POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Archiwum

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Wraca sprawa uboju..  Email

Ponad 130 tysięcy osób poparło zmiany w ustawie o ochronie zwierząt przywracające możliwość uboju rytualnego. Swój projekt w tej sprawie złożyła 5 marca w Kancelarii Sejmu Krajowa Rada Izb Rolniczych. W ciągu dwóch tygodni podpisy zostaną sprawdzone, a później marszałek Sejmu będzie miała trzy miesiące na wniesienie projektu do pierwszego czytania.

"Zakaz uboju rytualnego doprowadził do znacznego obniżenia importu polskiej wołowiny i drobiu przez kraje arabskie i Turcję. Są to najbardziej atrakcyjne rynki, a straty z tego tytułu wynoszą 2 mld euro," powiedział w środę podczas konferencji prasowej Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Do tej pory na eksport wysyłano ok. 80 proc. wołowiny wyprodukowanej w Polsce.

 

"Ubój rytualny, czyli zabijanie zwierząt poprzez podcięcie tętnic szyjnych i szybkie wykrwawienie się zwierzęcia, nie jest ubojem wyjątkowo okrutnym," podkreśla Szmulewicz. "Jeżeli się komuś wydaje, że przez wprowadzenia zakazu polskie zwierzęta nie cierpią, to oznajmiam, że nadal cierpią i to więcej, bo są skazane na długi transport do rzeźni w krajach, gdzie można dokonać uboju rytualnego."

Zdaniem Szmulewicza wiele ubojni musiało zaprzestać swojej działalności i zwolnić pracowników. Projekt obywatelski złożony przez KRIR jest identyczny z rządowym, który został odrzucony przez Sejm w lipcu 2013. Dopuszcza on ubój bez ogłuszania oraz zakazuje stosowania klatek obrotowych.

W sierpniu 2013 Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o weryfikację zgodności przepisów ustawy o ochronie zwierząt z ustawą zasadniczą. Wniosek będzie rozpatrywany przez pełny skład Trybunału. Do TK zwrócił się również Sąd Rejonowy w Białymstoku, który zajmuje się sprawą uboju, do jakiego doszło 12 marca 2013 w Tykocinie. Termin rozprawy przed TK nie jest jeszcze znany.

 

/żródło: jewish.org.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl