Z tej okazji w niedzielę w Auli UAM w Poznaniu odbył się koncert
zorganizowany przez Fundację Synagoga Nowa Centrum Dialogu, Teatr
Muzyczny i marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Obecna była attache kultury Ambasady Izraela w Polsce Haddas
Nissan. Licznie przybyli przedstawiciele społeczności żydowskiej z całej
Wielkopolski i spora grupa gości z Izraela
Na tle krótkiej historii powstania Państwa Izrael, wywiad przeprowadziły słynne już "Lustra", cieszące sie wielką popularnością nie tylko wśród Wielkopolan. Wśród zaproszonych do studia gości była również autorka przepięknego tomiku wierszy - wspomnień, obywatelka Polsko-Izraelska, Pani Bracha Rosenfeld, Alicja Kobus - przewodniczaca Gminy Żydowskiej w Poznaniu, Pan Rafał Witkowski - profesor, prodziekan Wydz. Historycznego UAM oraz Pan Maciej Ratajczak z Zakładu Hebraistyki na UAM.
Gośćmi w PCŚ - Centrum Inicjatyw Rodzinnych byli wczoraj - Pani Alicja Kubis -
Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu i Radny Miasta
Poznania Pan Marek Sternalski. Bajki i wiersze żydowskie czytane na dwa głosy
bardzo spodobały się maluchom z Przedszkola nr 29 w Poznaniu.
Grill...ognisko, wspaniała atmosfera... jak co roku obchodziliśmy Lag BaOmer.. Od wczesnych godzin przedpołudniowych zaczęliśmy przygotowywać miejsce na przybycie gości..Aleksander - starszy ogniomistrz - zajął się i grillem i ogniskiem. Małgosia kładła na ruszt wcześniej zabejcowane kurczaki.. Krojenie sałatek na świeżym powietrzu i w tak pięknych okolicznościach przyrody, wiedząc że za chwile zaczną napływać goście...daje fool of pover :) Zobaczcie sami :)
Jak co roku, będziemy hucznie i wg tradycji obchodzić Lag BaOmer. W tym roku będzie to 3-maja w czwartek. Spotykamy sie o godz. 12:00 na terenie campingu przy restauracji "Rycerska", gdzie zaczniemy przygotowywać ognisko, grilla i coś na tego grilla... Każdy coś przynosi ze sobą, co uważa / sałatki, ciasto, inne smakołyki, można przynieść piwo, winko czy tez inny alkohol /koszer!/ Mięsko będzie koszerne również, już jest zamówione !
Impreza przeznaczona jest wyłącznie dla społeczności żydowskiej, oraz STAŁYCH PRZYJACIÓŁ GMINY !!!
Życzymy wspaniałej zabawy i do zobaczenia nad Maltą :)
Serdecznie
dziękujemy za uświetnienie naszych uroczystości uczczenia 75. rocznicy wybuchu
powstania w getcie warszawskim obecnością i modlitwą Pana doktora Pawła Mazura jako
przedstawiciela gminy. Pozostajemy z nadzieją na dalsze kontakty i współpracę. W imieniu
społeczności VIII LO w Poznaniu- Hanna
Posadzy-Tomczak.
Wzruszająca wizyta Przewodniczącej Alicji Kobus u kochanej Sprawiedliwej
wśród Narodów Świata Heleny Kowalewskiej, która ma 102 lata. Obecny był również dawny uczeń Pani Helenki - były Starosta gnieżnieński - Dariusz Pilak. Pani Helenka była bardzo szczęśliwa z wizyty, nie dało się ukryć łez i wzruszenia.. Pani Helenko, życzymy zdrowia i pogody ducha, oby Pani nigdy nie brakowało.
Przemówienie Przewodniczącej Alicji Kobus podczas uroczystości imienin
ks. abp Henryka Muszyńskiego oraz ks. abp Józefa Kowalczyka w Gnieźnie.Obecność Przewodniczacej była związana przede wszystkim ze spotkaniem z panem Bogdanem Górczyńskim, mieszkańcem Gniezna, który jest fundatorem tablicy upamietniającej gnieżnieńskich zydów. Tablica została umieszczona na budynku, w której dawniej zgłębiali tajniki Talmudu sławni rabini tamtych czasów. Przwodnicząca Alicja Kobus wręczyła panu Górczyńskiemu kwiaty oraz dyplom z podziękowaniami za tak piękny gest.
„Elegia Żydowskich Miasteczek” w wykonaniu Marysi Lewandowskiej, którym wyśpiewała pierwsze miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żydowskiej „Piosenka może czas pokonać”. Posłuchaj..
W niedzielę 4 marca, w miejscowości Gułtowy odbył się Koncert Śpiewów Synagogalnych,
który organizował ks. probosz Edmund Jaworski. W uroczytości wziął
udział Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia - Magdalena Dynowska - sopran,
Piotr Bunzler - tenor, Stanisław Rybarczyk - dyrygent. Do wzięcia udziału w tej pieknej scenerii została zaproszona nasza
Przewodnicząca Alicja Kobus.
W środę Żydzi na całym świecie obchodzili święto Purim. Tak
było również w Gminie Żydowskiej w Poznaniu. . To jedno z najradośniejszych żydowskich
świąt. Upamiętnia ocalenie Żydów od zagłady w czasach króla Achaszwerosza.
Zgodnie z kalendarzem żydowskim obchodzi się je 14 dnia miesiąca adar... W nasze gminie - tradycyjnie odczytanie Megilat Ester no i śpiewy, tańce, hulanki swawole...