. Wielu Rumunów wstąpiło do oddziałów SS.

9 września 1940 r. włoskie bombowce przeprowadziły nalot na Tel Awiw, zabijając ponad 100 osób.

Czytaj całość
 
LEHI - Lohamei Herut Israel
04.10.2010.

Lehi (Lohamei Herut Israel - Wojownicy o Wolność Izraela) była żydowską podziemną grupą militarną, która 26 czerwca 1940 roku odłączyła się od organizacji Irgun (Etzel).

Członkowie Lehi uważali, że Żydzi powinni skupić swoje wysiłki na walce z Brytyjczykami, którzy ograniczają żydowską imigrację i uniemożliwiają utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie. Natomiast walkę z Nazistami w II wojnie światowej należało według Lehi pozostawić w rękach Brytyjczyków.
    Na czele Lehi stanął Avraham Stern (1907-1942), który uważał, że "bramy" Palestyny powinny być otwarte dla wszystkich Żydów uciekających z Europy.

Czytaj całość
 
Konzentriatonslager Auschwitz-Birkenau
04.10.2010.
Konzentriatonslager Auschwitz-Birkenau (Obóz Koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka) był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i obozem natychmiastowej zagłady. W skład tego olbrzymiego kompleksu wchodziły trzy obozy:
    - Auschwitz I (Oświęcim I) - pierwszy obóz, głównie pracy przymusowej, pełniący również rolę centrum zarządzającego dla całego kompleksu;
    - Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), najpierw obóz koncentracyjny, potem także obóz śmierci wyposażony w komory gazowe i krematoria;
    - Auschwitz III – Monowitz (Monowice), obóz pracy przymusowej w fabryce Buna-Werke koncernu IG Farben.
Czytaj całość
 
Rok 1940
04.10.2010.
Wybuch II wojny światowej spowodował zmniejszenie ilości aktów arabskiego terroru w Palestynie. Żydowskie organizacje wykorzystały to i do końca roku założyły 17 nowych osad rolniczych. Przez cały rok do Palestyny przypłynęły 34 statki, przywożąc nielegalnych żydowskich imigrantów.
Czytaj całość
 
Konzentrationslager Gross Rosen
04.10.2010.
Początki obozu koncentracyjnego Gross-Rosen sięgają maja 1940 roku, kiedy to przedsiębiorstwo SS "Deutsche Erd-und Steinwerke" (DEST) zakupiło kamieniołom granitu na gruntach w pobliżu wsi Rogoźnica (dawna nazwa: Gross-Rosen). Aby zapewnić potrzebną siłę roboczą, 2 sierpnia 1940 roku utworzono podobóz obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Jego oficjalna nazwa brzmiała Arbeitslager Gross-Rosen. Pierwszy transport więźniów przybył z KL Sachsenchausen w dniu 2 sierpnia 1940 roku. Na początku była to grupa 100 więźniów (znajdowali się wśród nich Żydzi), która w 1941 roku wzrosła stopniowo do ponad 400, a następnie do 700 więźniów.
Czytaj całość
 
Konzentrationslager Stutthof
04.10.2010.
2 września 1939 roku Niemcy założyli w pobliżu wsi Sztutowo, u nasady Mierzei Wiślanej (w powiecie Nowy Dwór Gdański) tzw. obóz dla jeńców cywilnych (Alter Lager). Był on przeznaczone dla Polaków z Pomorza. Już 2 września 1939 roku osadzono w nim pierwszych 250 więźniów politycznych, aresztowanych na podstawie uprzednio przygotowanych list. Do połowy września 1939 roku w obozie uwięziono 6 tysięcy Polaków.
Czytaj całość
 
Rok 1939
04.10.2010.
We wrześniu 1939 r. Niemcy założyli pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich, w Sztutowie (obóz koncentracyjny Stutthof). Dokonywano w nim zagłady Żydów z Polski i Węgier. Zginęło w nim 85 tysięcy ludzi.
Czytaj całość
 
II Wojna Światowa
04.10.2010.
W latach 1939-1945 w wyniku Holocaustu zginęło około 6 milionów Żydów. Zgodnie z doktryną hitlerowską, cała ludność żydowska została pozbawiona wszelkich praw. Usunięto Żydów z miejsc pracy, wszystkie żydowskie nieruchomości i przedsiębiorstwa uległy konfiskacie. Ludność żydowska została zmuszona do noszenia specjalnych opasek na rękawie i symbolu sześcioramiennej gwiazdy Dawida. Żydów gromadzono w specjalnych obozach i gettach. Ginęli tam z głodu i szerzących się chorób epidemicznych. Następnie przeprowadzono masową zagładę Żydów w obozach zagłady, gdzie masowo ginęli w komorach gazowych.
Czytaj całość
 
Niedokończony film
27.08.2010.
Czytaj całośćNiedokończony film" bada niemiecką propagandę i rzeczywistość warszawskiego getta. Pokaz odbędzie się na Festiwalu Warszawa Singera. Szpule filmu, które odnaleziono tuż po wojnie w niemieckich archiwach, przez lata uważano, za realistyczne ujęcia z getta. Reżyserka dokumentu "Niedokończony film" Yael Hersonski dotarła do jeszcze jednego, nieznanego fragmentu archiwalnych nagrań - pokazującego niemieckich filmowców przy pracy.
Czytaj całość
 
Zakochani w Auschwitz
23.08.2010.
Czytaj całość66 lat temu Niemcy zgładzili dwoje więźniów Auschwitz, zakochanych w sobie Żydówkę Malę Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego. Ofiary zostały złapane po brawurowej ucieczce z obozu. Niemcy przywieźli ich ponownie do obozu, gdzie po barbarzyńskim śledztwie skazali na śmierć. Wyrok został wykonany 22 sierpnia 1944 roku w Auschwitz II - Birkenau.
Czytaj całość
 
15 mln dol. dla Auschwitz
07.07.2010.
Czytaj całośćAdministracja prezydenta Baracka Obamy zamierza wystąpić do Kongresu USA o przyznanie 15 mln dol. na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau - poinformowała w sobotę w Krakowie szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. W oświadczeniu wygłoszonym w obecności członków Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przedstawicieli organizacji żydowskich, romskich i duchownych katolickich Clinton podkreśliła, że amerykańskie wsparcie ma pomóc w ochronie miejsca pamięci i męczeństwa, jakim jest Auschwitz-Birkenau i w zachowaniu go dla przyszłych pokoleń.
Czytaj całość
 
The Auschwitz Album
25.03.2009.
Auschwitz Album jest jedynym wizualnym dowodem procesu masowego mordu w Auschwitz-Birkenau. Jest to unikalny dokument, darowany dla Instytutu Yad Vashem przez Lilly Jacob-Zelmanovic Meier.
Zdjęcia zostały wykonane pod koniec maja lub na początku czerwca 1944, przez Ernsta Hofmanna lub Bernharda Waltera, dwóch esesmanów, których zadaniem było rejestracja ID zdjęcia i odcisków palców  więźniów (oprócz Żydów, którzy byli wysyłani bezpośrednio do komór gazowych). Zdjęcia pokazują przyjazd węgierskich Żydów z Carpatho-Rusi. Wielu z nich pochodziło z Berehov getta, które również było punktem zoboru dla Żydów z kilku innych małych miejscowości.
Album, jak i wiele innych ciekawych informacji można odnależć w menu "ciekawe i przydatne" w dziale historii narodu żydowskiego.
 
Zbąszyń - w 70-rocznicę deportacji Żydów z Niemiec
11.11.2008.

Stacja Zbąszyń...

Była ddżysta noc 28 pażdziernika 1938 roku., kiedy na małą stację graniczną w Zbąszyniu wjechał pociąg pełen Żydów pochodzenia polskiego. Rozdzwoniły się telefony wojskowe i kolejowe.

.....widzę tysiące ludzi, poganianych przez niemieckich żołnierzy - takie meldunki powtarzały się co chwilę.

 

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl