POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Wydarzenia w naszej Gminie


Laureaci Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2013 wybrani!
12.06.2013.
Czytaj całośćJacek Głomb, Teatr Arka, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz Alicja Kobus są wśród 43 laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej corocznie przez Parlament Europejski. Nagroda jest przyznawana od 2008 roku organizacjom i instytucjom przyczyniającym się do promowania wzajemnego zrozumienia i bliższej współpracy obywateli lub ułatwiającym transgraniczną i międzynarodową współpracę w Unii Europejskiej. Zwycięzcy otrzymają honorowe medale podczas ceremonii, które odbędą się w krajach, z których pochodzą. Zostaną również zaproszeni do Brukseli na wspólne uroczystości w dniach 16-17 października.
Czytaj całość
 
Europejska Nagroda Obywatelska dla Alicji Kobus
12.06.2013.
Czytaj całośćPrzewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus znalazła się wśród tegorocznych laureatów przyznawanej przez Parlament Europejski Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.
Wręczenie nagrody odbędzie się w październiku tego roku w Brukseli.
Jak powiedział wnioskujący o nagrodę dla Alicji Kobus Europoseł Filip Kaczmarek Alicja Kobus otrzyma ją za działalność na rzecz zbliżenia pomiędzy narodami Unii Europejskiej , a w szczególności za przywrócenie obecności społeczności żydowskiej w życiu publicznym Poznania.
Czytaj całość
 
Film - relacja z obchodów 65 Leccia Państwa Izrael
03.06.2013.
Tu obejrzysz film
 
Czulent na Żydowskiejj - podsumowanie
16.05.2013.
Czytaj całośćSzanowni Państwo,
minęło już kilka dni od organizowanego wspólnie Święta Ulicy Żydowskiej, które odbyło się w niedzielę 12 maja.Udało się nam - i to pomimo złej pogody, czego dowodem są uczestnicy, którzy wytrwali nawet podczas intensywnych opadów deszczu!

Czytaj całość
 
Dzien Izraela w Poznaniu
13.05.2013.

Organizacje żydowskie i władze miasta Poznania świętowały 65. Dzień Niepodległości Izraela- donosi Ambasada Izraela  na facebooku

 

 
Poznańskie Obchody 65 Rocznicy Powstania Państwa Izrael
29.04.2013.
Czytaj całość12 maja Poznań będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie odbędą się obchody 65-lecia Izraela. O przygotowaniach do nich mówiono w poniedziałek w poznańskiej Gminie Żydowskiej. Już po raz drugi Poznań będzie jedynym miastem w Polsce gdzie odbędą się obchody Święta Państwa Izrael i dodatkowo 65. rocznicy uzyskania przez nie niepodległości. Zaplanowano je na 12 maja, a zorganizują je m.in. Gmina Żydowska w Poznaniu, Władze Miasta Poznania, Rada Osiedla Poznań-Stare Miasto, Stowarzyszenie Polska-Izrael Ra'anana-Poznań oraz restauratorzy z ulicy Żydowskiej.
Czytaj całość
 
Poznańskie obchodsy 70-Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
18.04.2013.
Czytaj całość ramach Akcji Społecznej "Żonkil", odbędzie się spotkanie 25 kwietnia 2013 r. w kluboksięgarni Głośna, ul. Św. Marcin 30 w Poznaniu.  Podczas spotkania odbędzie się prelekcja zaproszonej przeze mnie Karoliny Sulej (doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, niezależna dziennikarka, pisze głównie do Wysokich Obcasów i Przekroju, tegoroczna kuratorka sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie. Doktorat poświęci kwestii ubioru w obozach koncentracyjnych) o temacie: *"Moda w warszawskim getcie"*.
Czytaj całość
 
Głos Wielkopolski o świętowaniu Purim
25.02.2013.

Czytaj całośćBalonami, girlandami i serpentynami przystrojona była w niedzielę siedziba Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Wszystko dlatego, że społeczność żydowska na całym świecie obchodzi w niedzielę święto Purim. To święto radości upamiętniające ocalenie Żydów od zagłady za czasów króla Achaszwerosza.
Zgodnie z kalendarzem żydowskim obchodzone jest zawsze 14 dnia miesiąca adar. Purim po hebrajsku znaczy ciągnięty los.

Czytaj całość
 
WTK przeprasza Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
18.02.2013.
 
 
Obchody 65 lecia Izraela w Poznaniu
12.02.2013.

Czytaj całość12 maja Poznań będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie odbędą się obchody 65-lecia Izraela. O przygotowaniach do nich mówiono w poniedziałek w poznańskiej Gminie Żydowskiej.

Już po raz drugi Poznań będzie jedynym miastem w Polsce gdzie odbędą się obchody Święta Państwa Izrael i dodatkowo 65. rocznicy uzyskania przez nie niepodległości. Zaplanowano je na 12 maja, a zorganizują je m.in. Gmina Żydowska w Poznaniu, Władze Miasta Poznania, Rada Osiedla Poznań-Stare Miasto, Stowarzyszenie Polska-Izrael Ra'anana-Poznań oraz restauratorzy z ulicy Żydowskiej.
Czytaj całość
 
Film o Felicji i recenzje uczniów z ZSzE w Poznaniu
11.01.2013.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu, z którymi na codzień współpracuje gmina, a ktorzy mieli możliwość obejrzenia filmu  zrealizowanego na podstawie książki autorstwa Felicji Bryn, nadesłali recenzję, również w j.angielskim. Zachęcamy do zapoznania się z treścią:

Czytaj całość"Nigdy nie zapomnij kłamać” – takie słowa usłyszała mała, pięcioletnia dziewczynka od ojca opuszczając getto, to również tytuł filmu, który mieliśmy okazję oglądać 6 listopada. Gościliśmy w szkole Panią Alicję Kobus, Przewodniczącą Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, która przywiozła nam film opowiadający losy Felicji Bryn, uratowanej z piekła Holokaustu przez małżeństwo gospodarzy z Wielkopolski. Obraz jest dokumentem opartym na książce pod tym samym tytułem, w którym dorosła już kobieta opowiada o swoim życiu, o podarowanej wolności i trudach zmagania się z przeszłością.

Czytaj całość
 
Wyjątkowy Gość z Holandii
12.10.2012.
12 września mogliśmy gościć w naszej gminie wyjątkowego gościa z Holandii – rzeźbiarza Hansa Reijndersa, który od 2 września uczestniczył w VI Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim Puszcza Zielonka 2012 pt. „Połączenie”. Artysta dwa dni wcześniej, 10 września 2012 roku, na cmentarzu żydowskim w Murowanej Goślinie odsłonił swoje piękne dzieło „Wiadomość do Nieba”. Rzeźba inspirowana kulturą japońską oraz judaizmem jest wyrazem tęsknoty człowieka do Boga i daje szansę każdemu śmiertelnikowi zaniesienia prośby do Stwórcy. Pani Alicja Kobus opowiedziała gościowi historię poznańskiej gminy żydowskiej, zaprosiła do małej synagogi oraz podzieliła się wzruszającą historią spotkania z Ireną Sendlerową.
 
Sukkkot 2012
01.10.2012.
28 października 2012 r./14 tiszri 5773 r. obchodziliśmy w Gminie Żydowskiej w Poznaniu Radosne Święto – Erew Sukkot. Wigilię Świąt, które w Izraelu trwają 7 dni, a w Diasporze 8 Każdego roku Sukkot przypomina nam ważny fakt z naszej historii. Około 3250 lat temu, nasi przodkowie – niewolnicy hebrajscy, doznali niezwykłego aktu Miłosierdzia HaShem. Zostali wyprowadzeni z Krainy Micraim (Egiptu) i udali się w trwającą 40 lat drogę do Krainy Kanaan. Drogi pełnej niebezpieczeństw, a zarazem cudownych przejawów Obecności i Opieki B-żej.

 

Czytaj całość
 
"Domy Pamięci"
15.07.2012.

Czytaj całość5 lipca 2012 w siedzibie Poznańskiej Gminy Żydowskiej odbyło się niecodzienne spotkanie przewodniczącej gminy- Pani Alicji Kobus z polsko-litewską grupą młodzieży, która realizuje projekt „Domy Pamięci’. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest nauczyciel z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie- Pan Jakub Niewiński.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 177 - 198 z 264

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 20:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl