POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Archiwum

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rządowy projekt i szchita  Email
Jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który ma umożliwić ubój rytualny. Poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba. Będzie to projekt poselski, który zostanie zgłoszony do laski marszałkowskiej najprawdopodobniej w styczniu. - Polskie prawo wymaga ogłuszania zwierząt przed ubojem. Nowelizacja umożliwi wprowadzenie wyjątków od tej zasady - wyjaśnił Stanisław Kalemba

Minister powiedział, że trwają jeszcze prace i konsultacje, ale projekt jest "w zasadzie" przygotowany. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt przewiduje wykreślenie artykułu 34. Wówczas bezpośrednio weszłoby w życie stosowanie unijnego rozporządzenia, które dopuszcza ubój rytualny - tłumaczył Stanisław Kalemba. Rozporządzenie to z kolei wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.

Minister rolnictwa podkreślił, że ubój rytualny jest dozwolony obecnie w 20 państwach Unii Europejskiej i w jego opinii nie ma powodów, aby był on zakazany w Polsce.

Według Stanisława Kalemby ubój rytualny stanowi ważną część rynku mięsnego. Ponadto zdaniem ministra -  "trzeba szanować wolność religijną".

Minister powiedział, że jest za umożliwieniem uboju rytualnego w Polsce. Swoje stanowisku tłumaczył miedzy innymi korzyściami ekonomicznymi. Podkreślił, że wartość produkcji mięsa z uboju rytualnego sięga 1,2-1,5 miliarda złotych. Do tego generuje to około 6 tysięcy miejsc pracy. Według Stanisława Kalemby trzeba również uszanować wolność religijną i wyznaniową, które są określone w Konstytucji i odpowiednich ustawach.

W listopadzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie ministerstwa rolnictwa zezwalające ubój rytualny jest niezgodne z Konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt. W praktyce oznacza to, że tylko do końca tego roku będzie można dokonywać takich ubojów. Od 1 stycznia prawo będzie tego zabraniało, mimo unijnego rozporządzenia, które daje takie możliwości. Zakaz ten ma znieść przygotowana nowelizacja ustawy.

Źródło: IAR, Onet Biznes

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl