POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Ocalic od zapomnienia  Email
Holokaust
2 marca 2017 w Grodźcu odsłonięto kamień pamięci Żydów z tamtejszego getta.
Z inicjatywy stowarzyszenia „Drugie Pokolenie” odbyła się uroczystość upamiętnienia grodzieckiego getta i męczeństwa Żydów powiatu konińskiego.
Rozpoczęła się w hali sportowej miejscowego Zespołu Szkół, gdzie młodzież i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu Małgorzaty Bogaczyk, z zakład etyki instytutu filozofii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Szczególnym gościem uroczystości był naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. – Czy wszystko to jest ważne? Czy to co robimy dziś jest ważne? Tak, jeśli przez ten pomnik, choć jeden człowiek będzie pamiętać, to jest wielka wartość – mówił rabin.

Duże znaczenie uroczystości podkreślała też wójt Anna Andrzejewska. – Spotkaliśmy się, by ocalić od zapomnienia pamięć osób, które znalazły się w getcie w Grodźcu nie z własnej woli. To niemieckie władze okupacyjne zdecydowały o ich losie. Dlaczego dziś pamiętamy? Dlatego, że ci ludzie współtworzyli historię tej ziemi, z tych miejsc wyruszali w upokorzeniu, obdarci z godności w swą ostatnią drogę – mówiła, zaznaczając jednocześnie, że to ważna lekcja historii dla miejscowej młodzieży, tragicznej historii.

Getto w Grodźcu zostało bowiem założone jako tzw. getto wiejskie. W 1939 roku społeczność żydowska w Grodźcu liczyła raptem około 100 osób. Z końcem tego roku Niemcy przetransportowali tam pierwszych Żydów, około 300 osób z Rychwała, w kolejnych miesiącach przywożono kolejne rodziny żydowskie z okręgu konińskiego – ze Skulska, Kramska, Wilczyna, Ślesina. Populacja getta sięgnęła 2 tys. mieszkańców. Jak mówiła Małgorzata Bogaczyk, pierwsze informacje o likwidacji getta grodzieckiego pochodziły z marca 1941 roku. W około 300 wagonach połowa więźniów została przesiedlona do getta w Zagórowie, reszta trafiła do pracy do getta łódzkiego i na pomorze.Wszystkich spotkał podobny los. 
Chwilę po wykładach, na Placu ks. abp. Bronisława Dąbrowskiego w Grodźcu odsłonięto pamiątkowy kamień, a rabin i ksiądz odmówili wspólną modlitwę za zmarłych.
/żródło i więcej zdjęc : Przegląd koniński  /
 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl