POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Jednoznaczne stanowisko w sprawie haniebnych freskow  Email

Znajdujące się w poznańskich kościołach freski o antysemickiej wymowie powinny zostać opatrzone tabliczkami odkłamującymi historię - uważają przedstawiciele gminy żydowskiej. Arcybiskup Stanisław Gądecki w rozmowie z "Gazetą" deklaruje, że tak się stanie.

O ponownym wydaniu książki "Najświętsze trzy Hostie" z 1926 r. piszemy od kilku dni. Książka - pełna antysemickich treści - przypomina poznańską legendę z 1399 r., według której Żydzi sprofanowali trzy hostie: odnaleziono je później na nadwarciańskich łąkach i w tym miejscu ufundowano sanktuarium Bożego Ciała (dzisiejsza ul. Krakowska). Dom, w którym Żydzi mieli dokonać świętokradczego czynu, przebudowano na kościół (Najświętszej Krwi Jezusa przy ul. Żydowskiej).

Historycy podkreślają, że nie istnieją żadne źródła z tamtego okresu potwierdzające udział Żydów w opisywanych wydarzeniach. Jednak w obu poznańskich świątyniach wciąż znajdują się freski o antysemickiej treści ilustrujące te wydarzenia.

W kościele przy Żydowskiej nad głównym ołtarzem zobaczyć można polichromie z 1735 r., które wykonał ceniony franciszkański malarz Adam Swach. Odrestaurowano je kilka lat temu. Na największym widać brodatych mężczyzn pochylających się nad hostią - jeden z nich unosi rękę z nożem. Mniejsze przedstawiają sąd nad Żydami, którzy mieli dokonać profanacji.

Dr Tomasz Ratajczak, historyk sztuki z UAM, proponuje, by w świątyni znalazły się tablice informujące o historii fresków. - Haniebne treści bez jakiegokolwiek komentarza to wprowadzanie wiernych i turystów w błąd. Tabliczka informacyjna to podstawa - mówi.

Antyżydowskie treści można także znaleźć w świątyni pw. Bożego Ciała. XVIII-wieczne freski przywołujące legendę o trzech hostiach można zobaczyć w bocznej kaplicy. A w głównej nawie znajduje się studzienka z trzema postaciami Żydów chcących utopić w niej hostię. - W świątyni, z której w Boże Ciało rusza centralna procesja eucharystyczna w Poznaniu, takie elementy nie mogą być prezentowane bez żadnego komentarza - uważa dr Ratajczak.

Pomysł umieszczenia tablic z informacjami, które wyprostują historię, popiera poznańska gmina żydowska. - Wierzę, że abp Stanisław Gądecki znajdzie właściwe rozwiązanie. W Poznaniu dialog międzyreligijny jest bardzo żywy i jestem przekonana, że nie zakłócą go nawet takie bolesne incydenty, jak wydanie książki z antysemickimi treściami - mówi przewodnicząca gminy Alicja Kobus.

Metropolita poznański w rozmowie z "Gazetą" deklaruje: - Nie od rzeczy będzie umieszczenie tablicy informującej o korzeniach legendy trzech hostii w kościele Bożego Ciała oraz na ul. Żydowskiej. Tam, gdzie istnieje możliwość zaistnienia dwuznaczności.

/za gazeta.pl/poznan/

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl