POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Mogilno  Email
18 września 1939r. w Mogilnie hitlerowcy zamordowali część żydowskiej społeczności.
"Naocznym świadkiem tych wydarzeń był wówczas 19-letni Czesław Łuczak, późniejszy profesor UAM w Poznaniu, honorowy obywatel Mogilna. W książce <<Dzieje Mogilna>> napisał, że Niemcy przez okna synagogi wrzucili do środka kilkadziesiąt granatów, zabijając lub raniąc Żydów.
 
 
 
Tych, którzy przeżyli, Niemcy dobijali strzałami z rewolweru. Wśród zamordowanych w synagodze znajdowało się sześcioro dzieci, w wieku od 3 do 8 lat. Nie znamy nazwisk pomordowanych w synagodze. Pisząc o tym zdarzeniu, Czesław Łuczak powoływał się m.in. także na akta z procesu niemieckiego zbrodniarza Ericha Daniela, niemieckiego starosty mogileńskiego, skazanego po wojnie w procesie w Gnieźnie na karę śmierci" (źródło: http://palukimogilno.pl/index.php/artykuly-z-gazety/archiwum-historia-lokalna/644-zamordowani-w-synagodze)
Na załączonej pocztówce (ze zbiorów Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku) jest widoczny budynek synagogi od strony frontowej, stoi przed nim mężczyzna.
W 2006r. z inicjatywy właściciela posesji Pana Adama Brzuszkiewicza zawieszono na jego bocznej ścianie tablicę upamiętniającą tamte ofiary (fot.). Niestety, miejsce przed tablicą jest dzisiaj bardzo zaniedbane (zachwaszczone). A sprawa odpowiedzialności zadbania o nie wydaje się być nierozstrzygniętą od kilku lat (o czym pisano m.in. tutaj: https://www.cmg24.pl/info.php?wiadomosc=8312&nr=1).
Dla mnie sprawa jest oczywista, władze miasta w porozumieniu z właścicielem posesji powinny poczuwać się do wykoszenia tego miejsca choćby z 2 x w roku, a już na pewno przed dzisiejszą rocznicą, czego nie zrobiono. Wszak jest to miejsce martyrologii części mieszkańców Mogilna.
W dodatku jest to jedyne miejsce przypominające o obecności społeczności żydowskiej w tym mieście. Po cmentarzu żydowskim nie tylko nie ma śladu (został zabudowany w l. 80.), ale nawet na tablicy nagrobnej zbiorowej mogiły (fot.) nie ma wspomnienia, że leżą w niej również szczątki ludzkie z cmentarza żydowskiego (ekshumowane razem z tymi z cmentarza ewangelickiego).
Dzisiaj usłyszałam, że kieruję się emocjami (ws. nazwy lokalu w budynku dawnej synagogi w Krzeszowicach) i że to źle. Tak, kieruję się i wcale nie uważam tego za słabość. Jestem przekonana, że gdyby więcej osób wykazało empatię w opisywanej powyżej sprawie, już dawno problem zadbania o to miejsce w Mogilnie, byłby rozwiązany. A tablica nagrobna na zbiorowej mogile zostałaby zmieniona na taką, gdzie wspomniani zostaliby również pochowani na cmentarzu żydowskim.
A tak, 2-metrowe chwasty i ta tablica dają bardzo przykre świadectwo

 
Nadesłała Agnieszka Kostuch
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl