POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Archiwum

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

. List do posła Suskiego  Email
"Nasza wspólna historia nie zawsze była łatwa i wiele rzeczy pozostało w tej kwestii do zrobienia. Jestem zdania, że na osobach, które podjęły decyzję o uczestniczeniu w rządzeniu jakimkolwiek krajem ciąży również odpowiedzialność za losy i spokój jego obywateli. Sądzę, że warto o tym pamiętać, zajmując stanowisko w publicznym dyskursie" - pisze w liście do posła Pawła Suskiego (PO) Piotr Kadlčík, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. List to odpowiedź na wpisy posła Suskiego na stronie internetowej poświęconej szechicie

"Szanowny Panie Pośle,

W ciągu ostatnich kilku tygodni toczy się w naszym kraju gorąca dyskusja na temat tzw. uboju rytualnego i możliwości jego całkowitego zakazu. Większość mięsa produkowanego

w ten sposób wysyłana jest do krajów muzułmańskich. Publiczna dyskusja oraz uwaga mediów skupia się jednak na polskiej społeczności żydowskiej. Jest Pan chyba jedynym parlamentarzystą, do tego z partii rządzącej, który tak aktywnie włączył się w te działania. "Czy Państwo jesteście też za kamienowaniem kobiet?", "A w ubojni drobiu kręcicie Kill Bill 4?", napisał Pan na stronie facebooka poświęconej kwestii szechity, zwanej powszechnie ubojem rytualnym.

Otóż jako "Chrześcijanin-Katolik", bo tak określa się Pan na swoim profilu facebook’owym powinien Pan wiedzieć, że kamienowania zaprzestaliśmy na setki, żeby nie powiedzieć na tysiące lat przed wygaśnięciem ostatnich stosów. "Chrześcijanin-Katolik" powinien również pamiętać przekaz b.p. Papieża Jana Pawła II, który z pewnością nie nazywałby kamienujących kobiety "starszymi braćmi w wierze".

Na atak w podobnej formie, tyle, że zamiast kamienowania, mowa była o paleniu żywcem wdów w Indiach, zareagował Rabin Nachum Asz, wielki myśliciel, rabin Wojska Polskiego, zmarły podczas synagogalnej modlitwy za pamięć Marszałka Piłsudskiego. Oto jego słowa: "Cóż za pomieszanie pojęć? Stracenie człowieka stanowi przestępstwo, ścigane przez ustawodawstwo (…) wszystkich narodów cywilizowanych, zaś uśmiercanie zwierząt uznawane jest przez te same narody, jako konieczność życiowa."

"Żydzi mają swój kraj (...), tu jest Polska a nie Izrael", "Powinno się zalegalizować kamienowanie takich jak ty!!!", "Od kiedy Polska to kraj żydowski do k... nędzy?! Wypad tam gdzie wasze miejsce albo 10 metrów pod ziemię, tam gdzie Hitler je zgrabnie szykował dla was", "Polska dla Polaków. Nie dla ciebie i całej reszty żydowskiej" - to tylko niektóre komentarze i wiadomości, jakie mogli przeczytać użytkownicy strony poświęconej szechicie. Jak widać, niektóre były zainspirowane Pańskimi wpisami. Nie pisał Pan przecież jako człowiek anonimowy, ale parlamentarzysta, w założeniu przedstawiciel elity tego kraju, reprezentant swojej formacji politycznej, rządzącej partii.

"Samouwielbienie znane od wieków", komentował Pan dalej. Czy rzeczywiście chodzi tu jeszcze o zwierzęta? Czy takie arbitralne stwierdzenie nie stanowi wstępu do innej, o wiele szerszej dyskusji? Opinie pod Pańskimi wpisami mówią same za siebie.

Szanowny Panie Pośle, polska społeczność żydowska jest stosunkowo niewielka. Liczy zaledwie kilka tysięcy osób. Nasza wspólna historia nie zawsze była łatwa i wiele rzeczy pozostało w tej kwestii do zrobienia. Jestem zdania, że na osobach, które podjęły decyzję o uczestniczeniu w rządzeniu jakimkolwiek krajem ciąży również odpowiedzialność za losy i spokój jego obywateli. Sądzę, że warto o tym pamiętać, zajmując stanowisko w publicznym dyskursie.

Jestem przekonany, że w wielu sprawach więcej nas łączy niż dzieli - "Chrześcijanina-Katolika" i "Polskiego Żyda".

Z poważaniem,

Piotr KADLČIK

Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP

 

Do wiadomości:

• Sz.P. Poseł Sławomir RYBICKI

Komisja Etyki Poselskiej

• Sz.P. Poseł Miron SYCZ

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych

• Sz.P. Poseł Rafał GRUPIŃSKI

Platforma Obywatelska, Klub Parlamentarny"

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl