POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Skwer im. Ireny Sendler w Poznaniu - uroczyste otwarcie.  Email
W czwartek oficjalnie otwarto w Poznaniu Skwer Ireny Sendlerowej. Od czwartku skwer przed Gminą Żydowską w Poznaniu, pomiędzy ulicami Garbary, Małe Garbarv i Stawną nosi imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci.

Z inicjatywą taką wystąpił radny miejski Tomasz Wierzbicki, a Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w tej sprawie 17 kwietnia tego roku. - Nie myślałam, że wśród poznaniaków mamy tak wspaniałe osoby, które myślą o upamiętnieniu Ireny Sendlerowej, która w Warszawie ratowała dzieci.

Może były też wśród nich dzieci z Poznania? Nie możemy tego wykluczyć - mówiła Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

W uroczystości wzięli udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, radni, posłowie i senatorowie, kombatanci i młodzież oraz członkowie Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Przypomniano postać Ireny Sendlerowej i odsłonięto tablicę upamiętniającą.

 

Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus przekazała prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi Świętą Torę wraz z błogosławieństwem dla miasta.

/Głos Wielkopolski/

 

Wcześniejszy artukuł:

 

W czwartek w samo południe skwer przed siedzibą Gmimy Żydowskiej w Poznaniu otrzyma imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ocaliła 2500 dzieci żydowskich. W czwartek, 18 października, w samo południe skwer przed siedzibą Gminy Żydowskiej w Poznaniu otrzyma imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ocaliła 2500 dzieci żydowskich. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Poznania na wniosek radnego Tomasza Wierzbickiego. - Jestem wdzięczna radnemu Tomaszowi Wierzbickiemu za tę inicjatywę i Radzie Miasta z przewodniczącym Grzegorzem Ganowiczem, że poparła ją. Nie myślałam, że wśród poznaniaków mamy tak wspaniałe postaci, które myślą o upamiętnieniu Ireny Sendlerowej, która w Warszawie ratowała dzieci. Może były też wśród nich dzieci z Poznania? Nie możemy tego wykluczyć - mówiła Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu i dodaje: - Moje kontakty z Ireną Sendlerową były bliskie i serdeczne. Pewnego dnia pomyślałam, że chciałabym, aby Irena Sendlerowa była pewnym symbolem. Ludzi uhonorowanych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mamy bardzo wielu, ale fakt że Irena Sendlerowa razem ze swymi pomocnikami uratowała 2500 dzieci, uważam za rodzaj misji od Boga - podkreśliła. Alicja Kobus wspomina, że spotkała Irenę Sendlerową gdy mieszkała w Warszawie. Zapowiedziała się z wizytą z myślą o tym, że gdy kiedyś w poznańskiej synagodze powstanie miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata będzie nosić jej imię. Irena Sendlerowa zapytała wtedy czy pod dokumentem wyrażającym zgodę na to może podpisać się jako Jolanta, bo taki pseudonim miała w czasie wojny. Alicja Kobus zgodziła się i dokument ten pieczołowicie przechowuje do dziś. Dodajmy, że od tego czasu z inicjatywy przewodniczącej poznańskiej Gminy Żydowskiej, imię Ireny Sendlerowej nosi też odmiana czerwonych tulipanów, które rozkwitają m.in. przy warszawskim Muzeum Żydów Polskich Polin.

 

/Glos Wielkopolski/

 

ZDJĘCIA - ALBUM

autor E.Kafka 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl