POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Zasiewaj dobro a zbierzesz je...

Stapąsz po tej ziemi tylko przez moment....co pozostawisz po sobie?

Czy zgliszcza czy dobro - to zalezy od CIEBIE.

Mimo wielkiego wysiłku i pięknego dialogu ludzi dobrej woli, antysemityzm jest nadal żywy.

Kochaj bliżniego swego jak siebie samegoAntysemityzm po II wojnie światowej  Email
antysemityzm i rasizm
18.03.2012.
Po ujawnieniu zbrodni hitlerowców na Żydach modny przed wojną w wielu kręgach otwarty antysemityzm przestał być społecznie akceptowany w krajach zachodnich. Niemniej treści antysemickie bywały rozprzestrzeniane pod płaszczykiem antysyjonizmu. Krytyka Izraela jako państwa żydowskiego nie jest tożsama z antysemityzmem, w najnowszej historii dochodziło jednak nieraz do wykorzystywania jej w celu dyskredytacji ogółu Żydów na świecieNa przykład w Polsce Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, z poparciem przynajmniej pewnej części społeczeństwa, przeprowadziła w marcu 1968 ekspulsję polskich Żydów, co wiązało się z wojną arabsko-izraelską (państwa Układu Warszawskiego były wówczas sojusznikami państw arabskich). Antysemityzm stracił też na popularności w innych częściach świata, choć nie zanikł całkowicie.
Czytaj całość
 
Antysemityzm - historia  Email
antysemityzm i rasizm
18.03.2012.
Antysemityzm – postawa wyrażająca uprzedzenie, niechęć, wrogość i dyskryminację Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego, postrzeganych jako grupa religijna, etniczna lub rasowa, z powodów religijnych, gospodarczych lub politycznych. Ekstremalny antysemityzm głosiła ideologia niemieckiego nazizmu, doprowadzając do próby wyniszczenia narodu żydowskiego w okupowanej Europie
Czytaj całość
 
"Gazeta Wyborcza do tablicy!!!  Email
antysemityzm i rasizm
29.02.2012.

Pojawił się kolejny antyizraelski gniot pióra Roberta Stefanickiego z "Gazety Wyborczej". Ten dziennik już jakiś czas temu przestał się maskować ze swoją nienawiścią do Izraela i judaizmu. O Stefanickim pisaliśmy już TUTAJ oraz TUTAJ, warto przeczytać.

Cały artykuł Stefanickiego można znaleźć tutaj. Poniżej nasza naprędce spisana analiza. Cytaty zaznaczaliśmy kolorem czerwonym.

Czytaj całość
 
"Zrobimy z wami....."  Email
antysemityzm i rasizm
24.02.2012.

Czytaj całośćSkandal podczas wtorkowego meczu hokeja w Oświęcimiu. Kibole Aksam Unii Oświęcim krzyczeli do hokeistów Comarch Cracovii: "Zrobimy z wami, co Hitler zrobił z Żydami". Małopolskie zespoły rywalizują o finał Polskiej Ligi Hokejowej w napiętej atmosferze - padają oskarżenia, a w ruch idą pięści. Po pierwszym meczu półfinałowym trener Unii nie chciał podać ręki szkoleniowcowi Cracovii, a po drugim doszło do regularnej bitwy między zawodnikami. Wtedy kibole zaczęli skandować m.in. " jazda z k...", oraz "zrobimy z wami...". Okrzyki dobrze słychać w filmie opublikowanym przez portal Interia.tv.

Czytaj całość
 
Komunikat Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"  Email
antysemityzm i rasizm
17.02.2012.
RATYFIKUJMY KONWENCJĘ I PROTOKÓŁ O WALCE Z RASIZMEM W CYBERPRZESTRZENI
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ wzywa polskie władze do ratyfikowania Konwencji w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni wraz z Protokołem dodatkowym o zwalczaniu rasizmu. Polska podpisała Protokół w 2003 r., ale do tej pory nie ratyfikowała dokumentu.
Czytaj całość
 
Pomniki antyjudaizmu w poznańskich kościołach  Email
antysemityzm i rasizm
17.02.2012.

Abp Stanisław Gądecki, światły hierarcha i wielki rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, podjął decyzję o zdjęciu oszczerczej tablicy w kościele przy ul. Żydowskiej. Może warto, by teraz tablice o innej treści zawisły w poznańskich świątyniach, które do dziś są pomnikami antyjudaizmu?


Wznowienie bez komentarza redakcyjnego przedwojennej książki Mieczysława Noskowicza nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż publikacja ta wpisuje się w zjawisko obecne w Poznaniu od dawna, jednak wstydliwie przemilczane przez zblatowaną "elitę" naszego miasta. - pisze w Gazecie  Tomasz Ratajczak - adiunkt  na UAM w Poznaniu
Czytaj całość
 
Prof. Wolff-Powęska o wznowieniu antysemickiej książki  Email
antysemityzm i rasizm
17.02.2012.

Czytaj całośćNie tylko wznowienie książki Mieczysława Noskowicza "Najświętsze trzy hostie" z 1926 r., lecz przede wszystkim jej promocja w kościele Bożego Ciała, jest groźną prowokacją. Nawiązuje do najciemniejszych stron antyjudaizmu, obciążającego dzieje Kościoła katolickiego.

Książka żeruje przede wszystkim na niewiedzy. Zarzut profanacji hostii skierowany przeciw Żydom, jest tym bardziej absurdalny, iż chrześcijański obrzęd eucharystii bezpośrednio nawiązuje do starego religijnego obrzędu żydowskiego - wieczerzy paschalnej, tak dokładnie opisanego przez Łukasza Ewangelistę.
Czytaj całość
 
Metropolita poznański o antysemickich freskach  Email
antysemityzm i rasizm
17.02.2012.

Czytaj całość- Nie od rzeczy będzie umieszczenie tablicy informującej o korzeniach legendy trzech hostii w kościele Bożego Ciała oraz na ul. Żydowskiej - mówi abp Stanisław Gądecki.

 Tomasz Cylka: Czy władze archidiecezji pomyślą o realizacji edukacyjnego projektu, który we właściwy sposób przedstawi średniowieczną legendę o trzech hostiach? A jeśli nie projekt, to czy można mieć nadzieję, że w kościołach pw. Bożego Ciała i Najświętszej Krwi Jezusa zawisną tabliczki informujące o historii kontrowersyjnych fresków?
Czytaj całość
 
Jednoznaczne stanowisko w sprawie haniebnych freskow  Email
antysemityzm i rasizm
17.02.2012.

Znajdujące się w poznańskich kościołach freski o antysemickiej wymowie powinny zostać opatrzone tabliczkami odkłamującymi historię - uważają przedstawiciele gminy żydowskiej. Arcybiskup Stanisław Gądecki w rozmowie z "Gazetą" deklaruje, że tak się stanie.

Czytaj całość
 
"Kłuli nożem hostie": antysemicka historia wznowiona  Email
antysemityzm i rasizm
13.02.2012.

Czytaj całość"Dwa tysiące lat dobiega kresu i przez cały ten czas, ani na moment, nie zaprzestali żydzi swej niechęci jawnej czy skrytej" - pisał Mieczysław Noskowicz w książce "Najświętsze trzy Hostie", wydanej w Poznaniu w 1926 r. Wydawnictwo Wers wznowiło teraz tę publikację. Promocja odbyła się w kościele Bożego Ciała

Czytaj całość
 
komunikat Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ'  Email
antysemityzm i rasizm
27.01.2012.

Czytaj całośćANTYRASISTOWSKI PROGRAM EDUKACYJNY NA EURO 2012

W ramach oficjalnego programu odpowiedzialności społecznej UEFA EURO 2012 'RESPECT Diversity' antyrasistowskie Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' prowadzi Program Edukacyjny skierowany do nauczycieli polskich szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych. Celem programu jest pogłębienie wiedzy nauczycieli - w ramach podnoszenia kwalifikacji - w dziedzinie przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji, ze szczególnym uwzględnieniem problemu rasizmu w sporcie. Propozycja Stowarzyszenia skierowana jest do nauczycieli, pedagogów i wychowawców wszystkich szkół i innych placówek edukacyjnych oraz wychowawczych.

Czytaj całość
 
Rasistowski Hip Hop?  Email
antysemityzm i rasizm
06.11.2011.
Czytaj całośćkomunikat redakcji 'NIGDY WIĘCEJ' 4.11.2011
Piosenki o gazowaniu Żydów, strzelaniu do Romów, paleniu homoseksualistów – redakcja antyfaszystowskiego magazynu ‘NIGDY WIĘCEJ’ ujawnia istnienie w Polsce rasistowskiego hip-hopu.
W drugiej połowie lat 90. muzyka hip-hop zdobyła w Polsce bardzo dużą grupę odbiorców. Zespoły takie jak Kaliber 44, Wzgórze Ya-Pa 3, Paktofonika, Molesta stały się istotną częścią kultury popularnej. Do dziś gatunek ten pozostaje jednym z najbardziej popularnych wśród młodzieży. Jednak od kilku lat na polskim rynku muzycznym funkcjonuje grupa wykonawców, którzy za pomocą muzyki hip-hop propagują rasizm, antysemityzm i homofobię. W tekstach ich piosenek można usłyszeć:
Czytaj całość
 
Swastyki w Jedwabnem  Email
antysemityzm i rasizm
03.09.2011.

Oblany zielona farba obelisk, swastyki oraz hasła "Nie przepraszam za Jedwabne" i "Byli łatwopalni" w Jedwabnem. Ktos w srodę, 31 sierpnia, w drastyczny sposób zniszczył pomnik upamiętniajacy Żydów z miasteczka, spalonych w stodole 10 lipca 1941 roku przez polskich sasiadów. - Lata pobłażania przez sady i prokuraturę sprawiły, że szumowiny poczuły się bezkarne - komentuje Piotr Kadlcik, przewodniczacy Zwiazku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP

Czytaj całość
 
Prokuratura: Gross nie pomawia narodu polskiego  Email
antysemityzm i rasizm
09.05.2011.

Nie będzie śledztwa w sprawie książki Jana Tomasza i Ireny Grossów "Złote żniwa". Krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie znieważenie w niej narodu polskiego, bo jej zdaniem do takowego nie doszło.

- Analiza poszczególnych rozdziałów prowadzi do wniosku, że brak jest podstaw do powzięcia uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa - uzasadniła odmowę wszczęcia śledztwa krakowska prokuratura. 

Czytaj całość
 
Ściganie za antysemickie hasła  Email
antysemityzm i rasizm
02.01.2011.

Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” zamieszcza tekst autorstwa Ewy Siedleckiej, która dotarła do korespondencji pomiędzy szefem

 MSZ Radosławem Sikorskim a prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Przytacza też dane statystyczne, z których jasno wynika, że polski wymiar sprawiedliwości z roku na rok coraz bardziej nie radzi sobie ze ściganiem spraw o tzw. przestępstwa nienawiści – czyli tych o charakterze nienawiści na tle rasowym, etnicznym czy narodowościowym. W ujawnionych fragmentach korespondencji Radosław Sikorski domaga się od prokuratora generalnego ścigania autorów antysemickich wpisów w internecie i haseł na stadionach. Szef dyplomacji namawia do konkretnych działań w sprawach, które – jego zdaniem – burzą pokój społeczny i psują wizerunek Polski za granica.Tymczasem blisko 80 proc. spraw tego typu jest przez prokuratury umarzanych lub w ogóle niepodejmowanych.

Czytaj całość
 
Faszystom mówimy STOP !!!!  Email
antysemityzm i rasizm
14.11.2010.
Czytaj całośćNajwiększy sprzeciw wobec marszu narodowców, ale i największy ich marsz. W Warszawie prawie dwa tysi±ce narodowców stanęło naprzeciw trzech tysięcy przeciwników. Rok temu w ONR-owskim Marszu Niepodległości szło około 300 uczestników. Krzyczeli: "Precz z żydowską okupacją!", "Narodowy socjalizm!", "Wielka Polska katolicka!". Przed pomnikiem Dmowskiego szef ONR Artur Zienkiewicz wyciagnął rękę w geście "Heil Hitler!" i wykrzyczał: "Czołem wielkiej Polsce!". Współorganizatorami tegorocznej kontrmanifestacji byli m.in.: Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Jidysz Lebt.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 25 - 45 z 45

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl