POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Cmentarz w Trzemesznie potrzebuje pomocy  Email
Ruszyła zbiórka na potrzeby działań związanych z uporządkowaniem cmentarza żydowskiego w Trzemesznie i utworzeniem lapidarium, które powstanie z macew wiele lat temu wydobytych na ulicach naszego miasta.
Zrzutkę założyła Fundacja Kierunek Kultura w Trzemesznie wspierająca działanie powołanego przez Burmistrza Trzemeszna Zespołu ds. uporządkowania i upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie
https://zrzutka.pl/w84nrx /english & hebrew/
W Trzemesznie, małym wielkopolskim miasteczku – jak w większości polskich miast – żyła przed laty społeczność żydowska. Pierwsi Żydzi przybyli tu w I poł. XIX w. Tutaj pracowali, uczyli się, bawili. Wybudowali synagogę, mieli swój cmentarz, który był czynny do jesieni 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej trzemeszeńscy Żydzi stali się ofiarami ludobójczej polityki hitlerowskich
Niemiec. Nie ma informacji, czy ktokolwiek z mieszkańców Trzemeszna wyznania mojżeszowego ocalał z Holokaustu. Poszukujemy miejsca spoczynku zamordowanych w okolicy dwóch bohaterów Obrony Narodowej Trzemeszna. Niemiecki okupant w okrutny sposób obszedł się nie tylko z żyjącymi. Doszczętnie rozebrał nieczynną synagogę oraz zniszczył miejsce wiecznego spoczynku zmarłych, trzemeszeńskich Żydów. Upamiętniające ich macewy posłużyły między innymi jako uliczne krawężniki.

Po wojnie, przez długie lata cmentarz był zaniedbany, pozostawiony samemu sobie. Obecnie jest całkowicie zarośnięty drzewami i roślinnością. Nie widać naziemnych śladów. Być może paradoksalnie – jak stwierdził jeden przedstawiciel organizacji żydowskiej w Polsce – miał swoiste szczęście. Pochówki zostały bowiem nienaruszone. Tymczasem znane są przypadki z innych miast, gdzie na miejscach pochówku wybudowano osiedla mieszkaniowe i inne obiekty.
 
Pod koniec lat 90-tych XX w. część macew została wykopana w trakcie prac związanych z budową nowych chodników. Początkowo złożono je na terenie miejskiego przedsiębiorstwa, gdzie czekały swojego losu. Do dziś nie wróciły na teren cmentarza.

Pamięć o trzemeszeńskich Żydach nie jest obojętna mieszkańcom Trzemeszna i okolic. Temat był wielokrotnie poruszany w mediach. Wiele osób deklarowało chęć pomocy w przywróceniu pamięci żydowskim mieszkańcom naszego miasta. Zawiązała się grupa osób reprezentująca wiele środowisk – obecnych i byłych mieszkańców Trzemeszna, lokalnych mediów i organizacji pozarządowych, którym ten temat szczególnie leży na sercu. Swój wkład zamierza wnieść także Fundacja „Kierunek Kultura”, która zobowiązała się m.in. do organizacji zbiórki pieniędzy. W projekt ten włączyły się władze samorządowe Trzemeszna, które przejęły na siebie rolę koordynatora.

Pierwsze działania zostały już podjęte. Potrzeby są jednak znaczne. Dlatego prosimy o Waszą pomoc. Potrzebujemy kwoty 100 000 zł. Zebrane środki zostaną przeznaczone na oznakowanie żydowskiego cmentarza, umieszczenie tam wyczyszczonych macew w formie lapidarium i ich przypisanie do konkretnych osób w celu wykonania tablic pogłębiających wiedzę na temat społeczności żydowskiej Gminy Trzemeszno. W miarę posiadanych środków planuje się poszukiwanie i wydobycie z chodników miejskich kolejnych macew, działania edukacyjne i upamiętniające, w tym wydanie publikacji o historii trzemeszeńskich Żydów.

 

Wszelkie czynności podejmowane są w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu, Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy w Warszawie i Gminą Trzemeszno.
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl