POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Cmentarze w Poznaniu i Wielkopolsce
 Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy żydowskich zwraca się z apelem do osób, które były świadkami mordów na obywatelach polskich wyznania mojżeszowego oraz do osób posiadających istotne wiadomości na temat tych zdarzeń o nawiązanie kontaktu listownego lub telefonicznego.
Biuro Naczelnego Rabina Polski
Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy ul. Twarda 6, 00-950 Warszawa
tel  22 526 54 59Remontujemy ohel cadyka elimelecha w leżajsku
31.03.2012.
Szanowni Państwo,

Czytaj całośćW zeszłym roku, wraz z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zorganizowaliśmy wyjazd do Leżajska grupy wolontariuszy, których celem było przeprowadzenie prac remontowych ohelu cadyka Elimelecha. Ohel dwa lata temu został sprofanowany przez wandali...
Czytaj całość
 
W każdej garstce popiołu szukam bliskich....
09.11.2011.
Czytaj całośćW Chełmnie nad Nerem każde drzewo mówi o tragedii ludzi, jaka miała tu miejsce, każdy listek płacze. Mogiły zamordowanych wołają o pomstę a popioły ludzkich ciał rozsiane po leśnych polanach, błądzą w przestworzach szukając bliskich. Czy słyszycie ich głosy, czy czujecie ich ból i rozpacz? W każdej garstce popiołu szukam bliskich moich bliskich i cierpię
Czytaj całość
 
Odsłonięcie pomników upamiętniających Cmentarz Żydowski w Śremie
Cmentarze w Wielkopolsce
02.07.2011.
Czytaj całośćOdsłonięto dwa pomniki, po obu stronach drogi, która przecina teren, na którym kiedyś chowano Żydów
Nad miastem świeciło słońce, kiedy o poranku (28.06) burmistrz Śremu, Adam Lewandowski, Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich i przewodnicząca filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, Alicja Kobus odsłaniali na rogatkach miasta pomnik upamiętniający Cmentarz Żydowski, na którym przed laty chowano zmarłych obywateli tej mniejszości.

Czytaj całość
 
Porozumienie między Śremem a Gminą Żydowska
Cmentarze w Wielkopolsce
02.07.2011.

03.02.211 

Jak mówił Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, sprawa terenu, który był własnością gminy żydowskiej, nie była rozwiązana od czasów powojennych. Dzięki ugodzie wrócono do trzech kwestii.– Po pierwsze, doszliśmy do porozumienia w sprawie domu modlitewnego przy ulicy Kilińskiego, który obecnie ma już innego właściciela – zaznaczył samorządowiec. Polegało ono na dokonaniu wyceny, która dotyczyła wartości całego budynku. Dzięki ugodzie gmina żydowska otrzyma od Śremu rekompensatę w wysokości 17 tysięcy złotych.

 

Czytaj całość
 
Kilka słów o cmentarzach Żydów Aszkenazyjskich..
05.06.2011.

W przypadku cmentarzy żydowskich możemy spotkać się z kilkoma określeniami. W języku hebrajskim będą to: "bet chaim" (dom życia), "bet kwarot" (dom grobów) czy "bet olam" (dom życia wiecznego), w języku jidysz - "hajlike ort" (święte miejsce) oraz "gute ort" (dobre miejsce). W Polsce powszechnie przyjęte jest wywodzące się z języka niemieckiego słowo "kirkut". W różnych rejonach naszego kraju możemy usłyszeć też nazwy: "kierkut", "kierkow", "kerchoł", "mogiłki" czy też pogardliwe określenie "okopisko".

Czytaj całość
 
Obrządek pogrzebowy w tradycji żydowskiej
16.05.2011.

Czytaj całośćObrządek pogrzebowy w tradycji żydowskiej. Pochówki zwłok, świętych ksiąg i przedmiotów kultu religijnego.

 
Człowiek jest podobny do jednego tchnienia, 
a dni jego są jak cień, co przemija.
Psalm 144, 4

Czytaj całość
 
Tikkun - więżniowie porządkują cmentarze
12.03.2010.
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, nie kryje zdumienia: żydowskie cmentarze chcą sprzątać skazani z ponad 50 polskich więzień. Kilka lat temu kapitan Artur Cyrulik z Aresztu Śledczego w Hajnówce wymyślił projekt "Atlantyda", do którego włączyły się zakłady karne na Podlasiu. Udało się odnowić kilka cmentarzy. Na cały kraj inicjatywę postanowiła rozszerzyć Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Czytaj całość
 
Przywrócenie Kirkutu w Czerniejewie
Cmentarze w Wielkopolsce
05.11.2009.
Czytaj całośćKolejne miejsce w Wielkopolsce upamiętnia swoją społeczność żydowską, przywraca także święte miejsce jej pochówku. 26 października br. w Czerniejewie na dawnym kirkucie odsłonięto symboliczną macewę z czarnego granitu.

 

Czytaj całość
 
Margonin - Żydowskie Miejsce Pamięci
Cmentarze w Wielkopolsce
11.09.2009.

W TYM MIEJSCU ZNAJDUJE SIĘ CMENTARZ ŻYDOWSKI NA KTÓRYM SPOCZYWAJĄ CZŁONKOWIE SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ MARGONINA

Czytaj całość

Pod spodem ten sam napis w języku niemieckim.

 

Granitową tablicę z cytowanymi słowami przymocowaną do Kamienia Pamięci umieszczono na odnowionym cmentarzu żydowskim w Margoninie. Na niedawnym jeszcze placu, na którym chłopcy grali w piłkę (od razu należy wyjaśnić, że władze miasteczka zapewniły nastolatkom nowe boisko dla ich piłkarskiego zacięcia!) , a który do wojny był żydowskim kirkutem Margonina, rozlokowano odzyskane macewy. Przy wejściu na teren cmentarza umieszczono informację dotyczącą tego miejsca, oficjalnie otwartego 6 września 2009.

Czytaj całość
 
Nagrobki żydowskie
07.08.2009.
Tradycja żydowska począwszy od wczesnych czasów biblijnych nakazuje grzebanie zmarłych w odróżnieniu od zwyczajów praktykowanych w innych kulturach, które przyzwalały na palenie ciał zmarłych.
Pierwsze biblijne świadectwo pochówku dotyczy pogrzebu Sary, żony Abrahama, w jaskini leżącej na zakupionej specjalnie na ten cel skrawku ziemi. Mimo iż poprzedni właściciele chcieli podarować Abrahamowi ziemię, on jednak zapłacił na nią zwykłą cenę i w ten sposób złożył hołd żonie. Pierwsza wzmianka o nagrobku (macewa) dotyczy grobu Racheli jaki Jakub wzniósł po jej śmierci (Księga Wyjścia 35,20). 
Czytaj całość
 
Lapidarium w Wągrowcu
Cmentarze w Wielkopolsce
14.07.2009.
Czytaj całośćSłowa: „Żydom Polskim, przez wieki współtworzącym to miasto” wypisano w granitową płytę w językach: niemieckim, hebrajskim i polskim, płytę, która stylizowana na macewę otwiera aleję żydowskiego lapidarium, jednocześnie upamiętnia żydowską w Wągrowcu społeczność i jej w tym miejscu, na wzgórzu nad Jeziorem Durowskim kirkut. 25- tysięczne dzisiaj malownicze krajobrazowo miasto, położone 60 km na północ od Poznania swoją historię osady na wyspie między rzekami Węłną, Nielbą i Strugą Gołaniecką opodal jezior Durowskiego i Lęgowskiego rozpisuje od roku 1319.
Czytaj całość
 
Trochę historii ...
Cmentarze w Poznaniu
23.02.2009.
W Poznaniu istniało kilka cmentarzy ludności wyznania mojżeszowego. Pierwszy z nich powstał w pierwszej połowie XV wieku w miejscu zwanym Złotą Górą, w pobliżu obecnego kościoła ojców Jezuitów. Kolejny cmentarz założono na Muszej Górze, w okolicach Placu Wolności, w obrębie pl. Cyryla Ratajskiego, 3 Maja i ul. Nowowiejskiego. Majer Bałaban w wydanej w 1929 roku książce "Zabytki historyczne Żydów w Polsce" tak pisał o nekropolii przy pl. Wolności:
Czytaj całość
 
Historyczna chwila - macewy wracają na swoje miejsce
Cmentarze w Poznaniu
10.12.2008.

Czytaj całość30 kwietnia w Poznaniu, na odzyskanym skrawku cmentarza żydowskiego, po wielu latach starań postawiono macewy. Przybyły z Izraela rabin Menashe Eksztein wyznaczał miejsca pochówków, a w tym to najważniejsze - grób Akivy Egera - jednego z najwybitniejszych rabinów wszechczasów.

Czytaj całość
 
Cmentarz przy Głogowskiej - krótka historia
Cmentarze w Poznaniu
22.11.2008.

Czytaj całośćCmentarz (hebr. bejt kwarot - dom grobów) jest dla Żydów miejscem świętym, na wieczność przypisanym umarłym. Judaizm nie zna pojęcia likwidacji cmentarza i nie zezwala na jakiekolwiek inne, poza grzebaniem zmarłych, użytkowanie terenu.


Czytaj całość
 
Cmentarz żydowski - jak się zachować
19.10.2008.
Czytaj całość
WAŻNE !
Informacja dla osób odwiedzających żydowskie cmentarze.


W Judaiżmie święte jest zarówno to co duchowe, jak to co fizyczne, w związku z tym dusza jak i ciało mogą wnieść do świata świętość. Dusza jest żródłem świętości, podczas gdy ciało jest naczyniem, które nosi w sobie świętość. A więc, zarówno dusza, jak i ciało pozostają święte na zawsze. To dlatego kości tych którzy odeszli, pozostają święte.

 

Ponieważ kości są święte, muszą być traktowane z najwyższym szacunkiem. Ciała zmarłych muszą być pogrzebane w ziemi / co wyklucza zarówno kremację, jak i pozostawienie ich ponad poziomem gruntu / i pozostać nienaruszone. Dlatego ekshumacja jest w Judaiżmie ściśle zabroniona, z wyjątkiem szczególnych i nadzwyczajnych przypadków.Istnieje tradycja, która mówi, że dusza i ciało pozostają połączone nawet po śmierci, więc jeżeli narusza się kości tu, na ziemi, to naruszony zostaje także spokój duszy w niebie.

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

WE REMEMBER

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu200w.gif

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl