KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
Kamyki na grobach
31.10.2021.
Czytaj całośćPrzy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wiele osób zadaje pytania: czy Żydzi go obchodzą? Jak upamiętniają swoich zmarłych? W kalendarzu żydowskim brak jako takiego Święta Zmarłych. Pamięć kultywowana jest indywidualnie, w jorcajt – rocznicę śmierci danej osoby wg rachuby kalendarza żydowskiego (np. tegoroczne Święto Zmarłych wypada w 27 dzień miesiąca cheszwan). Podczas rocznicy śmierci członka rodziny (dziecka, rodzica, małżonka, rodzeństwa):
 
Czytaj całość
 
Mural Dawida Ben Guriona w Płońsku
31.10.2021.
Czytaj całośćAmbasada Izraela w Polsce i Miasto Płońsk zapraszają na uroczystość, która odbędzie się 26 października o godzinie 12 przy ul. Warszawskiej 6 w Płońsku. Z inicjatywy ambasady i burmistrza Andrzeja Pietrasika powstał tam mural upamiętniający Dawida Ben Guriona, urodzonego w Płońsku pierwszego premiera Izraela.
Czytaj całość
 
7 lat Muzeum HŻP POLIN
28.10.2021.
Dziś mija 7lat od otwarcia wystawy stałej 1000 lat historii Żydów polskich". W tym czasie odwiedziły ją ponad dwa miliony osób, wśród nich m.in. prezydenci Polski, Finlandii i Niemiec, premierzy Izraela i Norwegii, królowa Belgów czy Wielki Książę Luksemburga.Wystawa zyskała uznanie specjalistów w Polsce i na świecie, czego wyrazem są liczne nagrody, w tym prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016 oraz nagroda European Museum Academy /link do strony /
 
Zasady Tory a ludzkie życie..
28.10.2021.
Czytaj całośćZasada, że wszystkie prawa Tory (w tym reguły kaszrutu [zasady koszerności]) ulegają zawieszeniu wtedy, gdy zagrożone jest ludzkie życie, nie obowiązuje wówczas, gdy człowiek zmuszany jest do publicznego popełnienia bałwochwalstwa (a także niemoralnego kontaktu seksualnego lub morderstwa).
Czytaj całość
 
Informacja - skladki i Cedaka
20.10.2021.

Szanowni Państwo

Informujemy, iż jest możliwość wnoszenia opłat składek członkowskich przelewając odpowiednią sumę na konto gminy:


77109013460000000142065018

Jeżeli ktoś będzie wpłacał to proszę  opisywać tytułem:

"składki członkowskie"

lub"darowizna na cele statutowe"

wówczas można to sobie odliczyć w picie rocznym od podatku. Ale tylko darowizny wpłacone przelewem.

 
Odkrycie w Skokach
19.10.2021.

Czytaj całość

Przewodnicząca naszej Gminy Alicja Kobus odbyła wizytę w Skokach. Stowarzyszenie Skockie odnalazło macewę oraz akt zgonu Lewina Rosenthala, zacnego mieszkańca Skoków w woj. wielkopolskim.

Czytaj całość
 
Harcerze z wizytą w Gminie
19.10.2021.
Podczas ostatniego Szabatu mieliśmy przyjemność gościć harcerzy z 65 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Iskra".
Młodzież skontaktowała się z nami z prośbą o spotkanie, które pozwoliłoby im bliżej poznać judaizm oraz naszą kulturę. Stąd też wspólne świętowanie Szabatu było najlepszą ku temu okazją. Dziękujemy za sympatyczną wizytę!
 
Studiowanie Tory - trzy poziomy.
13.10.2021.
Czytaj całośćNas Żydów nazywają „Narodem Ksiąg”, ponieważ nasz związek z nimi, przywiązanie do ksiąg stało się wręcz legendarne.
Prawo nakazuje nam poświęcać każdą wolną chwilę na studiowanie. Kiedy rodzi się dziecko, życzymy jego rodzicom: „Obyś był godzien poprowadzić go do Tory”.
Od wielu tysięcy lat studiowanie Tory przez Żyda jest zajęciem na całe życie i najwyższym osiągnięciem…
Czytaj całość
 
Lapidarium w Ryczywole
13.10.2021.
Czytaj całośćCmentarz żydowski w wielkopolskim Ryczywole przestał być zarośniętym wzgórkiem bez nagrobków. Teraz stoją na nim macewy, a kilkadziesiąt tabliczek przypomina nazwiska miejscowych Żydów i ich historię.
Cmentarz powstał prawdopodobnie w XVIII w., przyjmował pochówki do lat drugiej wojny światowej. Po 1945 r. opiekował się nim Eryk Kron z Wągrowca, jednak w 1968 r. został zmuszony do opuszczenia kraju. 
Czytaj całość
 
Uhonorowanie Andrzeja Beryta
27.09.2021.
Czytaj całość7września w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie wręczono nagrody w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”. Podczas gali uhonorowano muzealników w dwóch edycjach tego konkursu, bo w ubiegłym roku spotkanie nie odbyło się w powodu pandemii.
Nagrodę specjalną przyznano pośmiertnie Andrzejowi Berytowi – wieloletniemu członkowi naszej Gminy -pomysłodawcy i twórcy muzeum na terenie byłego Obozu Karno-Śledczego w Żabikowie 
Czytaj całość
 
Sukot - jak obchodzimy to święto ?
19.09.2021.
Czytaj całośćSukot w roku 2021 zaczyna się po zachodzie słońca w poniedziałek, 20 września, a kończy wieczorem w poniedziałek, 27 września.
Jest to jedno z trzech świąt pielgrzymich (szalosz regalim), więc w czasach przed zburzeniem Świątyni odbywały się w Jerozolimie wielkie uroczystości. Obchody te nazywane były simchat bejt haszoewa („radością wydobywania wody”), ponieważ każdego dnia wyciągano wodę ze studni Sziloach i polewano nią ołtarz. 
Czytaj całość
 
Sprawiedliwość...
13.09.2021.
Skąd wiemy, że Bogu zależy na sprawiedliwości?
odpowiedź :
W Torze, w Księdze Dewarim powiedziane jest to dobitnie i z naciskiem wynikającym z powtórzenia: "Za sprawiedliwością, za sprawiedliwością podążaj" (16:20), a w wersecie wcześniejszym zawarte są instrukcje, jak tę sprawiedliwość osiągać : "Nie skrzywiaj prawa, nie uwzględniaj osoby, nie bierz łapówki" (16:19). Tych instrukcji jest oczywiście znacznie więcej.
Czytaj całość
 
Cmentarz w Ryczywole
13.09.2021.
Czytaj całośćPrzedstawiciele naszej Gminy uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce w Ryczywole. Od XVIII wieku tamtejsza społeczność żydowska wybrała Ryczywół jako swój dom, gdzie prowadziła m.in. aktywne życie religijne oraz gospodarcze. Tragedia II Wojny Światowej doprowadziła do całkowitego zaniku życia żydowskiego w Ryczywole.
Czytaj całość
 
Wolontariat w Kożminie wlkp
05.09.2021.
Czytaj całośćNowy cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim – został założony w końcu XVIII wieku na gruntach podarowanych specjalnie na ten cel przez ówczesnego właściciela Koźmina - Kazimierza Nestora Sapiehę. Ma powierzchnię 0,53 ha. Znajduje się przy ul. Wierzbowej.Do naszych czasów zachowało się około dwustu pięćdziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1806 roku.
Czytaj całość
 
Nie będziesz patrzył bezczynnie....
01.09.2021.
W Dewarim czytamy: „Nie będziesz patrzył [bezczynnie] na zabłąkanego byka lub owcę twojego brata, ani nie będziesz udawał, [że ich nie widzisz], lecz przyprowadzisz je z powrotem do twego brata. (…) Tak samo uczynisz z jego osłem, tak samo z jego ubraniem i tak samo z każdą zgubioną własnością twojego brata, którą on zgubił, a ty znalazłeś. Nie będziesz udawał, [że ich nie widzisz]" (22:1, 3)
Czytaj całość
 
Rewolucja seksualna Judaizmu
10.08.2021.
Powszechne potępienie dla przejawów dyskryminacji homoseksualistów jest już sprawą oczywistą; następny etap przemian dotyczy nie tylko zgody na związki partnerskie, ale także hasła legalizacji "małżeństw" homoseksualnych a nawet adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
o eseju Dennisa Pragera
Media żywią się sensacją i kontrowersją. Dotyczy to także (a może szczególnie) tematyki homoseksualizmu, którą media zazwyczaj traktują w taki sposób, aby przedstawić przede wszystkim poglądy radykalne, opinie skrajne. Rzadko pojawia się na ten temat spokojna, rzeczowa refleksja, podczas której dokonana byłaby próba odpowiedzi na pytania o kulturowe i cywilizacyjne konsekwencje faktu, że w wielu społeczeństwach świata zachodniego następują w tej dziedzinie radykalne zmiany.
Czytaj całość
 
Pożegnanie Marii Pakuły
10.08.2021.

Wyrazy głębokiego współczucia

naszemu wieloletniemu przyjacielowi

Zbyszkowi Pakule

oraz Jego Rodzinie

z powodu śmierci żony Marii

składa

Gmina Wyznaniowa Żydowska

w Poznaniu.

 
Rocznica Powstania w Treblince
02.08.2021.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!
2 sierpnia 1943 r. wybuchło Powstanie w obozie zagłady Treblinka.
 
Udział w Powstaniu wzięło 735 żydowskich więźniów. Powstanie wybuchło w poniedziałek. Był to dzień wolny od ,,pracy'', kiedy do obozu nie przybywały nowe transporty.
 
W Treblince w 13 miesięcy zamordowano prawie 1 milion Zydów.
 
Tisha be-Av
16.07.2021.
Czytaj całość
/17 lipca po zachodzie słońca, do zachodu 18 lipca/
Tisza be Aw (hebr. תשעה באב – dziewiąty dzień miesiąca aw) – święto upamiętniające rocznicę zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Według kalendarza żydowskiego przypada ono w lipcu lub w pierwszej połowie sierpnia.
Tisza be-Aw poprzedzone jest trzema tygodniami pokuty, w których (podobnie jak w czasie omer) nie organizuje się żadnych zabaw, nie wolno słuchać muzyki, należy powstrzymać się od jedzenia mięsa i picia wina. Istnieje też zakaz strzyżenia włosów i bród oraz udzielania ślubów. Od pierwszego dnia aw, a więc na dziewięć dni przed świętem, zdejmuje się parochet znad aron ha-kodesz; także zwoje Tory pozbawia się wszelkich ozdób i dekoracji. Szabat, który przypada w tym okresie, też nosi piętno smutku. Przyjęło się, że hymn Lecha Dodi, śpiewany na powitanie szabatu, śpiewa się w tonacji molowej, a w trakcie nabożeństwa odczytuje się Treny Jeremiasza. W przeddzień święta nastrój pokuty jeszcze się pogłębia.
Czytaj całość
 
Szema Israel........
09.07.2021.
Werset z Dewarim (Księgi Powtórzonego Prawa): "Słuchaj, Jisraelu - Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest Jedyny" ("Szema Jisrael Adonaj Elohejnu Adonaj Echad") rozpoczyna modlitę Szema, która traktowana jest jako wyznanie wiary. Wypowiedzenie tego wersetu oznacza, iż świadomie potwierdza się jedyność Boga, a także bierze na siebie ol malchut szamaim czyli "jarzmo Królestwa Niebios".
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl