KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Przywrócenie Kirkutu w Czerniejewie  Email
05.11.2009.
Kolejne miejsce w Wielkopolsce upamiętnia swoją społeczność żydowską, przywraca także święte miejsce jej pochówku. 26 października br. w Czerniejewie na dawnym kirkucie odsłonięto symboliczną macewę z czarnego granitu.

 

Napis na niej głosi: 

W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski, na którym spoczywają członkowie społeczności żydowskiej Czerniejewa.  

 

Historia Żydów w Czerniejewie datuje się od roku 1793. Miejscowość zamieszkiwało wówczas: 384 katolików 265 ewangelików i 138 osób wyznania mojżeszowego. „Więź między współbraćmi, odnotowują tamtejsze kroniki, była niezwykła – mimo niewoli i coraz większej kolonizacji niemieckiej, miasto zasiedlali coraz to nowi mieszkańcy. Pod koniec XVIII w Czerniejewie istniały trzy kościoły: dwa katolickie (usytuowany poza miastem kościół p.w. św. Idziego rozebrano ok. 1807 r.), jeden ewangelicki (drewniany przy ul. Miechowej - rozebrany w XIX w.), oraz synagoga (przy ul. Wąskiej - spłonęła prawdopodobnie na pocz. XX w.). Nekropolie każdej z grup wyznaniowych sytuowano: katolicki - przy drodze na Wrześnię, ewangelicki (zlikwidowany po 1945r.) – na wschód od cmentarza katolickiego. Natomiast cmentarz żydowski znajdował się poza miastem po wschodniej stronie drogi do Kąpiela. Na kirkucie nie ma możliwości pochowania zwłok osób wyznania innego niż mojżeszowe – być może właśnie dlatego cmentarz ten nie był lokalizowany w mieście. Upływający czas dał się we znaki każdemu z tych miejsc. Jednak najbardziej zapomniany i zaniedbany był cmentarz żydowski.

Dzięki przedsiębiorcom działającym na terenie gminy, Igorowi i Albertowi Shamilov, właścicielom firmy „Nordan” Sp. z o.o. w Rakowie, a także dzięki lokalnym władzom samorządowym – w tym miejscu członkowie Gminy Żydowskiej w Poznaniu składają wszystkim im serdeczne podziękowania ! - możliwym stało się przywrócenie macew na należne im miejsce. Przecięcia wstęgi otwierającej Kirkut dokonali: Burmistrz Czerniejewa – Danuta Grychowska, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu – Alicja Kobus oraz donator - Igor Shamilov. W uroczystości odtwarzania czerniejewskiego kirkutu uczestniczyli także: Rabin Icchak Chaim Rapoport z Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, Przemysław Pacia - Wicewojewoda Wielkopolski, Wojciwech Krawczyk - członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i ks. Adam Kapka - proboszcz parafii w Czerniejewie, Dzieląc się swoją refleksją, Burmistrz Danuta Grychowska mówiła: Nasza wspólna historia liczona jest na jedno tysiąclecie. Między nami istnieje poczucie pewnej wspólnoty, kulturowych więzi, które w wyniku gwałtownych zakrętów historii zanikły. Każde spotkania i rozmowy prowadzą do szacunku wobec narodu tragicznie dotkniętego na przestrzeni wieków, do budowania mostów łączących narody. Zburzone przez okrucieństwa historii, na nowo winny być zbudowane. Takie spotkania mają wymiar nie tylko religijny, ale i ogólnoludzki, wyznaczający miarę naszego człowieczeństwa. Zaś nasz wielki Rodak Jan Paweł II. 13.04.1986 r. wypowiedział takie słowa: „Religia Żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi – i można powiedzieć – naszymi starszymi braćmi.”

Rabin Icchak Chaim Rapoport stwierdził: „kawał ziemi, na którym był cmentarz żydowski, teraz ponownie będzie szanowany, jest to dla nas coś bardzo wartościowego”. Natomiast Alicja Kubus podkreśliła, że każda taka uroczystość ma dla Żydów kolosalne znaczenie, bo „odżywa chęć myślenia o zmianie myślenia w polskim społeczeństwie”. Zapalane przy macewie znicze, składane kwiaty - zebranych na żydowskim cmentarzu sprowokowały do indywidualnej zadumy, skupienia. Niech więc odradza się potrzeba koegzystencji, współistnienia, współdziałania, ubogacająca każdą, powtarzamy na tych stronach z głębokim przekonaniem, z wielowyznaniowych, wielokulturowych społeczności.

 

Grażyna Banaszkiewicz ( na podstawie opracowania  Aleksandry Krygier)

Zdjęcia pochodzą  z dokumentacji Burmistrza Czerniejewa

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl