KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Metropolita poznański o antysemickich freskach  Email

- Nie od rzeczy będzie umieszczenie tablicy informującej o korzeniach legendy trzech hostii w kościele Bożego Ciała oraz na ul. Żydowskiej - mówi abp Stanisław Gądecki.

 Tomasz Cylka: Czy władze archidiecezji pomyślą o realizacji edukacyjnego projektu, który we właściwy sposób przedstawi średniowieczną legendę o trzech hostiach? A jeśli nie projekt, to czy można mieć nadzieję, że w kościołach pw. Bożego Ciała i Najświętszej Krwi Jezusa zawisną tabliczki informujące o historii kontrowersyjnych fresków?

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański: - Największe szanse powodzenia ma projekt edukacyjny w ramach lekcji religii w szkołach, przedstawiający poprawną wizję relacji chrześcijańsko-żydowskich. Tam przede wszystkim winno mieć miejsce przypominanie deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra Aetate", podkreślającej wyjątkową i nieporównywalną więź zespalającą duchowo chrześcijan i Żydów. Na tę wyjątkowość zwrócił uwagę Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym w synagodze rzymskiej, mówiąc: "Religia Żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym". Stosunek do niej jest inny, aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Ta wyjątkowość to wspólne dziedzictwo duchowe.

Szczególna rola w przekazie aktualnego nauczania Kościoła w tej materii przypada właśnie katechezie, głównie katechezie dzieci i młodzieży.

Dorosłym natomiast polecamy książkę wydaną przez Komitet do Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski, zawierającą kompletny zbiór, około dwustu oficjalnych wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II - z okresu całego jego pontyfikatu - na temat relacji Kościoła katolickiego z Żydami i judaizmem, będący świadectwem soborowego dojrzewania nauczania Kościoła ("Żydzi i judaizm w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II - 1978-2005"; Warszawa 2005).

Nie od rzeczy będzie też umieszczenie tablicy informującej o korzeniach legendy trzech hostii w kościele Bożego Ciała oraz na ul. Żydowskiej. Tam, gdzie istnieje możliwość zaistnienia dwuznaczności.

Niektórzy nasi rozmówcy przyrównują te freski do głośnej sprawy w Sandomierzu, gdzie na jednym z obrazów w katedrze przedstawiono scenę mordu rytualnego. Twierdzą nawet, że poznańska sprawa jest poważniejsza, bo u nas dzieł jest więcej - i znajdują się w ważnych ośrodkach kultu religijnego. Doceniając wysiłki księdza arcybiskupa na rzecz dialogu z judaizmem, czy nie warto uświadomić poznaniaków również o tej niechlubnej historii?

- Jestem przekonany, że większość poznaniaków - poza wiernymi z parafii Bożego Ciała i kaplicy rektoralnej na ul. Żydowskiej - w ogóle nie wie o istnieniu takiej legendy. Mimo to dobrze jest przypomnieć fragment deklaracji "Nostra Aetate" nr 4: "Kościół, który potępia wszelkie prześladowania, przeciw jakimkolwiek ludziom zwrócone, pomnąc na wspólne z Żydami dziedzictwo, opłakuje - nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej - akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom. Chrystus przy tym, jak to Kościół zawsze utrzymywał i utrzymuje, mękę swoją i śmierć podjął dobrowolnie pod wpływem bezmiernej miłości, za grzechy wszystkich ludzi, aby wszyscy dostąpili zbawienia. Jest więc zadaniem Kościoła nauczającego głosić krzyż Chrystusowy jako znak zwróconej ku wszystkim miłości Boga i jako źródło wszelkiej łaski".

Czy wprowadzi ks. arcybiskup zakaz rozprowadzania w przykościelnych księgarniach kontrowersyjnej książki Noskowicza?

- Nie sądzę, by ktokolwiek z księży proboszczów świadom teraz zawartej tam treści, chciał propagować antysemityzm, zezwalając na jej sprzedaż w przykościelnej księgarni, jeśli takowa istnieje. Ponadto doświadczenie uczy, że wydawanie w takich sprawach oficjalnych zakazów - znając przekorę naszych rodaków - przyczyni się niechybnie do spopularyzowania tej książki.

Właściwą drogą w tej materii nie są zakazy czy nakazy, ale sumienne zaznajamianie wiernych ze współczesnym nauczaniem Kościoła. Wydaje mi się, że warto w tym momencie wrócić do przesłania, które Jan Paweł II wystosował w kwietniu 1993 r. na 50. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. "Jako chrześcijanie i Żydzi idący za przykładem Abrahama - pisał wtedy papież - jesteśmy powołani, by być błogosławieństwem dla świata. Jest zatem konieczne, byśmy jako chrześcijanie i Żydzi stali się najpierw błogosławieństwem dla siebie nawzajem".

/za: gazeta.pl/poznan//

 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl