POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Noc Kryształowa  Email
7 listopada 1938 r. żydowski emigrant z Niemiec, Herszel Grynszpan, pięciokrotnie strzelił do sekretarza niemieckiej ambasady w Paryżu, Ernsta vom Ratha (1909–1938). Po dwóch dniach ranny zmarł w wyniku odniesionych ran. Wydarzenie to wykorzystali propagandziści z NSDAP do rozpoczęcia wzmożonej kampanii antysemickiej w Niemczech. Ernsta vom Ratha nazwano pierwszą ofiarą krwi w walce ze światowym żydostwem.

8 listopada 1938 r. minister propagandy Rzeszy Joseph Goebbels oświadczył w dzienniku „Völkischer Beobachter”, że naród niemiecki wyciągnie właściwe wnioski z zamachu na niemieckiego dyplomatę. Dzień po dotarciu informacji o śmierci postrzelonego dyplomaty Goebbels wygłosił w sali ratusza w Monachium słynną antysemicką mowę do członków NSDAP. W istocie przemówienie było wezwaniem do pogromów, podczas których NSDAP miała pozostać w cieniu wydarzeń.

Niezwłocznie po spotkaniu z Goebbelsem funkcjonariusze NSDAP rozesłali do swoich organów w terenie wytyczne co do wystąpień antysemickich, jakie miano „spontanicznie” zorganizować na terenie całych Niemiec. Szef Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei) Gruppenführer-SS Reinhard Heydrich został powiadomiony przez Komendę Policji Państwowej w Monachium o planowanych wystąpieniach antyżydowskich. Policja Państwowa się do nich nie mieszała. Według wytycznych Heydricha – policja oraz oddziały SA miały ograniczyć się do ochrony własności Aryjczyków.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. doszło do wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą „nocy kryształowej” (Kristallnacht). Był to pierwszy pogrom Żydów zainicjowany przez niemieckie władze państwowe, podczas którego naziści nadali antysemickim prześladowaniom wyraźnie zorganizowany charakter. Pogrom objął całe Niemcy. W jego wyniku zginęło 91 Żydów, spalono 267 synagog, zniszczono około 7 tys. sklepów i 29 domów towarowych należących do Żydów, zbeszczeszono wiele cmentarzy żydowskich, a około 30 tys. Żydów aresztowano i osadzono w pierwszych hitlerowskich obozach koncentracyjnych (Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen). Płonącym synagogom bezczynnie przyglądała się straż pożarna.

 

Adam Marczewski/Wirualny Sztetel

 

foto: net.

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl