KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Żydzi w Polsce


Mogilno
19.09.2022.
Czytaj całość18 września 1939r. w Mogilnie hitlerowcy zamordowali część żydowskiej społeczności.
"Naocznym świadkiem tych wydarzeń był wówczas 19-letni Czesław Łuczak, późniejszy profesor UAM w Poznaniu, honorowy obywatel Mogilna. W książce <<Dzieje Mogilna>> napisał, że Niemcy przez okna synagogi wrzucili do środka kilkadziesiąt granatów, zabijając lub raniąc Żydów.
 
 
Czytaj całość
 
Rawiccy Żydzi
23.06.2022.
Czytaj całośćCelem projektu „Rawiccy Żydzi” (strona internetowa oraz strona facebookowa) jest przede wszystkim przywracanie pamięci o życiu, historii, losach rawickich Żydów, bez których historia naszego miasta byłaby historią niepełną, niedopowiedzianą… Pamięć jest bowiem spoiwem łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, jest współuczestnictwem w historii, budowaniem więzi z tymi, których już nie ma, którzy żyli 
Czytaj całość
 
Do poczytania wspomnienia - Marzec'68
22.03.2020.

Czytaj całośćWspomnienia uczestników forum dyskusyjnego , tzw "Starego Forum Żydów Polskich..

"Nudnik"

Byłem na dziedzińcu UW, słyszałem rektora Turskiego, jak prosił żebyśmy się rozeszli, niektórzy naprawdę wierzyli, że oni nie wejdą na teren, bo „immunitas unversitatis”. Jak wjechali, jak się zaczęło, zwiałem, nie
Czytaj całość
 
Wirtualna wystawa w MHŻP
25.02.2015.
Czytaj całość„Kochanej Mamósi na pamiątkę” - wirtualna wystawa o dzieciach ocalonych z Zagłady Jak wiele było w Polsce takich historii, jak ta pokazana w filmie „Ida”? Jakie były losy dzieci żydowskich w czasie Zagłady?  Kto ratował dzieci, które ocalały?  Jakie były ich powojenne losy? Muzeum POLIN uruchomiło wirtualną wystawę  o dzieciach ocalonych z Zagłady. Można ją obejrzeć pod linkiem:
Czytaj całość
 
"Marzec 68'
25.02.2015.
Czytaj całośćMuzeum Historii Żydów Polskich zaprasza 2 marca o godz. 18 na pokaz filmów i spotkanie ze świadkami historii.
Marzec 1968 roku zapisał się w historii dzięki protestom młodzieży żądającej zniesienia cenzury i ograniczenia komunistycznych represji. Przez całą Polskę przelała się fala studenckich protestów, sterowanych, zdaniem władzy, przez wrogich krajowi „syjonistów”. .
Czytaj całość
 
Nazwiska żydowskie w Polsce
30.12.2014.
Czytaj całośćSkąd się wzięły i jak się zmieniały przez lata nazwiska Żydów w Polsce? Fragment opracowania, które stworzył mgr S. Kurzweil w październiku 1937 r. na potrzeby biuletynu warszawskiej gminy żydowskiej. Zachowujemy oryginalną pisownię. Bardzo istotna jest kwestia nazwisk żydowskich na ziemiach polskich — jako zagadnienie historyczne i jako przyczynek do ogólnych dziejów Żydów w Polsce.
Czytaj całość
 
Historia Żydów - Kalendarium
23.06.2014.
Czytaj całośćDzięki opracowaniu Barbary Krawcowicz, opublikowanemu na The 614 Commandment, możemy zaprezentować Państwu Kalendarium Narodu Żydowskiego począwszy od dziejów Patriarchów aż po czasy współczesne, czyli do roku 2013 w którym to Izrael obchodził swoje 65-lecie. Zapraszamy do lektury :)
Czytaj całość
 
Noc Kryształowa
08.11.2013.
Czytaj całość7 listopada 1938 r. żydowski emigrant z Niemiec, Herszel Grynszpan, pięciokrotnie strzelił do sekretarza niemieckiej ambasady w Paryżu, Ernsta vom Ratha (1909–1938). Po dwóch dniach ranny zmarł w wyniku odniesionych ran. Wydarzenie to wykorzystali propagandziści z NSDAP do rozpoczęcia wzmożonej kampanii antysemickiej w Niemczech. Ernsta vom Ratha nazwano pierwszą ofiarą krwi w walce ze światowym żydostwem.
Czytaj całość
 
Odsloniecie tablicy pamiatkowej w Szczecinku
23.09.2013.
30 września o godz. 14:00 pod budynkiem internatu Zespołu Szkół nr2 w Szczecinku przy ul. 1 Maja 19 odbędzie się uroczystye odsłoniecie tablicy upamiętniającej synagogę gminy żydowskiej w Szczecinku
Tablica powstała przy współpracy Starostwa Szczecineckiego z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Odsłonięcia dokonają : Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, Naczelny Rabin RP Michael Schudrich oraz przewodnicząca ZGWŻ Oddziału w Poznaniu Alicja Kobus.
 
 
Legion Żydowski 1915 - 1921
13.11.2012.
Czytaj całość„Tam w Gabari powstał legjon żydowski. Dwaj ludzie odegrali przytem decydującą rolę: konsul rosyjski Pietrow i Józef Trumpeldor.” [1]Późną zimą 1914 roku do portu w Aleksandrii przybił parowiec, wśród pasażerów był Włodzimierz Żabotyński. Osiedlił się pod Aleksandrią w obozie Gabari (Gabbari). W mniej więcej w tym czasie, Żabotyński po raz pierwszy spotkał się z Józefem Trumpeldorem, który jako oficer rosyjski otrzymywał wsparcie od konsulatu Rosji w postaci renty.
Czytaj całość
 
"Nigdy nie zapomnij klamać"
03.11.2012.

Czytaj całośćTakie słowa jako dziecko usłyszała od swojego ojca mała Felusia. Taki tytuł nosi również książka napisana przez panią Felicję Bryn. Dzisiaj mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole autorkę tej wzruszającej opowieści, a jednocześnie bohaterkę filmu "Oczami dziecka. Felicja z Poznania" oraz zaprzyjaźnione z nią i naszą szkołą panie Alicję Kobus i Bernadettę Gliszczyńską.

Czytaj całość
 
ZAGÓRÓW
23.09.2012.

Zagórow - jako miasto będące własnością klasztorną - przez wiele lat był zamknięty dla osadnictwa żydowskiego. Stan ten uległ zmianie na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1808 roku w miejscowości odnotowano obecność 21 żydowskich mieszkańców. Liczba wyznawców judaizmu w Zagórowie wzrastała dynamicznie - o ile w 1827 roku mieszkało tu 187 Żydów, to w 1897 roku w mieście było już 658 osób pochodzenia żydowskiego. 

 

Czytaj całość
 
Zagórów - walka o pamięć
23.09.2012.
Czytaj całośćW miniony czwartek miało miejsce w Zagórowie niecodzienne wydarzenie. W sali kinowej Domu Kultury spotkali się miłośnicy lokalnej historii i kultury żydowskiej, aby zgłębić wiedzę na temat zagórowskich Żydów. Program składał się z prelekcji, występów muzycznych, prezentacji najnowszej książki Mirosława Słowińskiego i nagrania z udziałem Leona Jedwaba. 
Czytaj całość
 
Poznanskie historie, cd.
10.08.2012.

Czytaj całośćWedług Słownika Wyrazów Obcych „emancypacja”, to uwolnienie się od zależności i poddaństwa, ucisku; usamodzielnienie się; uzyskanie równouprawnienia. W przypadku Żydów, emancypacja oznaczała zrównanie ich w prawach z pozostałymi obywatelami danego państwa. Ruch zmierzający do emancypacji, a w konsekwencji także do stopniowej asymilacji ludności wyznania mojżeszowego,

 

Czytaj całość
 
Po 1989
17.03.2012.
Od lat 90. XX wieku trwa odrodzenie życia religijnego i kulturalnego polskich Żydów, zakładane są gminy wyznaniowe i instytucje oświatowe. Blokowane do tej pory przez komunistyczną cenzurę dyskusje wielu kwestii historycznych (zwłaszcza związanych z II wojną światową i okresem 1944-1989, takich jak pogrom w Jedwabnem, masakra w Koniuchach, masakra w Nalibokach, pogrom kielecki, czy polsko-żydowskie stosunki podczas wojny w ogóle), stało się obiektem nowych badań i ocen. Podobnie dzieje się ze sprawą udziału Żydów w zbrodniach komunistycznych popełnionych na Polakach zaraz po wojnie.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 21 z 51

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl