My Żydzi. Między Izraelem a diasporą |
Szewach Weiss
My Żydzi Między Izraelem a diasporą
Wydawnictwo: Austeria Kraków 2009
Biblioteka Raczyńskich w ramach cokwartalnego konkursu
Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych
"Książka Lata 2009" nagrodziła m.in. najnowszą książkę Szewacha Weissa „My Żydzi. Między Izraelem a diasporą” W uzasadnieniu werdyktu czytamy: Nagroda - za lekcję patriotyzmu, który nie zaślepia, za pasję samodzielnego myślenia i świetny, żywy język.
Szewach Weiss to postać pod każdym względem niezwykła. Jego życie stało się żywym świadectwem tego, co w ubiegłym wieku straszne – masowych zbrodni, wśród których Holocaust zajmuje szczególne miejsce – i wielkie – braterstwa i solidarności okazywane przez zwykłych chrześcijan ich prześladowanym, żydowskim bliźnim. Ale także znakiem kapryśności losu. Człowiek, który przez wiele miesięcy ocierał się o śmierć i którego mogło zgubić jedno nieostrożne słowo, został po latach przewodniczącym Knesetu. Życie nauczyło go rozumieć innych. Weiss potrafi słuchać, rozmawiać, tłumaczyć. Dzięki temu w niekiedy trudnych stosunkach Żydów i Polaków od lat gra podwójną rolę. Jest ambasadorem Izraela (już nieformalnym) a szerzej kultury żydowskiej w Polsce oraz rzecznikiem polskości i polskiej kultury w Izraelu. Zamieszczone w tym tomie teksty pokazują ile jest punktów stycznych między Polską a Izraelem, polskością a tradycją żydowską. Dzięki nim widać jak wielki wpływ na współczesny Izrael wywarli pochodzący z Polski Żydzi. Z jednej strony dla Polaków to powód do dumy, z drugiej zaś zobowiązanie do wrażliwości na naznaczony często tragedią i klęską żydowski los. Jeśli ktoś szuka w książkach mądrości nie teoretycznej, ale opartej na doświadczeniu, z pewnością odnajdzie ją w tym tomie. Kto po niego sięgnie, żałował nie będzie.
Paweł Lisiecki redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Szewach Weiss znakomicie broniąc sprawy swojego kraju, celniej i nieraz zaskakująco odsłaniając ukryte dla świata strony wroga, nigdy nie popada w nienawiść, która w warunkach wojny domowo-międzynarodowej, w jaką Izrael jest uwikłany, byłaby zrozumiała. Daje mu to we wszystkich sporach przewagę moralną., Rzuca się to w oczy w Polsce, gdzie do wielkiej rzadkości należą politycy i dziennikarze, którzy potrafiliby nie poniżać się, wyrażając swój stosunek do narodu aktualnie uważanego (czasem bez ważnego powodu) za wrogi. Od ambasadora Weissa możemy się uczyć, na czym polega i jak się przejawia pluralizm jako cecha kultury umysłowej.
Bronisław Łagowski (nota z wydawnicza z okładki książki)
Szewach Weiss My Żydzi Między Izraelem a diasporą Wydawnictwo Austeria Kraków 2009 |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl