KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Śledztwo po 71 latach  Email
Holokaust
 Białostocki IPN prowadzi obecnie kilka spraw dotyczących pogromów, za które odpowiedzialni są Polacy – Agnieszka Domanowska na łamach „Gazety Wyborczej” przedstawia szczegóły pogromu Żydówek w Bzurach z lipca 1941 r.
W 1941 r. z getta w Szczuczynie (woj. podlaskie, ok. 60 km na północ od Łomży) przewieziono do Bzur ok. 20 Żydówek, gdzie pracowały w ogrodzie warzywnym w tamtejszym majątku. Po ukończeniu prac zostały brutalnie zamordowane przez miejscowych mężczyzn: „kobiety były bite metalowymi, okutymi wcześniej w kuźni pałkami, kilka z nich na pewno zostało zgwałconych. 

Wszystko działo się nad jamą, którą wcześniej wykopali sprawcy. Po wszystkim ofiary zostały zasypane ziemią” – opowiada prokurator Radosław Ignatiew z białostockiego oddziału IPN, który przez długi czas prowadził śledztwo w sprawie mordu w Jedwabnem. Jak sam przyznaje, bzurski pogrom jest bardzo podobny do tego z Jedwabnego, chociaż był zbrodnią na mniejszą skalę i nie został jeszcze szczegółowo zbadany.

 

To, co wiemy, pochodzi z powojennych akt sądowych, jednak – jak pisze Agnieszka Domanowska – „Niewykluczone, że świadkowie zbrodni jeszcze żyją, być może opowiadali o niej potomkom, może oni pamiętają”. Tym samym pojawiają się możliwości ponownego zbadania sprawy, być może pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności. Jak mówi cytowany przez Domanowską prokurator Ignatiew: „Najbardziej zależy nam na tym, by ustalić wszystkich sprawców tamtych wydarzeń. I zweryfikować, kto za zbrodnię został już osądzony, a kto nie. Niektórzy bowiem stanęli przed wymiarem sprawiedliwości, a inni nie”.
Jak twierdzi prokurator, pomimo upływu czasu istnieje szansa na ustalenie nazwisk zamordowanych kobiet, tak jak udało się to podczas śledztwa w Jedwabnem, kiedy ustalono nazwiska ponad 300 ofiar.

Wstępne rozpoznania w kwestii bzurskiego pogromu poczyniła już historyk Barbara Engelking, zajmująca się historią gett na terenie Polski. Jak pisze Domanowska, Engelking „przekopała akta sądowe tej sprawy, dotarła do zeznań świadków z 1948 r. Jest ich kilkanaście”. Wynika z nich, że w pogromie brało udział przynajmniej sześciu mężczyzn, jednak tylko jeden, Stanisław Zalewski, został skazany – „najpierw na więzienie, później na karę śmierci, a potem kara została zamieniona na więzienie”, tłumaczy Engelking.

Z dokumentów sądowych wynika, że zbrodnia została zaplanowana. Domanowska cytuje wytłumaczenie Ignatiewa: „Oczywiście, że mieli zamiar je zabić. Dlatego nie odwieźli kobiet do getta, dlatego wcześniej wykopali dół w lesie, dlatego poszli do kuźni i okuli te drewniane pałki metalem, by uderzenia były mocne. Bili je po całym ciele, więc nie ma mowy o przypadku. Nie wiadomo, czy chcieli je okraść, czy może chodziło o czyny lubieżne. Jednak można przypuszczać, że na pewno nie zrobiliby tego wobec kobiet narodowości polskiej. W przypadku kobiet żydowskich byli bezkarni, w tamtym czasie Żydów mordowało się za przynależność rasową. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że oprawcami byli Polacy”. Ponieważ bezpośrednio po pogromie w wiosce pojawiła się niemiecka żandarmeria, w okolicznych wsiach utrwaliło się przekonanie, że za zamordowanie Żydówek odpowiedzialni byli Niemcy.

Śledztwo w tej sprawie zostało przeprowadzone w 1950 r. Domanowska cytuje zeznanie skazanego Stanisława Zalewskiego: "Podjechaliśmy tam na rowerach. Wcześniej poszliśmy do majątkowej kuźni i okuliśmy pałki na końcu żelazem, aby lepiej było zabijać. Po godzinie czasu przyjechały z majątku Bzury dwie furmanki drabiniaste, na jednej furmance jechał Krygiel, a na drugiej Modzelewski Henryk. Gdy furmanki przyjechały pod dom, wypędziliśmy Żydówki z piwnicy i kazaliśmy im powsiadać na wóz. Zawieźliśmy je do boczkowskiego lasu, gdzie był wykopany okop. Tam kazaliśmy wszystkim Żydówkom porozbierać się do koszul i majtek. Zaczęliśmy prowadzać po jednej nad okop i tam zabijaliśmy pałkami. Tkacz zabił cztery Żydówki. Jeszcze przed zabiciem pięciu zgwałcili jedną Żydówkę. Po zgwałceniu Żydówki ja wziąłem pałkę drewnianą od Tkacza i sam osobiście zabiłem Żydówkę, uderzając ją pałką trzy razy w głowę, i wpadła do okopu. Z pomordowanych Żydówek otrzymałem pantofle i jedną sukienkę. Trzy dni później do sołtysa przyjechała niemiecka żandarmeria i na jej polecenie pokazałem miejsce mordu. Jeden żandarm zapytał mnie, czym my ich zabijali, ja powiedziałem, że pałkami. Po wypowiedzeniu moim słów zostałem uderzony przez żandarma niemieckiego gumą i powiedział mi, czemu z powrotem nie przyprowadziliście ich do getta. Następnie kazali lepiej zasypać... Myśmy wszyscy należeli do endecji".

Jak pisze Domanowska, „Białostocki IPN prowadzi też jeszcze inne sprawy dotyczące pogromu Żydów w Polsce przez Polaków”, m. in. w Radziłowie, gdzie 7 lipca 1941 r. spalono w stodole między 100 a 1000 Żydów, oraz w Wąsoszu, gdzie w nocy 5 lipca 1941 r. zginęło stu kilkudziesięciu Żydów. W obu tych przypadkach mordów dokonali Polacy zainspirowani przez Niemców.

Opracowanie: Małgorzata Urszula Fortuna

Źródło: Agnieszka Domanowska, Mord Żydówek w Bzurach. IPN po 71 latach wszczyna śledztwo, „Gazeta Wyborcza” , 6 marca 2012 r..

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl