POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Układ krwionośny i polityka  Email
komentarze, opinie...
Dawid Wildstein w artykule na Forum Żydów Polskich pod tytułem “Czy Krytyka Polityczna nie lubi 'żydków' i 'murzynów'?”, którego pełen fałszywej troski lead to “Jestem głęboko przekonany, że - przy odrobinie dobrej woli - lewica jest w stanie wyzwolić się z okowów rasizmu i sprowadzania poglądów politycznych do spraw k...rwi.” kolejny raz wraca do jednego z ulubionych leitmotivów swojej publicystyki. Jest nim “Żyd” który jest ponoć przez współczesną lewicę traktowany tylko jako bezosobowa figura “Innego” - mający być Innym niemym i posłusznym.

W wypadku gdy, zamiast dać się upupić, artykułuje poglądy inne niż wyznaczony mu w “schemacie ideologicznym” (typowa dla tego autora skłonność do tworzenia zbędnych terminów ocierających się o tautologię…) - czyli inne niż polityczne cele lewicy - pozbawiany jest szacunku oraz wydany zostaje na pastwę płytko skrywanego antysemityzmu.

Tekst, jak to teksty tego autora - arogancki, pełen buty i nieporadności językowej. Pełen tych wszystkich żenujących stylistycznych ozdobników - autor np polemizuje nie z Cezarym Michalskim a z najpierw “niejakim Cezarym Michalskim” a na koniec z “takim Michalskim” - które stały się już znakiem rozpoznawczym tej publicystyki (trzeba więc docenić, że tym razem oszczędził sobie np Czarusia). To nie ma bezpośredniego znaczenia dla meritum, ale chciałbym to odnotować - bo dziwi mnie to jak bardzo łatwo wszyscy przechodzą do porządku dziennego nad tą formą. A wśród licznych problemów z naszym dyskursem mamy przecież także i problem z jego formą - w szczególności właśnie w wykonaniu młodych wilczków prawicy. Paradoksalne jest to w szczególności w tekście który pisany jest ponoć w obronie standardów dyskusji.

Wracając do istoty, nie jest to jedyny paradoks. Przyznam, z skrępowaniem, ze w zasadzie zgadzam się z Dawidem. Owszem istnieje zjawisko uprzedmiotowienia “Żyda”. Wydaje mi się ono jednak marginalne i nieobecne szerzej w mainstreamie. Z jednym, znamiennym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest i sam Dawid Wildstein i jego publicystyka.

Dawid nie zauważa lub nie chce zauważyć tego, że tym właśnie stał się dla polskiej prawicy. Pisze o “sprowadzaniu poglądów politycznych do spraw krwi”. Obawiam się, że powinien zastanowić się nad odbiorem swojej publicystyki - odnoszę wrażenie, że niestety, wbrew sobie, stał się ich “innym”. Żywym dowodem części prawicy na to, że nie jest antysemicka. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo poważny zarzut - ale niestety nie umiem pozbyć się wrażenia, że w tej karierze krew zamiast być przezroczysta stała się w tym środowisku atutem. Trudno o sam ten fakt mieć pretensję. Ale nie jestem pewien czy nie jest tak, że On wykorzystując to świadomie zaprzecza swojemu świętemu oburzeniu z tego tekstu…

Podobnie sprawa ma się z publicystyką. Jego teksty - podobnie jak - prawdziwe, czy częściej wyimaginowane teksty lewicy (bo jak dla mnie dość karkołomne jest doszukiwanie się u Cezarego Michalskiego treści z którymi Dawid potem z taką swadą polemizuje) zawierają w sobie wyraźny przekaz. Lewicowość (jakkolwiek rozumiana) to skazanie się na bycie uprzedmiotowionym, pozbawionym tożsamości. Żydowskość tu wyklucza się z feminizmem ( http://fzp.net.pl/opinie/feminizm-ale-tylko-dla-nadkobiet ); Żydowskość to danie odporu Sierakowszczyźnie (“Prosimy- nigdy więcej nie wycieraj sobie Panie Sławku Żydami gęby” - http://fzp.net.pl/opinie/panie-sierakowski-nie-wycieraj-sobie-zydami-geby ); Można by tak bez końca cytować liczne, zadziwiające, opinie publikowane w imieniu Forum Żydów Polskich. Pełne Żyda który owszem nie jest “Innym”. Jest zaś “naszym” - wzorem konserwatywnych cnót.

 

Na koniec chciałbym przypomnieć, że gdy Adam Michnik odmówił mu wypowiedzi - Dawid zaczął krzyczeć “zacznę to postrzegać jako antysemityzm”. Cóż. Nie.

Tomek Kobyliński

foto: Wikimedia Commons

Tytuł pochodzi od redakcji

Źródło: jewish.org.pl

 

 

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl