POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Wydarzenia w naszej Gminie


XV Dzień Judaizmu w Poznaniu
28.12.2011.
Czytaj całość
Czytaj całość
 
Gnieżnieńskie szkoły z wizytą w naszej Gminie
13.12.2011.
Czytaj całośćDnia 10 listopada 2011r. uczniowie Zespołu Szkół im. J. Korczaka w Gnieźnie wraz z opiekunami i wolontariuszami z PCK działającym przy I LO w tymże mieście złożyli wizytę w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Pani Alicja Kobus - przewodnicząca związku niezwykle życzliwie przyjęła grupę w zabytkowym budynku mieszczącym się przy ulicy Stawnej 10. Z pasją opowiadała o historii gminy żydowskiej oraz obecnych działaniach prowadzonych na jej rzecz. 
Czytaj całość
 
Poznańska Wiki
30.11.2011.

Drodzy nasi czytelnicy, mamy dla Was dobra wiadomość! Otóż - jak poinformował nas pan Łukasz Garczewski - powstaje Poznańska Wiki ! A oto e-mail jaki nam przesłano:

 

Szanowni Państwo,

chciałbym zainteresować Państwa nowym serwisem internetowym, który tworzymy wraz z - póki co niewielką - grupą Poznaniaków - Poznańską Wiki:

http://poznan.wikia.com/

Poznańska Wiki jest miejscem, w którym chcemy gromadzić wszelkie informacje o Poznaniu, dawnym, dzisiejszym i tym, który dopiero ma powstać.

Czytaj całość
 
Z wizytą w ZSE im. Stanisława Staszica w Poznaniu
27.11.2011.

Czytaj całośćSzalom! - Takimi słowami przywitała nas w czwartek 3 listopada Pani Alicja Kobus – przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Słowo Szalom w języku hebrajskim (שָׁלוֹם) oznacza „pokój wam”. Na Panią Alicję czekała klasa 3a, która od września realizuje projekt „Przedsiębiorcy żydowscy w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku”. Projekt jest kreatywnym pomysłem pani prof. Joanny Koczorowskiej i pani prof. Małgorzaty Maciejewskiej.

 

Czytaj całość
 
Uczniowie "Łącznościówki" zawitali do nas
21.11.2011.
Siedziba naszej Gminy jest chętnie odwiedzana przez młodzież szkolną, dla której zawsze znajduje czas nasza przewodnicząca. A oto kolejny list z podziekowaniami, nadesłany tym razem przez Dyrektora Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, Pana Jerzego Małeckiego.
 
List od Wice Burmistrza Pobiedzisk
21.11.2011.
Czytaj całośćDzień dobry Pani Alicjo,
jeszcze raz chciałbym bardzo serdecznie podziękować Pani oraz wszystkim osobom, które zorganizowały wizytę Rabina Schlesingera w Pobiedziskach.
Napisałem krótki artykuł,który został opublikowany. Ale najważniejsze było spotkanie ze starszymi Braćmi w wierze. cieszę się że mogliśmy dużo dowiedzieć się o wartościach i tradycji żydowskiej.. Swoją drogą wystąpienie Rabina było piękne. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam,
Ireneusz Antkowiak
WiceBurmistrz Miasta Pobiedziska
Czytaj całość
 
Richard Zimler w Poznaniu
18.11.2011.

Czytaj całośćW sobotę 19 listopada o godz. 12:00, Richard Zimler zaprasza na spotka się ze swoimi czytelnikami w księgarni wydawnictwa "ZYSK" przy ul. Wielkiej w Poznaniu.

 Richard Zimler (ur. 1956 w Roslyn Heights, w stanie Nowy Jork) popularny powieściopisarz. Jego powieści zostały przetłumaczone na przeszło 20 języków i opublikowane w wielu krajach. Otrzymał za nie Endowment of the Arts Fellowship in Fiction w 1994 roku oraz Herodotus Award w 1998 roku. 

Czytaj całość
 
Groby Polskie, Pamięć, Patriotyzm
28.10.2011.
Czytaj całośćPod takim tytułem harcerze, harcerki i instruktorzy 100 Poznanskiej Drużyny Harcerskiej zorganizowali wystawę fotograficzną pod Patronatem Honorowym Urzędu Miasta Poznania, którą można oglądać od 22 pażdziernika w Sali Secesyjnej Urzędu Miasta.
W odpowiedzi na zaproszenie uczestniczyła w niej również Alicja Kobus jako przedstawicielka społeczności Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Czytaj całość
 
Uroczystość w Pobiedziskach
24.10.2011.

Czytaj całośćPlackiem z migdałów i pomarańczy częstowano w poniedziałek w Urzędzie Miasta i Gminy Pobiedziska. Trzeba dodać, że plackiem koszernym - upieczonym bez mąki. Okazją do niecodziennego poczęstunku było uroczyste ustawienie nagrobka Awramowi Abishowi - rabinowi i cadykowi zarazem. W uroczystości uczestniczył przybyły z Londynu rabin Eliakim Schlesinger, którego cadyk był prapradziadkiem.

Czytaj całość
 
Tajemnicza historia Gwiazdy Dawida
24.10.2011.

Gwiazdę przekazała naszej Gminie pani Ewa Pluskota, która  przywiozła ją z Mikołajek na Mazurach w latach 90-tych ubieglego wieku. Żeglując po jeziorze, wyciągneła ją zahaczoną o kotwicę jachtu. Gwiazda przeleżała na strychu domu pani Ewy ponad 20 lat, niemalże zapomniana, i przy okazji porządków domowych odkryta na nowo. Postanowiono przekazać Gwiazdę we właściwe miejsce i tak trafiła do nas. Czy kiedyś poznamy jakie były losy tej pochodzącej z 1883 roku metalowej gwiazdy? Skąd wzięła się na dnie jeziora? Czy tam jest więcej zatopionych innych rzeczy z przeszłości okolicznych sztetli? Pani Ewo, dziękujemy !

 
Wizyta rabina Rosenberga w Poznaniu
12.10.2011.

Czytaj całośćWe wtorek 11 pazdziernika, w godzinach południowych przyleciał ze Szwajcarii , rabbi dr. Berysz Rosenberg, radca prawny, członek Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie, któremu towarzyszył syn i zięć. Celem ich podróży były modlitwy na grobie Akiwy Egera, którego własnie mija 174 rocznica smierci.

picasaweb.google.com/101676736530091202840/YORTZAITRabinaAkivyEgera#
Czytaj całość
 
Hebraiści z całego świata zjechali do Poznania
20.09.2011.

Czytaj całośćOd 18 do 21 września w Poznaniu i w Toruniu odbywa się Światowy Kongres Hebraistyczny. Pierwszy od 1980 w Polsce. Jego głównymi organizatorami są Brit Ivrit Olamit czyli Światowa Unia Języka Hebrajskiego świętująca w tym roku 80-lecie istnienia oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, poznańska Gmina Żydowska i Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu

Poniżej zamieszczamy również program Kongresu oraz link do zdjęć z wydarzenia.

 

Czytaj całość
 
The wonderful evening at the Gmina Żydowska in Poznań
06.09.2011.

Czytaj całośćI was thrilled to attend the beautiful evening at the Gmina Żydowska in Poznan, honoring my mother-in-law, Felicia Bryn. My daughter Alexa, sister-in-law Helen and I came to Poznan after first spending several emotional days with Felicia in Warsaw at the Conference of the Child Survivors of the Holocaust. For me, the highlight of being in Warsaw was walking with Felicia in the area of the Ghetto, as she retraced for us how she escaped at the age of 5 under an assumed name.

 

Czytaj całość
 
Pan Bergman z wizyta w naszej Gminie
28.08.2011.

Czytaj całośćzdjęcia z wizyty w dniach od 16.08.2011 do 18.08.2011r. jednego z nielicznych jeszcze żyjacych poznańskich Żydów, który urodził się na ul. Żydowskiej 32. Pan Bronisław Bergman był obrzezany w naszej okaleczonej synagodze - basenie, wyjatkowo po konsultacjach poznańskiego Rabina z Naczelnym Rabinem Berlina uroczystosć obrzezania nastapiła w Jom Kipur, co raczej się nie zdarza. Przeżył bardzo dużo przykrosci w srodowisku, w którym żył, ale mimo wszystko jego wizyta była dla niego wielkim wzruszeniem, bo bardzo kocha te miejsca, które przypominaja mu jego dzieciństwo, rodziców i bliskich. Pan Bronisław Bergmana odwiedził Poznań i Gminę Żydowska wraz z żona Julita, trzema córkami i wnukiem Danielem.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 199 - 220 z 262

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 20:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl