POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Skwer im. Ireny Sendler w Poznaniu - uroczyste otwarcie.  Email
W czwartek oficjalnie otwarto w Poznaniu Skwer Ireny Sendlerowej. Od czwartku skwer przed Gminą Żydowską w Poznaniu, pomiędzy ulicami Garbary, Małe Garbarv i Stawną nosi imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci.

Z inicjatywą taką wystąpił radny miejski Tomasz Wierzbicki, a Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w tej sprawie 17 kwietnia tego roku. - Nie myślałam, że wśród poznaniaków mamy tak wspaniałe osoby, które myślą o upamiętnieniu Ireny Sendlerowej, która w Warszawie ratowała dzieci.

Może były też wśród nich dzieci z Poznania? Nie możemy tego wykluczyć - mówiła Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

W uroczystości wzięli udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, radni, posłowie i senatorowie, kombatanci i młodzież oraz członkowie Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Przypomniano postać Ireny Sendlerowej i odsłonięto tablicę upamiętniającą.

 

Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus przekazała prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi Świętą Torę wraz z błogosławieństwem dla miasta.

/Głos Wielkopolski/

 

Wcześniejszy artukuł:

 

W czwartek w samo południe skwer przed siedzibą Gmimy Żydowskiej w Poznaniu otrzyma imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ocaliła 2500 dzieci żydowskich. W czwartek, 18 października, w samo południe skwer przed siedzibą Gminy Żydowskiej w Poznaniu otrzyma imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ocaliła 2500 dzieci żydowskich. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Poznania na wniosek radnego Tomasza Wierzbickiego. - Jestem wdzięczna radnemu Tomaszowi Wierzbickiemu za tę inicjatywę i Radzie Miasta z przewodniczącym Grzegorzem Ganowiczem, że poparła ją. Nie myślałam, że wśród poznaniaków mamy tak wspaniałe postaci, które myślą o upamiętnieniu Ireny Sendlerowej, która w Warszawie ratowała dzieci. Może były też wśród nich dzieci z Poznania? Nie możemy tego wykluczyć - mówiła Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu i dodaje: - Moje kontakty z Ireną Sendlerową były bliskie i serdeczne. Pewnego dnia pomyślałam, że chciałabym, aby Irena Sendlerowa była pewnym symbolem. Ludzi uhonorowanych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mamy bardzo wielu, ale fakt że Irena Sendlerowa razem ze swymi pomocnikami uratowała 2500 dzieci, uważam za rodzaj misji od Boga - podkreśliła. Alicja Kobus wspomina, że spotkała Irenę Sendlerową gdy mieszkała w Warszawie. Zapowiedziała się z wizytą z myślą o tym, że gdy kiedyś w poznańskiej synagodze powstanie miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata będzie nosić jej imię. Irena Sendlerowa zapytała wtedy czy pod dokumentem wyrażającym zgodę na to może podpisać się jako Jolanta, bo taki pseudonim miała w czasie wojny. Alicja Kobus zgodziła się i dokument ten pieczołowicie przechowuje do dziś. Dodajmy, że od tego czasu z inicjatywy przewodniczącej poznańskiej Gminy Żydowskiej, imię Ireny Sendlerowej nosi też odmiana czerwonych tulipanów, które rozkwitają m.in. przy warszawskim Muzeum Żydów Polskich Polin.

 

/Glos Wielkopolski/

 

ZDJĘCIA - ALBUM

autor E.Kafka 

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl