POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Aktualnosci
Tikun Olam
Judaizm - komentarze -
02.01.2022.
Czytaj całośćNajważniejszym w idei TIKUN OLAM (Naprawiania Świata), jest przekonanie, że prawdziwe naprawianie świata trzeba koniecznie zaczynać od SIEBIE SAMEGO. Bo gdy nie daję sobie rady z sobą samym - a przecież nad sobą mam największą władzę - jak mogę naprawić świat usiłując zmienić innych? Przecież to utopia. Groźna utopia!
Czytaj całość
 
Centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Poznaniu
Wiesci gminne. -
02.01.2022.
Czytaj całośćHasłem najbliższego, jubileuszowego Dnia Judaizmu
są słowa:
“Moje myśli nie są myślami waszymi”
zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8).
Program centralnych obchodów, które jak co roku odbędą się 17 stycznia, przewiduje m.in. modlitwę chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.
Czytaj całość
 
"Żydzi na tułaczce"
Recenzje książek które warto przeczytać -
28.12.2021.
Czytaj całość„Widziałem, jak tańczą”. Joseph Roth o Żydach sprzed Zagłady
Ta książka – a będę dziś pisał o „Żydach na tułacze” Josepha Rotha – pomaga w praktykowaniu anamnezy. Zwrócił mi na to uwagę W.G. Sebald, naprowadzając mnie na nią swoim prześwietnym esejem „Kadisz za Austrię. Joseph Roth”. Jeśli chcesz pojąć swój związek z Żydami – przekonywał – rusz z nimi w drogę, na poniewierkę, a potem zapuść się w siebie. Wtedy zrozumiesz, dlaczego Żyd zapytany, jak daleko znajduje się kraj, do którego podąża, odpowiada: „Daleko od czego?”.
Czytaj całość
 
Rambam - prawa dot.cech charakteru 1:4
Judaizm - komentarze -
28.12.2021.
"Nie należy być złym i porywczym, ale też nie należy być obojętnym, niewrażliwym.Trzeba być po środku, nie zapalać się, nie wściekać z byle powodu, lecz tylko w sytuacjach bardzo poważnych, kiedy nie możesz pozostać obojętnym, kiedy gniew będzie stanowił siłę naprawczą, by sytuacja się nie powtórzyła".
 
Artur Rubinstein
Znani, sławni, zasłużeni -
26.12.2021.
Czytaj całość20 grudnia minęła rocznica śmierci Artura Rubinsteina, wirtuoza fortepianu. Jest zaliczany do najwybitniejszych muzyków XX w., ceniony na ś wiecie za interpretacje muzyki Fryderyka Chopina.Urodził się 1887 roku w żydowskiej rodzinie łódzkiego przedsiębiorcy. Od dziecka uznawany za geniusza muzycznego – debiutował w wieku siedmiu lat w Łodzi, w wieku dziesięciu lat rozpoczął naukę w Berlinie, by wieku lat trzynastu debiutować przed tamtejszą publicznością z Filharmonikami Berlińskimi.
Czytaj całość
 
Prawda wymaga chucpy....
Judaizm - komentarze -
26.12.2021.
"Prawda wymaga chucpy. Jedna z najważniejszych rzeczy, jaką musisz dokładnie przyswoić w życiu, to jest fakt że „prawda wymaga chucpy”... Jeśli to, co robisz jest słuszne, zawsze znajdą się tacy, którzy będą deprecjonować twoje działania, wyśmiewać bądź krytykować, znajdą się „hejterzy”, którzy będą próbować ci przeszkodzić. Niestety, ale właśnie tak świat jest urządzony.

Czytaj całość
 
Czyniąc dobro.....
Judaizm - komentarze -
26.12.2021.
Ten, kto czyni dobro w tajemnicy, jest wspanialszy od Mojżesza.
(Talmud, Bawa Batra 9b)
Rabin Nachman z Bracławia nauczał:
Aby przekonać się samemu, czy naprawdę chcemy służyć Bogu, zwróćmy uwagę, czy czynimy dobro wtedy, gdy mamy pewność, że nikt się o tym nie dowie.
(Shmuel Himelstein, Words of Wisdom)
 
DLACZEGO UNIKANIE ZŁOŚCI JEST TAK WAŻNE?
Judaizm - komentarze -
09.12.2021.
Rabbi Eli J. Mansour – “Patah Eliyahu. The Daily Halacha”
Rambam w Hilchot Deot (2:3) bada negatywną naturę gniewu i zaleca oddalenie się od niego na jak najdalszy kraniec. Wg Rambama, należy się ćwiczyć w nieokazywaniu złości nawet w bardzo uzasadnionych przypadkach, co do których moglibyśmy pomyśleć, że złość jest jak najbardziej właściwą reakcją. Kiedy ktoś uzna, że okazanie złości jest konieczne w celu pouczenia dzieci czy innych podopiecznych, powinien uczynić to niejako na zewnątrz, natomiast w swym wnętrzu powinien mieć pełną kontrolę nad swymi emocjami. Rambam przytacza liczne komentarze dawnych Mędrców podkreślające wagę
Czytaj całość
 
Pierwsza świeczka w naszej Gminie'21
Wiesci gminne. -
09.12.2021.

Zapraszamy do naszego chanukowego albumu

Czytaj całość

Czytaj całość
 
Manifestacja. Kalisz wolny od faszyzmu !
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Czytaj całość"Kalisz wolny od faszyzmu" - pod takim hasłem w mieście zorganizowano w niedzielę pokojową demonstrację. To reakcja na wydarzenia, do których doszło podczas marszu narodowców 11 listopada. Wówczas padło wiele nienawistnych, antysemickich i ksenofobicznych haseł, spalono tez tekst Statutu Kaliskiego - przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku.
Czytaj całość
 
Ostre słowa szefa MSWiA i Oświadczenie Kościołów
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Mam nadzieję, że osoby, które organizowały w Kaliszu haniebne i skandaliczne zgromadzenie 11 listopada poniosą konsekwencje prawne" - powiedział w sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA został zapytany w radiu RMF FM zapytany m.in. o marsz zorganizowany 11 listopada w Kaliszu, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.
Czytaj całość
 
Antysemickie zachowania w Kaliszu - zawiadomienie do prokuratury
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Antysemickie zachowania, do których doszło w Kaliszu podczas marszu 11 listopada, spotkały się z reakcją przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu. We wspólnym oświadczeniu przekazały, że są one "bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie". "Incydent spalenia Statutu Kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu" - dodano. OGLĄDAJ TUTAJ
Czytaj całość
 
Statut Kaliski spalony w Kaliszu
Wiesci gminne. -
14.11.2021.
Czytaj całośćStatut Kaliski to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Kalisza. Zagwarantował on Żydom istnienie sądów żydowskich i osobnych sądów dla spraw, w których brali udział zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie. Dodatkowo zapewniał on wolność osobistą i bezpieczeństwo Żydom, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu.

 

Czytaj całość
 
Judaizm a charakter człowieka...
Judaizm - komentarze -
08.11.2021.
Czytaj całośćJaki jest pogląd judaizmu na charakter człowieka i czy mówi coś na temat pracy nad nim?
Judaizm nigdy nie uważał, że charakter człowieka jest z natury albo dobry albo zły, ale twierdził, że w jego charakterze przejawiają się tendencje zarówno do czynienia dobra (jecer hatow), jak i do czynienia zła (jecer hara). Jednak człowiek ma możliwość rozwijania swoich dobrych cech charakteru i poskramiania, wyciszania - złych.
Czytaj całość
 
12 Faktów o miesiącu Kislew /kalendarz/
Judaizm - komentarze -
08.11.2021.
Czytaj całość1. Jest to miesiąc dziewiąty i jednocześnie trzeci.
Rok żydowski ma (co najmniej) dwie „głowy”: miesiąc Nissan na wiosnę i Tiszrei na jesieni. Tak więc, licząc od miesiąca Nissan, Kislew jest miesiącem dziewiątym, a licząc od Tiszrei - kiedy obchodzimy Wielkie Święta oraz radosne święto Sukkot - Kislew jest miesiącem trzecim.
2. Kislew może mieć 29 lub 30 dni. Miesiące hebrajskie na ogół różnią się długością. Jeden ma 29 dni, następny 30, itd. Wyjątkami są Kislew i poprzedni miesiąc Cheszwan, które mogą (a) liczyć 29 dni;
Czytaj całość
 
Pamiątkowa tablica dla sióstr F.Kafki
Wiesci gminne. -
04.11.2021.
Czytaj całośćUpamiętnienie sióstr Franza Kafki w Chełmnie nad Nere
21 października 2021 roku w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej siostry pisarza Franza Kafki: Gabriele Herman, Valerie Pollak i Ottilie David. Wydarzenie zostało zorganizowane przez następujące instytucje: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum
 
Czytaj całość
 
Synagoga w Kielcach-rekonstrukcja wizualna
Synagogi - Synagogi w Polsce
04.11.2021.
Czytaj całośćPowstała wizualizacja wyglądu kieleckiej synagogi Dzięki staraniom Stowarzyszenia im. Jana Karskiego udało się stworzyć wizualizację zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wyglądu kieleckiej synagogi. Po wojnie zrujnowany budynek poddany został daleko idącej przebudowie, która zatarła jego charakterystyczne cechy. Rekonstrukcja stworzona przez członka Stowarzyszenia, Piotra Świerczyńskiego, powstawała przez 18 miesięcy. Opiera się ona przede wszystkim na wykonanym przed przebudową planie
Czytaj całość
 
Cmentarz w Trzemesznie potrzebuje pomocy
Cmentarze. - Cmentarze w Wielkopolsce
04.11.2021.
Czytaj całośćRuszyła zbiórka na potrzeby działań związanych z uporządkowaniem cmentarza żydowskiego w Trzemesznie i utworzeniem lapidarium, które powstanie z macew wiele lat temu wydobytych na ulicach naszego miasta.
Zrzutkę założyła Fundacja Kierunek Kultura w Trzemesznie wspierająca działanie powołanego przez Burmistrza Trzemeszna Zespołu ds. uporządkowania i upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie
https://zrzutka.pl/w84nrx /english & hebrew/
Czytaj całość
 
Miniaturowa macewa
Cmentarze. -
31.10.2021.
Czytaj całośćMuzeum Getta Warszawskiego /26.10.21/
W odpowiedzi na Wasze zainteresowanie odnalezioną na wykopaliskach blaszką, przekazujemy informację od Krzysztofa Bielawskiego, specjalisty od cmentarzy żydowskich: taka tabliczka to miniatura macewy (nagrobka). Takie miniaturowe macewy trzymano w domach, a w jorcajt (rocznicę śmierci) palono przed nimi świece. Nuchim Morgenstern, któremu poświęcona została tabliczka, zmarł 7 lat po ślubie z Cheną Heleną Mendelsbuerg
Czytaj całość
 
Kamyki na grobach
Cmentarze. -
31.10.2021.
Czytaj całośćPrzy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wiele osób zadaje pytania: czy Żydzi go obchodzą? Jak upamiętniają swoich zmarłych? W kalendarzu żydowskim brak jako takiego Święta Zmarłych. Pamięć kultywowana jest indywidualnie, w jorcajt – rocznicę śmierci danej osoby wg rachuby kalendarza żydowskiego (np. tegoroczne Święto Zmarłych wypada w 27 dzień miesiąca cheszwan). Podczas rocznicy śmierci członka rodziny (dziecka, rodzica, małżonka, rodzeństwa):
 
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 73 - 104 z 473

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl