POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
PORTRETY

Tu znajdziecie Państwo życiorysy, zarysy sylwetek bardziej i mniej znanych osób pochodzenia żydowskiego, którzy swoją wiedzą i działalnością przyczynili się do  zmian w wielu dziedzinach życia religijnego jak i świeckiego. Chcemy Państwu przybliżyć portrety rabinów, polityków, uczonych, artystów, odkrywców,etc., ludzi docenianych i ważnych w różnych epokach.

 

 Izaak Celniker
18.11.2011.
Czytaj całośćPolski i żydowski artysta, wybitny malarz i grafik, zmarł w Paryżu 11 listopada. Urodzony w 1923 r. w Warszawie, w 1939 r., wychowanek warszawskiego Domu Dziecka prowadzonego przez Janusza Korczaka. Po wybuchu II wojny światowej z matką i siostrą uciekł do Białegostoku, gdzie w 1941 roku trafił do białostockiego getta. W getcie został zatrudniony w stolarni i pracował u kopistów niemieckiego przemysłowca Oscara Steffena.
Czytaj całość
 
Mojżesz Schorr
11.11.2011.
Czytaj całośćMojżesz Schorr (ur. 10 maja 1874 w Przemyślu - zm. 8 lipca 1941 w łagrze w miejscowości Posty w Uzbekistanie) – polski historyk orientalista, znawca prawa babilońskiego, semitolog, rabin, działacz polityczny, senator II RP, wiceprezydent B'nai B'rith, jeden z twórców nowoczesnej historiografii polskich Żydów.
W 1893 r. studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim, jednocześnie uczęszczając do szkoły rabinistycznej Israelitisch-Theologische Lehranstalt. Podczas studiów poznał i zaprzyjaźnił się z Maksymilianem Gumplowiczem, synem znanego socjologa Ludwika Gumplowicza, który po samobójczej śmierci syna zaopiekował się młodym Schorrem, doradzając mu studia w Polsce, które ten podjął w 1896 r. na Uniwersytecie Lwowskim.
Czytaj całość
 
Richard Zimler w Polsce
03.11.2011.
Czytaj całośćRichard Zimler urodził się w 1956 roku w Roslyn Heights na przedmieściach Nowego Jorku. Po uzyskaniu magisterium z dziennikarstwa na Uniwersytecie Stanforda pracował przez osiem lat jako dziennikarz, głównie w San Francisco. W 1990 roku przeniósł się do Portugalii, gdzie przez szesnaście lat uczył dziennikarstwa na uniwersytecie w Porto.
Czytaj całość
 
Yortzait Akivy Egera
09.10.2011.

Czytaj całość12 pażdziernika mija 174 rocznica śmierci wybitnego poznańskiego rabina. Dla uczczenia Jego pamięci, w erew yortzait, we wtorek o godz. 13:00 odbędą się uroczystości na grobie rabina przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.

Akiwa Eger, także Akiba Eger (ur. 8 listopada 1761 w Eisenstadt jako Akiwa Güns, zmarł 12 października 1837 w Poznaniu) – rabin, znawca halachy, żydowski uczony, jeden z najwybitniejszych talmudystów swego okresu.

Czytaj całość
 
Daniel Shechtman
05.10.2011.
Czytaj całośćNagrodę, przyznaną przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, otrzymał za odkrycie kwazikryształów.
“Eyn chaya kazo” - mruknął do siebie Daniel Shechtman. Po hebrajsku oznacza to: "Coś takiego nie powinno istnieć". A jednak. Był 8 kwietnia 1982 roku.
To, co zdziwiło odkrywcę, było mieszaniną magnezu i aluminium. Wyglądało dziwnie, a pod teleskopem zdradzało dziwne właściwości: atomy były ułożone w koła.
Czytaj całość
 
Zapomniany rabin...
18.08.2011.
Czytaj całośćRabin, lekarz, nauczyciel. Do założonej przez niego na początku XX wieku w Sokołowie Podlaskim jesziwy przyjeżdżali uczniowie z całej Polski. Wojny nie przetrwały nie tylko jego rękopisy, ale również pamięć o nim. Dziś w dawnym sokołowskim domu Icchaka Zeliga Morgensterna znajduje się restauracja i klub fitness. Icchak Zelig Morgenstern urodził się w Kocku w 1866 roku. Jego ojcem był Chaim Izrael z Pilawy, syn Dovida z Kocka, wnuk znanego kockiego rabina - Menachema Mendla Morgensterna. 
Czytaj całość
 
Widzący z Lublina - Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic
12.08.2011.
Czytaj całość(1745, Józefów nad Wisłą - 15.08.1815, Lublin) 
Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic (hebr. יעקב יצחק הורוביץ), znany także jako Lubliner, cadyk, jeden z duchowych przywódców ruchu chasydzkiego zwany Ha-Choze mi-Lublin czyli Widzącym, Jasnowidzącym z Lublina
Czytaj całość
 
Majmonides / Rambam
08.08.2011.

Czytaj całośćMojżesz Majmonides, rabbi Mosze ben Majmon, Rambam, Abu Imran Musa Ibn Majmun,  hebr. רבי משה בן מיימון ,  arab. موسى بن ميمون بن عبد الله القرطبي الإسرائيلي, (ur.  30 marca 1135 Kordowie/Kordobie/  zm. 13 grudnia  1204 w  Kairze)–  żydowski filozof (główny przedstawiciel  arystotelizmu żydowskiego) i lekarz.

Czytaj całość
 
Na królewskich salonach....
05.08.2011.
Oto kilka przykładów, jakim honorem i zasługami cieszyli się obywatele żydowscy na królewskich dworach. Nie sposób wymienić tu wszystkich, ale postaram sie uzupełniać tą listę sukcesywnie. Zapraszam więc do poznania tych szlachetnych postaci:)
Czytaj całość
 
LURIA Izaak
17.07.2011.

Czytaj całośćW j.hebrajskim jest nazywany יצחק לוריא, Icchak Luria lub Icchak ben Solomon Aszkenazi. Znany jest też jako Izaak Aszkenazi, Ha-Ari (z hebr. dosł. "Lew", ale także akronim od "Boski Rabin Izaak").

Izaak Luria urodził się w Jerozolimie w 1534 jako syn aszkenazyjskiego ojca i matki- sefardyjki. Jeszcze jako dziecko stracił ojca i był wychowywany przez bogatego wujka, Mardechaja Francisa, poborcę podatkowego z Kairu,  który umieścił go pod kuratelą najlepszych żydowskich nauczycieli. Luria okazał się pilnym uczniem literatury rabinicznej i pod kierownictwem rabina Bezalela Aszkenazyjczyka stał się biegły w tej gałęzi nauki żydowskiej.

Czytaj całość
 
Z ziemi polskiej do Nobla
17.07.2011.

Ten artykuł znalazłam w archiwum prasowym,"Wprost24"Numer: 41/2008 (1346) pochodzi z 2008r, ale wiadomości takie jak te, zawsze są aktualne. Polecam Państwu chwilę z Noblistami żydowskimi, których korzenie sa w Polsce.

 

Ponad jedna piąta wszystkich laureatów Nagrody Nobla jest pochodzenia żydowskiego, z tego co drugi wywodzi się z Polski.
 Ilu laureatów Nagrody Nobla ma Polska? Jedynie sześciu – podaje się w oficjalnych statystykach. Czy należy do nich Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która została nią wyróżniona aż dwukrotnie? Polacy nie mają co do tego wątpliwości. Podobnie jak Francuzi, którzy zaliczają ją do własnych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia. 
Czytaj całość
 
Abraham
17.07.2011.

Abraham (hebr. Abraham אברהם, akad. A-bi-ra-mu arab. Ibrahim ابرَاهِيم "kochający ojca") – pierwotnie zwany Abramem, pierwszy z hebrajskich patriarchów.

Czytaj całość
 
Pinchas Menachem Joskowicz
29.11.2010.

Czytaj całośćW piątek, 26 listopada zmarł w Izraelu rabin Pinchas Menachem Joskowicz – były Naczelny Rabin Polski

Urodził się w 1924 r. w Zduńskiej Woli w wielodzietnej rodzinie chasydzkiej, związanej z dworem cadyków z Góry Kalwarii. Podczas II wojny światowej przebywał w getcie łódzkim, skąd następnie został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia rabinackie w Bergen. Pod koniec lat 40. wyemigrował do Izraela, gdzie w Jerozolimie dokończył studia i otrzymał smichę rabinacką. Był m.in. wychowawcą w domu dziecka i pracownikiem Ministerstwa Opieki Społecznej. Prowadził także firmę farmaceutyczną.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

SUKOT21

sukkot.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl