POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Dewastacja cmentarza  Email
antysemityzm i rasizm
Swastyki, runy SS i napis "Tu jest Polska nie Izrael" pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek (19 marca 2012 r.) na żydowskim cmentarzu w Wysokiem Mazowieckiem. - Nazistowskie symbole i napisy pojawiły się na bramie wiodącej na teren nekropolii, pomniku upamiętniającym społeczność żydowską Wysokiego Mazowieckiego oraz na nagrobkach. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem. - Jest nam niezmiernie przykro, że przedmiotem ataku stało się miejsce spoczynku zmarłych, którzy nie mogli się obronić, i których nie mogli strzec ich potomkowie, brutalnie zamordowani w czasie II wojny światowej. - pisze w swoim oświadczeniu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, wspólnie z ocalałymi z Holokaustu, ich rodzinami i przyjaciółmi w 2006 r. wyremontowała cmentarz żydowski w Wysokiem Mazowieckiem. W kolejnych latach, we współpracy z władzami i mieszkańcami miasta, w tym uczniami i nauczycielami biorącymi udział w programie edukacyjnym FODZ "Przywróćmy Pamięć" cmentarz był regularnie porządkowany.

Co roku ludzie dobrej woli – mieszkańcy Wysokiego – pamiętali też o swoich żydowskich współobywatelach zapalając świeczki dla ich pamięci w dniu 1 listopada. Jesteśmy przekonani, że - kimkolwiek są sprawcy - nie byli oni świadkami wielu wzruszających wspólnych działań prowadzonych z mieszkańcami i samorządem Wysokiego, które znacząco wpłynęły na polepszenie stosunków polsko-żydowskich i były w Polsce i za granicą przykładem pojednania i dobrej współpracy.

 

- Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie. Na razie jest zbyt wcześnie, by łączyć ją z innymi tego rodzaju incydentami, do jakich dochodziło w drugiej połowie ubiegłego roku w województwie podlaskim - mówi Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie informuje, że w środę 21 marca o godz. 11.00 Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich spotka się z młodzieżą w Wysokiem Mazowieckiem na zdewastowanym w niedzielę cmentarzu żydowskim. " Wiem, że w Wysokiem Mazowieckiem mieszka wielu dobrych, życzliwych ludzi. Chciałbym tym spotkaniem im podziękować i pokazać, że młodzież nie chce milczeć, kiedy cmentarze są dewastowane w tak haniebny sposób". – mówi Rabin Schudrich.

 

W spotkaniu weźmie udział burmistrz Jarosław Siekierko oraz młodzież z Wysokiego Mazowieckiego i z Warszawy.

 

Źródło: FODZ, GW, GWŻ

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl