KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

O Jom Kipur  Email
Okres dziesięciu dni rozpoczynający się od Rosz Haszana i kończący się Jom Kipur powszechnie znany jest jako Dni Trwogi albo też Straszne Dni (Jamim Noraim) lub Dni Pokuty (Aseret Yemei Teszuwa). Jest to okres poświęcony pełnej powagi introspekcji, czas, kiedy rozważa się grzechy z całego poprzedniego roku i odbywa za nie pokutę przed nadejściem Jom Kipur. Jednym z motywów przewijających się podczas wszystkich Dni Trwogi jest motyw B-ga zapisującego w „księgach" imiona – kto będzie żył, a kto umrze, komu będzie się wiodło, a komu nie w następnym roku. Księgi te spisywane są w Rosz Haszana, jednak czyny dokonane podczas Dni Trwogi mogą zmienić ostateczny wyrok B-ga. Czyny te nazywają się "teszuwa, tefila i cedaka," czyli pokuta, modlitwa i dobre uczynki (zwykle dobroczynność). W Jom Kipur, Księga Życia i Księga Śmierci są zamykane, a los przypieczętowany. Motyw zapisywania losu w księgach jest źródłem powszechnie składanych w tym okresie życzeń: "Abyście byli zapisani na dobry rok".

 


Oprócz innych zwyczajów, zwykle to właśnie w tym okresie szuka się przebaczenia u osób, które się skrzywdziło podczas poprzedniego roku. Talmud mówi, iż w Jom Kipur można odpokutować jedynie za grzechy miedzy człowiekiem i B-giem. By odpokutować za grzechy przeciw innym ludziom, najpierw należy się z nimi pojednać oraz wynagrodzić lub naprawić wyrządzone im krzywdy, jeśli to możliwe.

Innym zwyczajem przestrzeganym w tym czasie jest kapparot. Rzadko spotykany dzisiaj, rytuał ten praktykowany jest w swej prawdziwej formie jedynie przez Chasydów i czasem również Ortodoksyjnych Żydów. Zasadniczo polega on na zakupieniu żywego koguta lub kury i rankiem na dzień przed Jom Kipur. Następnie należy zakręcić nim nad głową recytując modlitwę, gdzie prosi się, by ptak został uznany za pokutę za grzechy. Następnie, ptak jest zarzynany i oddany ubogim (lub jego wartość pieniężna). Dziś, niektórzy Żydzi zamiast koguta lub kury jako pokutnej ofiary używają pieniędzy. Większość Żydów Reformowanych i Konserwatywnych nigdy nie słyszało o tej praktyce.

Praca jest dozwolona jak zwykle w tygodniu w dniach pomiędzy Dniami Trwogi, od 3 do 9 Tiszri, oczywiście oprócz Szabatu w tym tygodniu.

Podczas Dni Trwogi obchodzone są dwa mniejsze święta.

Trzeciego dnia miesiąca Tiszri, dzień po drugim dniu Rosz Haszana, obchodzi się Post Gedaliasza. Tak naprawdę nie ma on nic wspólnego z Dniami Trwogi poza tym, że obchodzi się go w tym okresie.

Szabat obchodzony w tym okresie nazywa się Szabat Szuwa (Szabat Powrotu). Jest uważany za jeden z najważniejszych szabatów.

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl