KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Aktualnosci
Ostre słowa szefa MSWiA i Oświadczenie Kościołów
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Mam nadzieję, że osoby, które organizowały w Kaliszu haniebne i skandaliczne zgromadzenie 11 listopada poniosą konsekwencje prawne" - powiedział w sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA został zapytany w radiu RMF FM zapytany m.in. o marsz zorganizowany 11 listopada w Kaliszu, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.
Czytaj całość
 
Antysemickie zachowania w Kaliszu - zawiadomienie do prokuratury
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Antysemickie zachowania, do których doszło w Kaliszu podczas marszu 11 listopada, spotkały się z reakcją przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu. We wspólnym oświadczeniu przekazały, że są one "bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie". "Incydent spalenia Statutu Kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu" - dodano. OGLĄDAJ TUTAJ
Czytaj całość
 
Statut Kaliski spalony w Kaliszu
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Czytaj całośćStatut Kaliski to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Kalisza. Zagwarantował on Żydom istnienie sądów żydowskich i osobnych sądów dla spraw, w których brali udział zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie. Dodatkowo zapewniał on wolność osobistą i bezpieczeństwo Żydom, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu.

 

Czytaj całość
 
Judaizm a charakter człowieka...
Judaizm - komentarze -
08.11.2021.
Czytaj całośćJaki jest pogląd judaizmu na charakter człowieka i czy mówi coś na temat pracy nad nim?
Judaizm nigdy nie uważał, że charakter człowieka jest z natury albo dobry albo zły, ale twierdził, że w jego charakterze przejawiają się tendencje zarówno do czynienia dobra (jecer hatow), jak i do czynienia zła (jecer hara). Jednak człowiek ma możliwość rozwijania swoich dobrych cech charakteru i poskramiania, wyciszania - złych.
Czytaj całość
 
12 Faktów o miesiącu Kislew /kalendarz/
Judaizm - komentarze -
08.11.2021.
Czytaj całość1. Jest to miesiąc dziewiąty i jednocześnie trzeci.
Rok żydowski ma (co najmniej) dwie „głowy”: miesiąc Nissan na wiosnę i Tiszrei na jesieni. Tak więc, licząc od miesiąca Nissan, Kislew jest miesiącem dziewiątym, a licząc od Tiszrei - kiedy obchodzimy Wielkie Święta oraz radosne święto Sukkot - Kislew jest miesiącem trzecim.
2. Kislew może mieć 29 lub 30 dni. Miesiące hebrajskie na ogół różnią się długością. Jeden ma 29 dni, następny 30, itd. Wyjątkami są Kislew i poprzedni miesiąc Cheszwan, które mogą (a) liczyć 29 dni;
Czytaj całość
 
Pamiątkowa tablica dla sióstr F.Kafki
Wiesci gminne. -
04.11.2021.
Czytaj całośćUpamiętnienie sióstr Franza Kafki w Chełmnie nad Nere
21 października 2021 roku w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej siostry pisarza Franza Kafki: Gabriele Herman, Valerie Pollak i Ottilie David. Wydarzenie zostało zorganizowane przez następujące instytucje: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum
 
Czytaj całość
 
Synagoga w Kielcach-rekonstrukcja wizualna
Synagogi - Synagogi w Polsce
04.11.2021.
Czytaj całośćPowstała wizualizacja wyglądu kieleckiej synagogi Dzięki staraniom Stowarzyszenia im. Jana Karskiego udało się stworzyć wizualizację zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wyglądu kieleckiej synagogi. Po wojnie zrujnowany budynek poddany został daleko idącej przebudowie, która zatarła jego charakterystyczne cechy. Rekonstrukcja stworzona przez członka Stowarzyszenia, Piotra Świerczyńskiego, powstawała przez 18 miesięcy. Opiera się ona przede wszystkim na wykonanym przed przebudową planie
Czytaj całość
 
Cmentarz w Trzemesznie potrzebuje pomocy
Cmentarze. - Cmentarze w Wielkopolsce
04.11.2021.
Czytaj całośćRuszyła zbiórka na potrzeby działań związanych z uporządkowaniem cmentarza żydowskiego w Trzemesznie i utworzeniem lapidarium, które powstanie z macew wiele lat temu wydobytych na ulicach naszego miasta.
Zrzutkę założyła Fundacja Kierunek Kultura w Trzemesznie wspierająca działanie powołanego przez Burmistrza Trzemeszna Zespołu ds. uporządkowania i upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie
https://zrzutka.pl/w84nrx /english & hebrew/
Czytaj całość
 
Miniaturowa macewa
Cmentarze. -
31.10.2021.
Czytaj całośćMuzeum Getta Warszawskiego /26.10.21/
W odpowiedzi na Wasze zainteresowanie odnalezioną na wykopaliskach blaszką, przekazujemy informację od Krzysztofa Bielawskiego, specjalisty od cmentarzy żydowskich: taka tabliczka to miniatura macewy (nagrobka). Takie miniaturowe macewy trzymano w domach, a w jorcajt (rocznicę śmierci) palono przed nimi świece. Nuchim Morgenstern, któremu poświęcona została tabliczka, zmarł 7 lat po ślubie z Cheną Heleną Mendelsbuerg
Czytaj całość
 
Kamyki na grobach
Cmentarze. -
31.10.2021.
Czytaj całośćPrzy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wiele osób zadaje pytania: czy Żydzi go obchodzą? Jak upamiętniają swoich zmarłych? W kalendarzu żydowskim brak jako takiego Święta Zmarłych. Pamięć kultywowana jest indywidualnie, w jorcajt – rocznicę śmierci danej osoby wg rachuby kalendarza żydowskiego (np. tegoroczne Święto Zmarłych wypada w 27 dzień miesiąca cheszwan). Podczas rocznicy śmierci członka rodziny (dziecka, rodzica, małżonka, rodzeństwa):
 
Czytaj całość
 
Odkrycie w Skokach
Wiesci gminne. -
19.10.2021.

Czytaj całość

Przewodnicząca naszej Gminy Alicja Kobus odbyła wizytę w Skokach. Stowarzyszenie Skockie odnalazło macewę oraz akt zgonu Lewina Rosenthala, zacnego mieszkańca Skoków w woj. wielkopolskim.

Czytaj całość
 
Harcerze z wizytą w Gminie
Wiesci gminne. -
19.10.2021.
Podczas ostatniego Szabatu mieliśmy przyjemność gościć harcerzy z 65 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Iskra".
Młodzież skontaktowała się z nami z prośbą o spotkanie, które pozwoliłoby im bliżej poznać judaizm oraz naszą kulturę. Stąd też wspólne świętowanie Szabatu było najlepszą ku temu okazją. Dziękujemy za sympatyczną wizytę!
 
Studiowanie Tory - trzy poziomy.
Judaizm - komentarze -
13.10.2021.
Czytaj całośćNas Żydów nazywają „Narodem Ksiąg”, ponieważ nasz związek z nimi, przywiązanie do ksiąg stało się wręcz legendarne.
Prawo nakazuje nam poświęcać każdą wolną chwilę na studiowanie. Kiedy rodzi się dziecko, życzymy jego rodzicom: „Obyś był godzien poprowadzić go do Tory”.
Od wielu tysięcy lat studiowanie Tory przez Żyda jest zajęciem na całe życie i najwyższym osiągnięciem…
Czytaj całość
 
Lapidarium w Ryczywole
Cmentarze. - Cmentarze w Wielkopolsce
13.10.2021.
Czytaj całośćCmentarz żydowski w wielkopolskim Ryczywole przestał być zarośniętym wzgórkiem bez nagrobków. Teraz stoją na nim macewy, a kilkadziesiąt tabliczek przypomina nazwiska miejscowych Żydów i ich historię.
Cmentarz powstał prawdopodobnie w XVIII w., przyjmował pochówki do lat drugiej wojny światowej. Po 1945 r. opiekował się nim Eryk Kron z Wągrowca, jednak w 1968 r. został zmuszony do opuszczenia kraju. 
Czytaj całość
 
Uhonorowanie Andrzeja Beryta
Wiesci gminne. -
27.09.2021.
Czytaj całość7września w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie wręczono nagrody w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”. Podczas gali uhonorowano muzealników w dwóch edycjach tego konkursu, bo w ubiegłym roku spotkanie nie odbyło się w powodu pandemii.
Nagrodę specjalną przyznano pośmiertnie Andrzejowi Berytowi – wieloletniemu członkowi naszej Gminy -pomysłodawcy i twórcy muzeum na terenie byłego Obozu Karno-Śledczego w Żabikowie 
Czytaj całość
 
Cmentarz w Ryczywole
Cmentarze. - Cmentarze w Wielkopolsce
13.09.2021.
Czytaj całośćPrzedstawiciele naszej Gminy uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce w Ryczywole. Od XVIII wieku tamtejsza społeczność żydowska wybrała Ryczywół jako swój dom, gdzie prowadziła m.in. aktywne życie religijne oraz gospodarcze. Tragedia II Wojny Światowej doprowadziła do całkowitego zaniku życia żydowskiego w Ryczywole.
Czytaj całość
 
Szema Israel........
Judaizm - komentarze -
09.07.2021.
Werset z Dewarim (Księgi Powtórzonego Prawa): "Słuchaj, Jisraelu - Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest Jedyny" ("Szema Jisrael Adonaj Elohejnu Adonaj Echad") rozpoczyna modlitę Szema, która traktowana jest jako wyznanie wiary. Wypowiedzenie tego wersetu oznacza, iż świadomie potwierdza się jedyność Boga, a także bierze na siebie ol malchut szamaim czyli "jarzmo Królestwa Niebios".
Czytaj całość
 
"Czyń dobro...."
Wiesci gminne. -
25.04.2021.
Z okazji Plebiscytu 100 Wpływowych Kobiet Regionu, zorganizowanego przez Głos Wielkopolski, 10 wywiadów z 10 niezwykłymi kobietami zostało wydanych w niniejszej publikacji. Przewodnicząca Alicja Kobus została laureatką Plebiscytu, której działaniom przyświeca przesłanie "Czyń dobro, a Bóg Ci będzie błogosławił".
 
Tego z pamięci nie wymarzemy...
Holokaust - Holokaust
20.04.2021.
Czytaj całośćI wybuchło Powstanie w warszawskim getcie. 19 kwietnia 1943 r. Poniżej jedna z ikonicznych fotografii Powstania.
1. Ten mały przestraszony chłopiec to albo:
a) Tsvi Nussbaum – tak sam twierdził w wywiadzie dla New York Timesa z 1994. Przeżył wojnę, trafił do USA, skończył studia medyczne i został lekarzem. Przez pewien czas (jakieś 15 lat temu) opowiadałem o tym na zajęciach. Teraz wiem, że 
Czytaj całość
 
Dzień Pamięci
Izrael - Israel
14.04.2021.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
Jom ha-Zikkaron (hebr. יום הזיכרון; właśc. Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu, hebr. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, Jom ha-Zikkaron la-Chalalej Ma'archot Jisra’el u-le-Nifge'ej Pe'ulot ha-Ewa) – izraelskie święto państwowe obchodzone od 1963 roku ku pamięci żołnierzy poległych za Izrae. kalżdego roku 4 dnia miesiąca ijar.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 109 - 140 z 499

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl