"Każdy dom potrzebuje balkonu" |
Powieść "Każdy dom potrzebuje balkonu" jest zbeletryzowaną biografią. Jak mówi sama autorka : W moim domu brakowało wielu rzeczy, ale zawsze było pełno miłości. "Każdy dom potrzebuje balkonu" to jej literacki debiut, który stał się międzynarodowym bestsellerem - przekroczył liczbę 100 tys. sprzedanych egzemplarzy, w Izraelu jest to rzadki fenomen wydawniczy - to więcej niż choćby taki hit jak Harry Potter.
Rina Frank urodziła się w 1951 roku w Hajfie. Pracowała jako inżynier, specjalistka do spraw marketingu i producentka telewizyjna. Zajmuje się również tłumaczeniami na język włoski, francuski, niemiecki i holenderski. Jest najpopularniejszą pisarką izraelską swego pokolenia. Do Warszawy przyjeżdża 24 września. Spotkanie w Traffic Clubie na Brackiej 25 o godz. 18.
Podczas długich letnich wieczorów siadywało się na balkonie. Tata przynosił lampę oraz stolik i dla zabicia czasu grało się w rummy, co nie przeszkadzało rodzicom plotkować z sąsiadami z naprzeciwka [...]. Wychodzenie na balkon było trochę jak siadanie przed telewizorem. Balkon był naszą prywatną telewizją z programem na żywo oraz aktorami z krwi i kości. Można powiedzieć, że to u nas, na ulicy Stanton, wymyślono reality show.
W ubogiej dzielnicy Hajfy otoczona kochającą rodziną dorasta dziewczynka o zielonych roześmianych oczach, w których kryje się smutek. Dziewczynka stanie się piękną młodą kobietą, tak piękną, że poślubi niezwykle bogatego i przystojnego architekta z Barcelony. Jednak bajka o Kopciuszku skończy się zbyt szybko. Każdy dom potrzebuje balkonu to ciepła historia rodzinna, w której humor łączy się ze smutkiem, a szczęście przeplata ze łzami. Wzruszająca opowieść o cudownych latach dzieciństwa, o miłości, dojrzewaniu i dokonywaniu wyborów, które rzutują na naszą przyszłość i na to, kim się stajemy. „Najbardziej wyjątkową cechą powieści Każdy dom potrzebuje balkonu jest próba zbudowania mostu pomiędzy przeszłością a przyszłością za pomocą języka, w którym humor łączy się z głębokim smutkiem. Książka ta […] jest dowodem na to, że czytelnicy potrzebują dobrej literatury zmagającej się problemami egzystencjalnymi i pozostawiającej odbiorcę z większą ilością pytań niż odpowiedzi. Co oznacza słowo ’rodzina‘? Czym jest dobre małżeństwo? Jaki wpływ mają na nas wydarzenia z dzieciństwa i w jakim stopniu sami decydujemy o własnym losie?” Dorit Lemberger-Hatzofeh |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl