POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Zagórów - walka o pamięć  Email
W miniony czwartek miało miejsce w Zagórowie niecodzienne wydarzenie. W sali kinowej Domu Kultury spotkali się miłośnicy lokalnej historii i kultury żydowskiej, aby zgłębić wiedzę na temat zagórowskich Żydów. Program składał się z prelekcji, występów muzycznych, prezentacji najnowszej książki Mirosława Słowińskiego i nagrania z udziałem Leona Jedwaba. 

Ponadto uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę wypożyczoną od Muzeum Regionalnego w Słupcy oraz skosztować szabatowej chałki.

 

Konferencję pod hasłem „Żydzi zagórowscy” zorganizowali członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i pracownicy Urzędu Miejskiego. Patronat nad spotkaniem objęli burmistrz Zagórowa Wiesław Radniecki, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, oddział w Poznaniu.

     Wśród gości, oprócz władz miejskich i powiatowych, byli m.in.: Barbara Wieczorek z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Alicja Kobus- wiceprzewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i przewodnicząca poznańskiej gminy żydowskiej, dr Mirosław Słowiński- autor książki o Leonie i Toshy Jedwab, Lena Bednarska-wydawca książki o losach Jedwabów, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Zdzisław Lorek-  dyrektor Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, dr Jolanta Kmieć- historyk judaizmu i prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Naukowego Sztetl Konin, Zdzisław Kulawinek-pisarz zajmujący się  dziejami luteranów mieszkających przed wojną w Wielkopolsce, jak również starsi mieszkańcy Zagórowa pamiętający miejscowych Żydów i młodzież, główny adresat konferencji.

     Konferansjerzy Dariusz Nowicki, wiceprezes TPZZ, i Ewelina Szumigalska, sekretarz stowarzyszenia, po powitaniu zebranych wspomnieli postać śp. Bogdana Grzonkowskiego. -Pierwszą osobą w Zagórowie, która zaczęła gromadzić wiedzę i spisywać wspomnienia o miejscowych wyznawcach religii mojżeszowej, a także publikować o nich artykuły w lokalnej prasie,  był śp. nauczyciel historii i regionalista pan Bogdan Grzonkowski. To on nawiązał ponad 5 lat temu kontakt z panem Leonem Jedwabem i otrzymał cenne przedwojenne fotografie. Pan Andrzej Bernat, kolega z pracy pana Bogdana Grzonkowskiego, notabene historyk, kilka dni temu wspominał, że Leon Jedwab zatelefonował do Bogdana Grzonkowskiego w nocy. Pamiętajmy, że różnica czasu między Polską a Australią wynosi 8 godzin! Odbiorca telefonu miał wówczas niezbyt dobrze przespaną noc, ale niebawem otrzymał od pana Jedwaba kopie wartościowych fotografii z zagórowskimi Żydami.(…) Mamy nadzieję, że śp. pan Bogdan Grzonkowski cieszy się z dzisiejszej konferencji.

     W części prelekcyjnej Barbara Wieczorek opowiedziała o życiu Żydów w przedwojennym sztetlu, religii i ich kulturze. Nadmieniła także pokrótce o antysemityzmie. – Żydów oskarżano np. o  kryzysy gospodarcze  i mordy rytualne. Byli kozłem ofiarnym. Cokolwiek się złego wydarzyło, winiono za to Żydów-mówiła. 

      Alicja Kobus przybliżyła audytorium obrzędy ważnych żydowskich świąt, szabatu i Rosz Haszana. Zaprezentowała również fragment filmu z  wesela żydowskiego. – Nie sztuką jest spotkać się w Paryżu czy Nowym Jorku, ale właśnie tutaj, w miasteczku Zagórów- rozpoczęła wykład.- Szabat jest pięknym świętem obchodzonym co tydzień w piątek wieczorem i sobotę. Gdy w piątkowy wieczór wracamy do domu z synagogi, towarzyszą nam dwa anioły. Jeden jest dobrym aniołem, a drugi złym, szatanem. Jeśli w domu są biały obrus na stole, jedzenie oraz zapalone świece, wówczas dobry anioł mówi: <<Niechaj będzie tak samo w następny szabat>>, a  szatan wypowiada słowo: << Amen>>. Natomiast, gdy w domu nie ma zastawionego stołu, wtenczas diabeł mówi: <<Niechaj będzie tak samo w następny szabat>>. Dobry anioł odpowiada: << Amen>>- opowiadała. 

       Jarosław Buziak, prezes TPZZ,  i Łukasz Parus, wiceprezes stowarzyszenia,  podzielili się  zgromadzoną wiedzą na temat zagórowskich Żydów. Prezes opowiedział o początkach okupacji w mieście, warunkach życia w getcie i znanych Żydach rodem z Zagórowa, m.in. Schwarcmanie Majerze, Rywce Skórce i Mietku Sieradzkim. Wiceprezes  w przygotowanej prezentacji multimedialnej pokazał domy, w których mieszkały rodziny żydowskie. Komentarz do zdjęć stanowiły spisane przez niego wspomnienia starszych mieszkańców Zagórowa. 

    Pomiędzy wykładami członków TPZZ wystąpił poznański zespół Shalom.  Muzycy nie byli po raz pierwszy w Zagórowie. Ich koncert w 2008 r. do dziś przywołuje miłe wspomnienia. Jak się okazało, tegoroczny występ także przejdzie do historii. Artyści poprzedzając wykonywane piosenki szmoncesami (dowcipami żydowskimi) i prezentując kwintesencję muzyki klezmerskiej, bawili i rozśmieszali publiczność, niemalże wyrywającą  się do tańca.

    W kolejnej części edukacyjnego spotkania nastąpiła promocja najnowszej książki dr. Mirosława Słowińskiego pt. „ Dwa życia jak dwa psalmy. Historia mówiona Leona i Toshy Jedwab” oraz prezentacja nagrania z Leonem Jedwabem.

    Dr Mirosław Słowiński opowiedział o pierwszej rozmowie telefonicznej z Leonem Jedwabem, procesie gromadzenia materiałów i powstawaniu książki. Nie omieszkał wspomnieć o okrucieństwie wojny, eksterminacji zagórowskich Żydów i przedwojennych relacjach polsko-żydowskich.- Wojna pokaleczyła mieszkańców Zagórowa i odarła ich z godności- mówił. -Lektura raportu weterynarza Sękiewicza z mordu dokonanego przez nazistów na zagórowskich Żydach była dla mnie wstrząsającym przeżyciem. Chyba wcześniej nie czytałem tekstu budzącego tak silne emocje-dzielił się osobistymi wrażeniami.-Mój wuj, Lech Słowiński, gdy zamierzał zdawać do kaliskiego gimnazjum, nie miał właściwego ubrania. Materiał potrzebny do uszycia mundurka otrzymał od żydowskiego kupca Kiwały-przywoływał zapis rodzinnych wspomnień.   

     Przemówienie Leona Jedwaba, pomimo, że czas konferencji się znacznie wydłużył, niezwykle zainteresowało audytorium. Opowieść o życiu i przedwojennym Zagórowie wzruszyła uczestników spotkania. Niektórzy dziwili się, że bohater nagrania tak dobrze mówi w języku polskim.

      Na zakończenie konferencji zaśpiewali artyści z zagórowskiego chóru Quarta. Chórzyści zaprezentowali m.in. „Hawa nagilę”, znaną chasydzką   pieśń, której tytuł oznacza „Radujmy się” i słynne „Tango zagórowskie”. Przyjezdni goście byli zdumieni talentem wokalnym  quartystów.  

      Później nastąpił poczęstunek. Uczestnicy sympozjum mogli skosztować chałki, roszhaszanowego jabłka z miodem zpewniającego zdrowie i pomyślność, aromatycznej izraelskiej herbaty i soku winogronowego. W trakcie skromnego bankietu głos zabrała Romualda Matusiak, przewodnicząca Rady Miejskiej, wyrażając uznanie i podziękowanie dla  TPZZ za inicjowanie i organizowanie przedsięwzięć kulturalnych w Zagórowie.

      Po spróbowaniu żydowskich specjałów goście udali się do biblioteki miejskiej w celu obejrzenia wystawy pt. „Ocaleni-losy Runii Lisak-Levi ze Słupcy i Leona Jedwaba z Zagórowa”, wypożyczonej od Muzeum Regionalnego w Słupcy.

 

                                                                                                                                 Łukasz Parus

ZDJECIA

 

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl