KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

BUNKIER  Email
Chaim Icel Goldstein Bunkier.
Ośrodek Karta
Warszawa 2006
Właściwie to zdjęcia ruin powinny być na samym początku książki. Bo naprawdę trudno sobie wyobrazić tak potwornie okaleczone miasto, właściwie już trupa. Tym bardziej abstrakcyjna wydaje się historia ukrytych gdzieś tam, pod ruinami, w prowizorycznym bunkrze, ludzi. 64 lata po zakończeniu wojny, cała historia „siedmiu z bunkra” jest przerażająco wciągająca.
Ilość wrogów, procent szans na przetrwanie, osobiste doświadczenia każdego z bohaterów, a wszystko w scenerii zabitego miasta, nasuwa skojarzenia ze współczesną grą komputerową. W grze, wszystko (cechy charakteru, możliwości fizyczne i techniczne, wiedza, doświadczenia), mierzone są w punktach i to kumulacje tych punktów zadecydują o „przejściu do następnego etapu” albo nie przejściu.

Jak w przypadku innych książek dotyczących Holocaustu taki i tu wychodzi problem formy. Czy książka – wspomnienie, dotycząca tak tragicznego czasu i tak ważkich problemów powinna się dać czytać tak lekko, tak dobrze, tak płynnie. Może powinna oddawać ból i straszliwe dramaty, które opisuje również stylem, językiem? Może powinna odstręczać, a przecież zniewala i wciąga.
Siedem osób naznaczonych wielkim cierpieniem, utratą najbliższych, potwornymi obrazami, które nie dają się odpędzić musi spędzić ze sobą wiele miesięcy w ciasnym pomieszczeniu, w ciągłym stresie, narastającym osłabieniu fizyczno – moralnym. Sześciu mężczyzn i jedna kobieta, sześcioro Żydów i jeden ksiądz katolicki – Polak. A od jedności i siły całego zespołu zależy przeżycie. Uda im się przetrwać czy nie? Przejdą przez kolejne próby: głód, brak wody, zimno, szczury, beznadzieję, strach, czy poddadzą się? Po kolei poznajemy historie wszystkich bohaterów, wchodzimy w napięcia rodzące się między nimi.

No i nadchodzi pytanie dlaczego? Dlaczego Warszawa zginęła? Dlaczego, kiedy ginęło getto żydowskie ludzie po aryjskiej stronie muru żyli normalnie, śmiali się, bawili. Dlaczego Żydzi, którym udało się z getta zbiec tak bardzo musieli się kryć – nie tylko przed Niemcami – ale przed Polakami? Dlaczego byli tacy, którzy gotowi byli wydać Żydów za dwa litry wódki? Dlaczego Akowcy strzelali do żydowskich powstańców? Dlaczego Francuzi chętniej pomagali Żydom i w związku z czym, dlaczego w Paryżu eksterminacja nie szła tak gładko? W tym miejscu zapewne, wielu polskich czytelników przypomni od razu, że we Francji za pomoc Żydom nie groziła kara śmierci, kiedy w Polsce często całe rodziny płaciły za to najwyższą cenę. A przecież mimo to byli tacy, którzy pomagali, ukrywali, grali podwójną grę, udając lojalność wobec nazistów. Większość bohaterów „Bunkra” została przez Polaków ocalona, ale i każdy z nich był też świadkiem aktów przemocy, zdrady i podłości. Dlaczego? Kazik – ksiądz, jeden z mieszkańców bunkra powiedział „(...) prawda jest taka, że nawet najlepsi z nas mieli wobec Żydów tylko współczucie, a jedynie niewielka część aktywnie im pomagała”. Wspólny wróg nie wzmocnił obywatelskiej solidarności a zaostrzył przedwojenne nastroje i podziały. Powstanie Warszawskie widziane oczami walczących w nim Żydów, pokazuje trochę inny jego obraz od współcześnie podawanej nam politycznie poprawnej wizji. Obraz odbrązowiony, nie czarno – biały, nie przeznaczony do „wyznawania” ale do głębokiej refleksji.
Przy całej wadze problemów, nie ma w tej książce żadnego moralizatorstwa. Są wstrząsające, acz podane w formie „powściągliwej” jak pisze sam autor, wspomnienia. Historie prawdziwych ludzi, dla których ważne jest, by ocalić nie tylko życie ale też człowieczeństwo i sumienie.

Kasia Przyborska



Chaim Icel Goldstein
Bunkier.
Ośrodek Karta
Warszawa 2006
 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl