POLUB NAS :)

facebook.jpg

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Aktualnosci
12 Faktów o miesiącu Kislew /kalendarz/  Email
Judaizm - komentarze -
08.11.2021.
Czytaj całość1. Jest to miesiąc dziewiąty i jednocześnie trzeci.
Rok żydowski ma (co najmniej) dwie „głowy”: miesiąc Nissan na wiosnę i Tiszrei na jesieni. Tak więc, licząc od miesiąca Nissan, Kislew jest miesiącem dziewiątym, a licząc od Tiszrei - kiedy obchodzimy Wielkie Święta oraz radosne święto Sukkot - Kislew jest miesiącem trzecim.
2. Kislew może mieć 29 lub 30 dni. Miesiące hebrajskie na ogół różnią się długością. Jeden ma 29 dni, następny 30, itd. Wyjątkami są Kislew i poprzedni miesiąc Cheszwan, które mogą (a) liczyć 29 dni;
Czytaj całość
 
83 Rocznica Nocy Kryształowej  Email
Holokaust - Holokaust
08.11.2021.
Czytaj całość9-10 listopada 1938 roku naziści przeprowadzili sankcje państwa, zamieszki antyżydowskie w całych Niemczech i Austrii. 91 Żydów zostało zamordowanych, spalono ponad 1400 synagog, a żydowskie sklepy i firmy zostały splądrowane i zniszczone. Około 30 000 Żydów zostało aresztowanych i wysłanych do obozów koncentracyjnych. To kluczowe wydarzenie stało się znane jako Kristallnacht, czyli „Noc rozbitego szkła. "
"
Czytaj całość
 
Pamiątkowa tablica dla sióstr F.Kafki  Email
Wiesci gminne. -
04.11.2021.
Czytaj całośćUpamiętnienie sióstr Franza Kafki w Chełmnie nad Nere
21 października 2021 roku w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej siostry pisarza Franza Kafki: Gabriele Herman, Valerie Pollak i Ottilie David. Wydarzenie zostało zorganizowane przez następujące instytucje: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum
 
Czytaj całość
 
Synagoga w Kielcach-rekonstrukcja wizualna  Email
Synagogi - Synagogi w Polsce
04.11.2021.
Czytaj całośćPowstała wizualizacja wyglądu kieleckiej synagogi Dzięki staraniom Stowarzyszenia im. Jana Karskiego udało się stworzyć wizualizację zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wyglądu kieleckiej synagogi. Po wojnie zrujnowany budynek poddany został daleko idącej przebudowie, która zatarła jego charakterystyczne cechy. Rekonstrukcja stworzona przez członka Stowarzyszenia, Piotra Świerczyńskiego, powstawała przez 18 miesięcy. Opiera się ona przede wszystkim na wykonanym przed przebudową planie
Czytaj całość
 
Cmentarz w Trzemesznie potrzebuje pomocy  Email
Cmentarze. - Cmentarze w Wielkopolsce
04.11.2021.
Czytaj całośćRuszyła zbiórka na potrzeby działań związanych z uporządkowaniem cmentarza żydowskiego w Trzemesznie i utworzeniem lapidarium, które powstanie z macew wiele lat temu wydobytych na ulicach naszego miasta.
Zrzutkę założyła Fundacja Kierunek Kultura w Trzemesznie wspierająca działanie powołanego przez Burmistrza Trzemeszna Zespołu ds. uporządkowania i upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie
https://zrzutka.pl/w84nrx /english & hebrew/
Czytaj całość
 
Miniaturowa macewa  Email
Cmentarze. -
31.10.2021.
Czytaj całośćMuzeum Getta Warszawskiego /26.10.21/
W odpowiedzi na Wasze zainteresowanie odnalezioną na wykopaliskach blaszką, przekazujemy informację od Krzysztofa Bielawskiego, specjalisty od cmentarzy żydowskich: taka tabliczka to miniatura macewy (nagrobka). Takie miniaturowe macewy trzymano w domach, a w jorcajt (rocznicę śmierci) palono przed nimi świece. Nuchim Morgenstern, któremu poświęcona została tabliczka, zmarł 7 lat po ślubie z Cheną Heleną Mendelsbuerg
Czytaj całość
 
Kamyki na grobach  Email
Cmentarze. -
31.10.2021.
Czytaj całośćPrzy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wiele osób zadaje pytania: czy Żydzi go obchodzą? Jak upamiętniają swoich zmarłych? W kalendarzu żydowskim brak jako takiego Święta Zmarłych. Pamięć kultywowana jest indywidualnie, w jorcajt – rocznicę śmierci danej osoby wg rachuby kalendarza żydowskiego (np. tegoroczne Święto Zmarłych wypada w 27 dzień miesiąca cheszwan). Podczas rocznicy śmierci członka rodziny (dziecka, rodzica, małżonka, rodzeństwa):
 
Czytaj całość
 
Mural Dawida Ben Guriona w Płońsku  Email
Wczoraj i dzisiaj w dziejach narodu żydowskiego -
31.10.2021.
Czytaj całośćAmbasada Izraela w Polsce i Miasto Płońsk zapraszają na uroczystość, która odbędzie się 26 października o godzinie 12 przy ul. Warszawskiej 6 w Płońsku. Z inicjatywy ambasady i burmistrza Andrzeja Pietrasika powstał tam mural upamiętniający Dawida Ben Guriona, urodzonego w Płońsku pierwszego premiera Izraela.
Czytaj całość
 
7 lat Muzeum HŻP POLIN  Email
Wczoraj i dzisiaj w dziejach narodu żydowskiego -
28.10.2021.
Dziś mija 7lat od otwarcia wystawy stałej 1000 lat historii Żydów polskich". W tym czasie odwiedziły ją ponad dwa miliony osób, wśród nich m.in. prezydenci Polski, Finlandii i Niemiec, premierzy Izraela i Norwegii, królowa Belgów czy Wielki Książę Luksemburga.Wystawa zyskała uznanie specjalistów w Polsce i na świecie, czego wyrazem są liczne nagrody, w tym prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016 oraz nagroda European Museum Academy /link do strony /
 
19th Warsaw Jewish Film Festival  Email
Aktualności -
26.10.2021.
Czytaj całość15 listopada rusza 19. Festiwal KAMERA DAWIDA! Zapraszamy na wydarzenie, które obędzie się w formie hybrydowej: w warszawskich kinach i online w całej Polsce!,
Przed nami: 16 dni projekcji, 50 filmów, 30 premier, 7 wydarzeńwydarzeń specjalnych
W dniach 15-30 listopada br. zapraszamy do Muzeum POLIN, Kina Helios Blue City, Kina Amondo, FINA oraz  
Czytaj całość
 
Odkrycie w Skokach  Email
Wiesci gminne. -
19.10.2021.

Czytaj całość

Przewodnicząca naszej Gminy Alicja Kobus odbyła wizytę w Skokach. Stowarzyszenie Skockie odnalazło macewę oraz akt zgonu Lewina Rosenthala, zacnego mieszkańca Skoków w woj. wielkopolskim.

Czytaj całość
 
Harcerze z wizytą w Gminie  Email
Wiesci gminne. -
19.10.2021.
Podczas ostatniego Szabatu mieliśmy przyjemność gościć harcerzy z 65 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Iskra".
Młodzież skontaktowała się z nami z prośbą o spotkanie, które pozwoliłoby im bliżej poznać judaizm oraz naszą kulturę. Stąd też wspólne świętowanie Szabatu było najlepszą ku temu okazją. Dziękujemy za sympatyczną wizytę!
 
Studiowanie Tory - trzy poziomy.  Email
Judaizm - komentarze -
13.10.2021.
Czytaj całośćNas Żydów nazywają „Narodem Ksiąg”, ponieważ nasz związek z nimi, przywiązanie do ksiąg stało się wręcz legendarne.
Prawo nakazuje nam poświęcać każdą wolną chwilę na studiowanie. Kiedy rodzi się dziecko, życzymy jego rodzicom: „Obyś był godzien poprowadzić go do Tory”.
Od wielu tysięcy lat studiowanie Tory przez Żyda jest zajęciem na całe życie i najwyższym osiągnięciem…
Czytaj całość
 
Lapidarium w Ryczywole  Email
Cmentarze. - Cmentarze w Wielkopolsce
13.10.2021.
Czytaj całośćCmentarz żydowski w wielkopolskim Ryczywole przestał być zarośniętym wzgórkiem bez nagrobków. Teraz stoją na nim macewy, a kilkadziesiąt tabliczek przypomina nazwiska miejscowych Żydów i ich historię.
Cmentarz powstał prawdopodobnie w XVIII w., przyjmował pochówki do lat drugiej wojny światowej. Po 1945 r. opiekował się nim Eryk Kron z Wągrowca, jednak w 1968 r. został zmuszony do opuszczenia kraju. 
Czytaj całość
 
Uhonorowanie Andrzeja Beryta  Email
Wiesci gminne. -
27.09.2021.
Czytaj całość7września w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie wręczono nagrody w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”. Podczas gali uhonorowano muzealników w dwóch edycjach tego konkursu, bo w ubiegłym roku spotkanie nie odbyło się w powodu pandemii.
Nagrodę specjalną przyznano pośmiertnie Andrzejowi Berytowi – wieloletniemu członkowi naszej Gminy -pomysłodawcy i twórcy muzeum na terenie byłego Obozu Karno-Śledczego w Żabikowie 
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 37 - 63 z 473

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

JEWISH.PL

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl