"Piekło obiecane" |
Autor: Elsa Drucaroff O książce Piekło obiecane Elsy Drucaroff znawca literatury Adam Komorowski w styczniowym numerze Twórczości napisał: „(...) najważniejsze polonicum, jakie można znaleźć wśród tysięcy wydanych w ostatnich latach powieści w języku hiszpańskim, i czyta się ją jednym tchem”. Autorka osadziła „szalony wątek przygodowy” (jak go nazywa Komorowski) w realiach Polski i Argentyny lat 20. ubiegłego wieku, poruszając problemy prostytucji Polek żydowskiego pochodzenia w Buenos Aires, sytuacji żydowskiej diaspory i relacji polsko-żydowskich. "Piekło obiecane" ukazuje losy podstępnie „werbowanych” w Polsce dziewcząt, które, szukając lepszego życia, wsiadały na statek do Nowego Świata zamężne z tamtejszym Żydem, zaproszone przez krewnych lub jako nielegalny „ładunek” taniej siły roboczej, lecz zaraz po przybyciu trafiały do burdeli.
Celnie i bez pruderii autorka przedstawia historię młodej kobiety, odsłaniając przy tym zaskakującą skalę procederu handlu żywym towarem. Drucaroff z wyczuciem łączy gatunki – kryminał, romans i powieść drogi – zapraszając czytelnika w egzotyczną podróż w towarzystwie indywiduów z żydowskiego półświatka obu kontynentów i z anarchistycznego podziemia Argentyny, bolszewików, wywrotowców, idealistów i cyników ze środowiska lewicującej prasy oraz historycznych postaci literackiej bohemy Buenos Aires.
Dodatkową atrakcją wydania jest wywiad z powieściopisarką przeprowadzony przez Katarzynę Czerwonogórę – znawczynię zagadnień z pogranicza kultury żydowskiej początku XX w. i gender – oraz wstęp, także jej autorstwa. Publikacja ta rozpoczyna serię wydawniczą Swoimi ścieżkami, gdzie przedstawiamy losy niezwykłych kobiet, które przekraczają role wyznaczone ich płci w danej kulturze.
Wybieramy beletrystykę opartą na faktach, inspirowaną realiami krain odległych geograficznie, historycznie i obyczajowo. Każda z powieści serii zostanie opatrzona komentarzem – wywiadem z autorem bądź naukowym posłowiem – przybliżającym kontekst fabuły i powstania tekstu. Raz na jakiś czas zdarza się taka powieść – mocna, inteligentna, namiętna. Piekło obiecane Elsy Drucaroff jest doskonałym przykładem tego, jak autor może wykorzystać struktury danego gatunku literackiego, tworząc utwór przystępny, a zarazem wymykający się klasyfikacji. Mariana Enríquez, La Mano
" Piekło obiecane" nie jest po prostu esejem historycznym ograniczającym się do relacjonowania i dokumentowania niesprawiedliwości. W formie fikcji literackiej zostały wyrażone przede wszystkim sprzeczności ludzkiej natury, nędza oraz wielkość człowieczeństwa. (…) Fabuła jest utkana z losów poszczególnych postaci, przedstawionych przy użyciu starannego języka o precyzyjnej intonacji.Rogelio Alaniz, El Litoral A do tego jeszcze bohaterka, którą nie tyle gnębi bycie utalentowaną pracownicą seksu, ile brak wolności, nie tyle praca w burdelu, co zamknięcie w nim.
Adam Komorowski, Twórczość 1/2008
Tytuł wydarzenia: Piekło obiecane: ze sztetla do Buenos Aires
W programie: Adam Komorowski Motyw domu publicznego w literaturze argentyńskiej
Katarzyna Czerwonogóra Handel kobietami w Europie Środkowo-Wschodniej
Iwona Kasperska Tygiel kulturowy w powieści Elsy Drucaroff
Gdzie, kiedy: Fundacja Judaica, ul. Rabina Meiselsa 17, Kraków 8 marca, godzina 18.00
Opis: Z okazji wydania powieści argentyńskiej autorki Elsy Drucaroff Piekło obiecane znawca literatury hispanojęzycznej Adam Komorowski poprowadzi spotkanie przybliżające problematykę utworu, podczas którego zostaną zaprezentowane trzy krótkie, lecz treściwe odczyty. Przybliżą one słuchaczom bezpruderyjną literaturę argentyńską, zjawisko handlu kobietami w świetle badań genderowych oraz kulturowe bogactwo powieści. O Piekle obiecanym Komorowski napisał: „Obawiam się, czy nasi wydawcy sterroryzowani polityczną poprawnością zdecydują się wydać tę powieść”.
Organizatorzy: Studio Wydawnicze DodoEditor i Centrum Kultury Żydowskiej – Fundacja Judaica. Spotkanie poprowadzi Adam Komorowski. |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl