POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Jesziwa Pardes informuje  Email
Edukacja..
Drodzy Studenci, Szanowni Państwo,
3 września rozpoczynamy nowy semestr nauki w Jesziwie Pardes Akademii Judaizmu. Nasza jesziwa funkcjonowała także latem, by nie zgubić rytmu studiowania, jednak każdemu, kto chodził do szkoły, wrzesień kojarzy się z początkiem nowego roku nauki. Mamy nadzieję, że w naszych studentach i sympatykach wzrasta żądza wiedzy i zapał do jej zdobywania.
Przypominamy, że w każdym tygodniu w jesziwie odbywają się cztery wykłady na żywo, na bieżąco archiwizowane i możliwe do obejrzenia przez studenta w dowolnej porze. W archiwum jesziwy jest obecnie zgromadzonych ponad 850 wykładów.

A zatem w czwartek 3 września rozpoczynamy jesienny semestr nauki. Poniżej przedstawiamy program i terminy wykładów:

• grupa R14 (niedziela 17.00) TALMUD
Nauka Talmudu to fundament judaizmu i mimo że to niełatwe studium, wytrwali będą sowicie wynagrodzeni. W naszej jesziwie studiujemy Talmud nieprzerwanie od pierwszego semestru jej istnienia. Zbliżamy się właśnie do końca traktatu Megila. Po jego ukończeniu, co nastąpi ok. połowy semestru, rozpoczniemy studiowanie traktatu Bejca.

• grupa W14 (niedziela 17.50) MIDRASZ RABA
Wszyscy pamiętamy świetny wykład z midrasza, dlatego, odpowiadając na sugestie wielu studentów, powracamy do studiowania tego fascynującego i  inspirującego źródła, jakim jest Midrasz Raba. Rozpoczniemy od Sefer Szemot.

• grupa X14 (czwartek 18.00) ETYCZNE ZAGADNIENIA W KSIĘGACH PROROCKICH
Mimo że księgi prorockie spisane zostały w określonych realiach historycznych i często dotyczą napięć z nimi związanych, są one dla nas nieustanną inspiracją a ich przesłanie przekracza ramy czasu i przestrzeni. Dziś cenne są dla nas zwłaszcza poruszane w nich zagadnienia etyczne – przenikliwe analizy ludzkiej kondycji duchowej i pouczenia moralne. Rozpoczniemy od trej asar  (dwunastu proroków), których pisma w jesziwie już trochę poznaliśmy.

• grupa P14 (czwartek 18.50) TORA – PARSZA TYGODNIA
Będziemy kontynuować zapoznawanie się ze wstępami do parsz, spisanymi przez rabenu Bachję, ponieważ doświadczyliśmy już piękna jego myśli. Po dokończeniu studiowania tych wstępów, przejdziemy do studiowania z komentarzem rabenu Bachji poszczególnych wersetów bieżących parsz Tory.
Analizując cotygodniowe parsze staramy się w jesziwie doskonalić także nasz hebrajski.

• MISZNA JOMIT (nauka codzienna, wykłady są umieszczane w archiwum)
W tym wspaniałym, uczącym systematyczności programie zakończymy traktat Bejca, który będzie jedenastym przestudiowanym przez nas w cyklu Miszna Jomit. Wówczas do skończenia porządku Moed – pierwszego z porządków Miszny, jaki przestudiowaliśmy systemem Miszna Jomit – zostanie nam tylko Szabat i Eruwin. To niesamowite! Rozpoczęliśmy ten program prawie rok temu, 15 września 2014. W archiwum Miszny Jomit jest dzisiaj już blisko 300 wykładów. Cieszy nas duże zainteresowanie i zaangażowanie studentów w ten wymagający, ale wspaniale owocujący sposób nauki. Gratulujemy sobie i Wam!


UWAGA: Studenci uczestniczący już w Misznie Jomit proszeni są, by również przesłali nam deklarację o chęci kontynuowania swego uczestnictwa.

Podsumowując:
SEMESTR JESIENNY ROZPOCZNIE SIĘ W CZWARTEK 3 WRZEŚNIA.

Będzie trwał 4 miesiące. W każdej grupie miesięcznie odbędą się po cztery 45-minutowe wykłady. Można wybrać wykłady z czterech grup oraz z programu MISZNA JOMIT.

Osoby zainteresowane prosimy o niezwlekanie z zapisem do konkretnych grup. Ułatwi nam to techniczne przygotowanie początku zajęć.

Na zajęcia zapisać się można wysyłając mail na adres:
jesziwa@pardes.pl

Do zobaczenia na wykładach!

Jesziwa Pardes

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

27 styczen.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

XXIII Dni Judaizmu

PROGRAM

plakat.jpg

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl