POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Palmach (Plugot Mahatz)  Email

Palmach (Plugot Mahatz) były żydowskimi jednostkami sił specjalnych, które zostały utworzone 15 maja 1941 roku przez żydowską organizację militarną Haganah, przy pomocy Brytyjczyków.
    Brytyjczycy czuli się zaniepokojeni sukcesami Niemców w północnej Afryce i możliwością współpracy Arabów z Nazistami. Dodatkowe zagrożenie stanowiły francuskie wojska podległe nazistowskiemu rządowi Vichy, stacjonujące w Syrii i Libanie. Z tych powodów brytyjskie dowództwo wojskowe w Palestynie podjęło decyzję o rozszerzeniu współpracy z Żydami.

Brytyjscy eksperci wojskowi dostarczyli sprzętu wojskowego i przeprowadzili specjalistyczne szkolenie komandoskie żydowskich żołnierzy. Przy ich pomocy planowano przeprowadzić operację zajęcia Libanu i Syrii.
    Założycielem Palmach był Itzchak Sadeh (1890-1952).

Pierwszą tajną operację przeprowadzono 18 maja 1941 roku. Grupa 23 komandosów Palmach przedostała się do Libanu na pokładzie statku "Sea Lion". Niestety grupa oraz statek zaginęły i brak szczegółów dotyczących tej operacji.
    8 czerwca 1941 roku wojska brytyjskie najechały na Syrię i Liban. W natarciu uczestniczyły oddziały komandosów Palmach, z Moshe Dayanem (1915-1981), Yigal Allonem (1918-1980) i Itzchakiem Rabinem (1922-1995).

Po zwycięstwie nad Niemcami w bitwie pod El Alamein (listopad 1942 r.) Brytyjczycy wycofali swoje poparcie dla Palmach.
    Wówczas przewodniczący ruchu kibucowego, Itzchak Taenkin zasugerował, że oddziały Palmach można dalej utrzymywać w kibucach. W myśl jego projektu, każdy kibuc byłby gospodarzem plutonu komandosów Palmach, dostarczając im zakwaterowania, jedzenia i innego potrzebnego zaopatrzenia w zamian z pracę i ochronę. Każdego miesiąca członkowie takiego plutonu mieliby 14 dni pracy rolniczej, 8 dni szkolenia wojskowego i 7 dni działań operacyjnych.
    Oddziały Palmach sformowano w sześciu regularnych kampaniach i sześciu jednostkach specjalnych. Jednostki specjalne prowadziły badania sabotażowe przeciwko Niemcom na Bałkanach (jednostka Ha-Machlaka Ha-Germanit), zapobiegały arabskim napaściom na żydowskie osady przeprowadzając wyprzedzające uderzenia (jednostka Ha-Machlaka Ha-Aravit), przemycały żydowskich uciekinierów z Europy do Palestyny drogą morską (jednostka Pal-Yam), specjalizowały się w materiałach wybuchowych (jednostka sabotażu) oraz szkoliły pilotów dla przyszłych żydowskich sił powietrznych.

Pomiędzy 1945 a 1946 rokiem, jednostki Palmach podjęły działania dywersyjne przeciwko brytyjskiej infrastrukturze w Palestynie. Wysadzane były mosty, tory kolejowe, stacje radiolokacyjne i posterunki policji. Ataki jednak wstrzymano po "Czarnym Szabacie" 29 czerwca 1946 roku, kiedy Brytyjczycy aresztowali większość przywódców Haganah i Palmach.
    Na początku wojny izraelsko-arabskiej 1948 roku jednostki Palmach były odpowiedzialne za obronę żydowskich osad Gush Etzion, Kfar Darom i Revivim.
    Po utworzeniu Sił Obronnych Izraela z jednostek Palmach sformowano dwie brygady: Brygadę Negew i Brygadę Yiftach.

/izrael.badacz.org//

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl