POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Powrót barbarzyńców /Paweł Jędrzejewski/  Email
Dziś kierowca w Łodzi najpierw śmiertelnie potrącił pieszego, który przechodził na pasach. Później zderzył się z autem, którym jechała kobieta w zaawansowanej ciąży. Porzucił samochód i uciekł między bloki. Przy skrzyżowaniu zaatakował kobiety na przystanku. Jedną z nich próbował wepchnąć pod nadjeżdżający autobus. Czytamy wypowiedź prokuratora:

"Za spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia mężczyźnie grozić może nawet 12 lat więzienia."

Nawet?!

Czyli dostanie siedem i wyjdzie po czterech.

A jeśli ktoś zaprotestuje, to zostanie nazwany "populistą" odwołującym się do niskiego uczucia zemsty i usłyszy ten najbardziej demagogiczny i głupi argument, że "nawet 100 lat w więzieniu zabitemu życia nie przywróci".

Ponad 3200 lat temu TORA domagała się - w ówczesnym dzikim świecie barbarzyńskiego bezprawia - najwyższej kary za zabójstwo.

Tora uważała, że zezwolenie na to, aby człowiek, który bez żadnego usprawiedliwienia moralnego pozbawił życia bliźniego, sam uszedł z życiem, jest najwyższą niesprawiedliwością.
Współczesna Europa uważa, że ważniejsza od sprawiedliwości jest miłość i wyrozumiałość wobec mordercy.
Współczesna Europa, w tym Polska, zerwały całkowicie z ideą, że chronione ma być życie niewinnego człowieka i skupiły się z pasją na ochronie życia morderców lub zabójców.
Nie istnieje kara śmierci. Kara dożywotniego więzienia niekoniecznie oznacza w praktyce dożywotnie więzienie. W wielu krajach nie ma w ogóle kary dożywotniego więzienia. Kary za pozbawienie życia w takiej sytuacji, jak opisana powyżej, są oburzająco niskie.
 
Domaganie się surowych kar za morderstwo lub za totalne lekceważenie ludzkiego życia, jakie demonstrował oszalały (pod wpływem narkotyków?) kierowca w Łodzi, nie ma nic wspólnego z popularnym - i błędnym - rozumieniem biblijnej zasady "oko za oko".

W judaizmie "oko za oko" nigdy nie znaczyło wydłubywania oka, a jedynie odpowiednią karę pieniężną zasądzaną za pozbawienie wzroku na rzecz pokrzywdzonego. W zasadzie "oko za oko" chodziło o co innego: oko nędznego biedaka miało być "warte" tyle samo, co oko potężnego bogacza. Chodziło o równość wobec prawa. Natomiast był jeden wyjątek od zasady "pieniężne zadośćuczynienie za krzywdę": była to kara za pozbawienie życia. Temu, komu odebrano życie, na nic nie przyda się odszkodowanie. A jeśli morderca zabierał komuś życie, nie miał prawa zachować swojego. Byłoby to niesprawiedliwe. Stąd za morderstwo z premedytacją lub za skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie prowadzące do utraty życia - kara śmierci. Sprawiedliwie.

Odchodząc  już od opisywanej sytuacji do szerszego potraktowania problemu kar: tam, gdzie nie istnieje kara śmierci za zamordowanie człowieka, wartość życia ludzkiego nie staje się wcale wyższa, ale NIŻSZA. Podobnie z niskimi karami za spowodowanie śmierci w wypadku, który nie wynika z awarii samochodu lub warunków atmosferycznych, lecz ludzkiego, nieodpowiedzialnego, ale dającego się przewidzieć zachowania (np. siadanie za kierownicą po zażyciu narkotyków lub alkoholu). Obniża się wartość życia niewinnego człowieka, natomiast rośnie wartość życia, tego kto życie odebrał. On ma przecież do swojej dyspozycji gwarancję prawną, że jego życie jest chronione, a wyrok krótki. Jego ofiara jej nigdy nie miała. I nikt z nas - nie-morderców - nie ma takiej gwarancji. Niewinni nie są chronieni; mordercy mają gwarancję życia. Taki to absurd!

Nastąpiła wielka, świadomościowa, wręcz kulturowa przemiana: po tysiącleciach wrócili ci okrutni, groźni barbarzyńcy, którym przeciwstawiała się Tora. I w naszym "postępowym" świecie w imię "humanizmu" to oni kontrolują prawo. Zawsze chronią przede wszystkim zabójcę, a za nic mają życie całkiem niewinnych ludzi - np. właśnie takich przechodzących jezdnię na pasach lub stojących na przystankach.

 

12 grudnia 2016

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl