POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Skwer im. Ireny Sendler w Poznaniu - uroczyste otwarcie.  Email
W czwartek oficjalnie otwarto w Poznaniu Skwer Ireny Sendlerowej. Od czwartku skwer przed Gminą Żydowską w Poznaniu, pomiędzy ulicami Garbary, Małe Garbarv i Stawną nosi imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci.

Z inicjatywą taką wystąpił radny miejski Tomasz Wierzbicki, a Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w tej sprawie 17 kwietnia tego roku. - Nie myślałam, że wśród poznaniaków mamy tak wspaniałe osoby, które myślą o upamiętnieniu Ireny Sendlerowej, która w Warszawie ratowała dzieci.

Może były też wśród nich dzieci z Poznania? Nie możemy tego wykluczyć - mówiła Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

W uroczystości wzięli udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, radni, posłowie i senatorowie, kombatanci i młodzież oraz członkowie Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Przypomniano postać Ireny Sendlerowej i odsłonięto tablicę upamiętniającą.

 

Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus przekazała prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi Świętą Torę wraz z błogosławieństwem dla miasta.

/Głos Wielkopolski/

 

Wcześniejszy artukuł:

 

W czwartek w samo południe skwer przed siedzibą Gmimy Żydowskiej w Poznaniu otrzyma imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ocaliła 2500 dzieci żydowskich. W czwartek, 18 października, w samo południe skwer przed siedzibą Gminy Żydowskiej w Poznaniu otrzyma imię Ireny Sendlerowej, Polki, która podczas II wojny światowej ocaliła 2500 dzieci żydowskich. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Poznania na wniosek radnego Tomasza Wierzbickiego. - Jestem wdzięczna radnemu Tomaszowi Wierzbickiemu za tę inicjatywę i Radzie Miasta z przewodniczącym Grzegorzem Ganowiczem, że poparła ją. Nie myślałam, że wśród poznaniaków mamy tak wspaniałe postaci, które myślą o upamiętnieniu Ireny Sendlerowej, która w Warszawie ratowała dzieci. Może były też wśród nich dzieci z Poznania? Nie możemy tego wykluczyć - mówiła Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu i dodaje: - Moje kontakty z Ireną Sendlerową były bliskie i serdeczne. Pewnego dnia pomyślałam, że chciałabym, aby Irena Sendlerowa była pewnym symbolem. Ludzi uhonorowanych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata mamy bardzo wielu, ale fakt że Irena Sendlerowa razem ze swymi pomocnikami uratowała 2500 dzieci, uważam za rodzaj misji od Boga - podkreśliła. Alicja Kobus wspomina, że spotkała Irenę Sendlerową gdy mieszkała w Warszawie. Zapowiedziała się z wizytą z myślą o tym, że gdy kiedyś w poznańskiej synagodze powstanie miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata będzie nosić jej imię. Irena Sendlerowa zapytała wtedy czy pod dokumentem wyrażającym zgodę na to może podpisać się jako Jolanta, bo taki pseudonim miała w czasie wojny. Alicja Kobus zgodziła się i dokument ten pieczołowicie przechowuje do dziś. Dodajmy, że od tego czasu z inicjatywy przewodniczącej poznańskiej Gminy Żydowskiej, imię Ireny Sendlerowej nosi też odmiana czerwonych tulipanów, które rozkwitają m.in. przy warszawskim Muzeum Żydów Polskich Polin.

 

/Glos Wielkopolski/

 

ZDJĘCIA - ALBUM

autor E.Kafka 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl