KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

70 lat po piekle Aushwitz....  Email
Holokaust

70 Rocznica Wyzwolenia KL Auschwitz będzie dla Telewizji Polskiej okazją do przedstawienia - za sprawą licznych programów i opowieści - tragedii Szoah i straszliwego systemu gett i obozów koncentracyjnych, a także tych Polaków, którzy - jak organizatorzy Żegoty - podjęli z nim nierówną walkę. To wielka lekcja historii i pamięci na sześciu antenach nadawcy publicznego.

Swoistym wprowadzeniem w atmosferę 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz będzie 20 stycznia emisja polskiego dokumentu z 2013 r. pt. „Kabaret Śmierci” Andrzeja Celińskiego w TVP2 w ramach cyklu „Świat bez fikcji” (godz. 22:55 – powt. tego samego dnia, o godz. 03:50). To opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni - twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim - jak sami podkreślają - o duszę i godność. Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego - uliczny błazen Rubinstein.

W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck. W roli komentatorów wydarzeń występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat sztuki za kolczastym drutem, oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie wydarzeń.

Jako wyjątkowe wydarzenie – nie bez szans na przyszłorocznego Oscara - zapowiada się anonsowana już przez TVP premiera przejmującego dokumentu Marka Tomasza Pawłowskiego „Dotknięcie Anioła” w ramach cyklu TVP1 „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Jedynka pokaże ten film 22 stycznia o godz. 22:20. Film stawia przed polską i międzynarodową społecznością dramatyczne pytania, drążąc temat, który rzadko pojawia się w rocznicowych programach i publikacjach poświęconych Zagładzie. Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu, ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów…

Jak podkreślają recenzenci filmu, ze szczególnym pietyzmem i szacunkiem dla najmniejszego detalu odtwarza on realia towarzyszące Zagładzie łącząc zdjęcia archiwalne z dzisiejszymi, ożywiając nawet niektóre obrazy i sceny (oryginalną techniką „archi kolażu”, przy której współpracował z grafikiem Robertem Manowskim).

„Dotknięcie anioła” pokaże również TVP Historia (27 stycznia o godz. 18:05 -19:00 i 28 stycznia o 01:25 (powtórzenie). 26 stycznia, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, TVP1 przygotowała niespodziankę - o godz. 20:25, w paśmie Teatru TV, zobaczymy słynne brytyjskie „Ostateczne rozwiązanie” (reż. F. Pierson). To nakręcona w autentycznych wnętrzach rekonstrukcja rozstrzygającego dla losów Żydów, historycznego spotkania nazistowskich decydentów w Wannsee 20 stycznia 1942 r. Wartością samą w sobie są tu kreacje aktorów światowej sławy: Kennetha Branagha, Colina Firtha i Stanleya Tucciego (Złoty Glob). Nagrodą Emmy nagrodzono autorów scenariusza: Kennetha Branagha i Loringa Mandela.

/zródło: jewish.org.pl/

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl