KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Ten jest z Ojczyzny mej.....  Email
Ale mija 70 lat od drugiej wojny światowej, a jej rany wciąż są otwarte, wciąż nierozliczone liczne zbrodnie, do tego z pokrzywdzonych usiłuje się czynić prowokatorów, inicjatorów agresji Trzeciej Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku. Mimo coraz to nowych odkrywanych faktów, dowodów, czy wreszcie głośnego o nich mówienia, pojawiają się głosy – niestety bardzo chętnie podejmowane przez pławiące się w sensacjach media ! – kłamliwej interpretacji historii. Warto więc, by nie wygasała, nie obojętniała pamięć tamtych pięciu okrutnych lat, by z odejściem pokolenia na własnej skórze ich doświadczających, nie traktowano przeszłości, jako niepotrzebnego balastu lub tylko tła komputerowej gry wojennej...

 

Po książkach Normana Daviesa „Europa Walczy, 1939-1945, Nie takie proste zwycięstwo”, Antony Beevora „Berlin 1945, Upadek” oraz Rodrica Braithwaite „Moskwa 1941, Największa bitwa II wojny światowej”, krakowskie wydawnictwo ZNAK edytuje w tym momencie, powtórzmy – w siedemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej – trzy kolejne tytuły z serii tę wojnę opisującej.

 

Pierwszy to „Bitwy polskiego września” Apoloniusza Zawilskiego (1912-2004), oficera wojska polskiego, historyka, pisarza, który w chwili wybuchu wojny był dowódcą jednej z baterii armii „Pomorze”, brał udział w walkach kampanii do 20 września, kiedy to został ciężko ranny pod Laskami. Od 1941 roku działał aktywnie w AK, za co po wojnie został skazany na śmierć. Wyrok ze względu na zły stan zdrowia złagodzono, a następnie uwolniono.

 

1 września 1939 roku – pisze Apoloniusz Zawilski – rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Władze Rzeczpospolitej nie uległy groźbom Hitlera i nie zdecydowały się na żadne kompromisy, które byłyby w rzeczywistości kapitulacją. Tak kończył się – czytamy w jego książce – długi i bezkarny okres pokojowych zwycięstw Hitlera (...). Kończył się okres szantażu politycznego, zaczynała się wojna (...). Pod słonecznym , jasnym niebem pięknej polskiej jesieni 1939 roku w jednej chwili rozpętało się piekło”.

 

Książka Zawilskiego to źródło szczegółowej wiedzy - fakty, mapy - o walkach pierwszego okresu II wojny światowej, to jednocześnie reporterska opowieść o losach żołnierzy i dowódców polskich oddziałów, i im też książka jest przez autora dedykowana.

 


 

Żołnierze niemieccy bez ogródek dawali upust swojej agresji na widok polskich wsi i miasteczek, które uważali za „okropnie brudne i bardzo zacofane pod względem cywilizacyjnym”. Typowe dla ubogich terenów wiejskich skromne warunki życia łączyli z rzekomą demoralizacją ich mieszkańców - odnotowuje w szczególnie wstrząsającym opracowaniu, drugiej książce z omawianej serii - „Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce”, niemiecki historyk, absolwent uniwersytetu w Kolonii, od 2000 roku pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, autor szeregu publikacji i wystaw fotograficznych o losach Polaków we wrześniu 1939 - Jochen Böhler (ur. 1969). On przytacza m.in. raporty, relacje i listy słane z frontu do sztabów dowódczych, ale i do najbliższych przez różnej rangi żołnierzy niemieckich. I tak podoficer Udo D. w liście do rodziców wyjawia poczucie szczególnej misji: „Jak okiem sięgnąć, widać było piece, wokół których stały kiedyś domy. Po wsiach pozostał tylko jeden albo dwa domy. Nie ma czego żałować. Wręcz przeciwnie – dobrze się stało, że te siedliska pluskiew zniknęły z powierzchni ziemi”.

 

7 września w Zgierzu – czytam w innym miejscu książki Böhlera – aresztowano i zamknięto w miejscowym kościele około 500 Żydów, z których większość spędziła 48 godzin na stojąco. Następnego dnia jeden z żołnierzy I Dywizjonu 10 Pułku Artylerii usprawiedliwiał podjęte działania zagrożeniem, które rzekomo stanowili Żydzi: „Nawa kościoła wypełniona jest jeńcami. Mieszkańcom, w większości Żydom, nie można ufać”. W całym mieście Żydzi stali się zwierzyną łowną. „Niemcy często podpalali Żydom brody, albo obcinali połowę zarostu, by wywołać w ten sposób zabawny efekt. Splądrowali też sklepy, wiele magazynów i fabryk”. [...]

 

Rutynowa procedura wybierania zakładników spośród Żydów prowadziła do tego, że wielu z nich zapłaciło życiem za całkowicie niewyjaśnione incydenty...

Opisy gwałtów, grabieży, mordów w cytowanych przez Böhlera dokumentach odbierają wiarę treści pojęcia c z ł o w i e c z e ń s t w o . Dlatego z trzeciej książki - „Doświadczenia Lat Wojny 1939-1945” o zawartości uniwersalnej, tak jak , w słowie wstępnym podkreśla jej redaktor, uniwersalnym zjawiskiem jest nędza i małość, wielkość i heroizm człowieka i narodu w warunkach próby, książki, która jest również zbiorem dokumentów, wyborem z tekstów-świadectw dotyczących problematyki drugiej wojny światowej, spisanych przez wielu autorów a publikowanych przez lata na łamach „Tygodnika Powszechnego”, zebranych i opracowanych przez Władysława Bartoszewskiego - przytoczę tylko zawarty w niej wiersz Antoniego Słonimskiego (publikacja z „TP” nr12, 1963 rok), którego tytułem opatrzyłam niniejszą notę:

 


 

Ten, co o własnym kraju zapomina

 

Na wieść, jak krwią opływa naród czeski,

 

Bratem się czuje Jugosłowianinia,

 

Norwegiem, kiedy cierpi naród czeski,

 


 

Z matką żydowską nad pobite sny

 

Schyla się, ręce załamując żalem,

 

Gdy Moskal pada – czuję się Moskalem,

 

Z Ukraińcami płacze Ukrainy

 


 

Ten, który wszystkim serce swe otwiera,

 

Francuzem jest, gdy Francja cierpi, Grekiem –

 

Gdy naród grecki z głodu obumiera ,

 

Ten jest z ojczyzny mojej. Jest człowiekiem.

 


 

 

 

 

Grażyna Banaszkiewicz

 

 

 

Apoloniusz Zawilski

 

BITWY POLSKIEGO WRZEŚNIA

 


 

Jochen Böhler

 

Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce

 

- Wrzesień 1939 - Wojna totalna –

 

Tłumaczenie

 

Patrycja Pieńkowska-Wiederkehr

 


 

Władysław Bartoszewski

 

Wybór, redakcja, wstęp i posłowie do nowego wydania

 

DOŚWIADCZENIA LAT WOJNY 1939-1945

 

FAKTY. POSTAWY. REFLEKSJE

 

wydanie drugie

 

-------------------------------------------------------------------

 

Wszystkie te książki ukazały się nakładem

 

WYDAWNICTWA ZNAK

Kraków 2009
 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl