POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Izrael


Mordechai Ben David dla Izraela i Holocaustu | Drukuj |  Email
Israel
03.05.2013.
 
65 powodów do dumy z 65-letniego Izraela | Drukuj |  Email
Israel
18.04.2013.
Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba Żydów mieszkających w Izraelu przekroczyła 6 milionów osób (tyle samo wymordowano w czasie Holokaustu), a populacja całego kraju liczy więcej niż 8 milionów ludzi.
Około 20% mieszkańców Izraela stanowią Arabowie, a ok. 4% pozostali.
Izrael jest dzisiaj największym skupiskiem Żydów na świecie.
 
IZRAEL - 100 lat w fotografii | Drukuj |  Email
Israel
14.04.2013.
 
Yom HaZikaron | Drukuj |  Email
Israel
14.04.2013.

4 dzień miesiąca ijar to Dzień Pamięci o Poległych Żołnierzach i Ofiarach Terroru (Jom HaZikaron). Następnego dnia rozpoczną się obchody Dnia Niepodległości Izraela. Kneset ustanowił Jom Hazikaron ku pamięci o żołnierzach, którzy polegli w obronie Izraela. Nie działają wtedy lokale rozrywkowe. Kina, teatry czy restauracje są zamknięte. Stacje telewizyjne i radiowe przygotowują specjalne ramówki. Rozmaite społeczności wspominają swoich poległych. Flagi są opuszczone i przepasane czarnym kirem. W całym Izraelu wyją dwukrotnie syreny. Pierwsza ogłasza początek święta, a druga początek modlitw na cmentarzach wojskowych. Państwowe uroczystości odbywają się na Górze Herzla (gdzie spoczywa wielu poległych żołnierzy, jak i przywódców Izraela) oraz pod Ścianą Zachodnią.

 

 
"Most" Tajna operacja Mossadu w Polsce | Drukuj |  Email
Israel
30.03.2013.
Czytaj całośćTajny Exodus 20 lat temu zakończyła się w Polsce największa operacja w historii służb specjalnych
Lato 1990 r. Na warszawskim Dworcu Gdańskim pasażerowie ze zdumieniem przyglądają się grupie podróżnych, którzy opuścili pociąg Moskwa–Paryż. To około setki osób w różnym wieku, od dzieci po 80-letnie staruszki. Mają ze sobą wielkie worki, uszyte z ciemnozielonego płótna, tak ciężkie, że nie dają rady ich nieść. 
Czytaj całość
 
Wymiana młodzierzy Polska-Izrael | Drukuj |  Email
Israel
15.03.2013.
Czytaj całośćPolskie Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza do zgłaszania wniosków o dofinansowanie projektów w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży z Polski i Izraela.Uczestnikami wymiany mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a projekty muszą się odbyć w terminie do 15 grudnia 2013 r.​ Termin przyjmowania wniosków upływa 5 kwietnia 2013 r., a ogłoszenie wyników nastąpi 6 maja.
Czytaj całość
 
Zbiżająace się wydarzenia kultury Izraelskiej | Drukuj |  Email
Israel
15.03.2013.
Czytaj całośćW przyszłym tygodniu Polskę odwiedzą wybitni izraelscy artyści. Wokalista rockowy Asaf Avidan wystąpi dla publiczności 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Uznany i niezwykle ceniony w Polsce i na całym świecie pisarz Amos Oz odbierał będzie doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, spotyka się również ze swoimi czytelnikami w Łodzi i Warszawie.

Czytaj całość
 
Wizyta polskich biskupów w Izraelu | Drukuj |  Email
Israel
15.03.2013.
Czytaj całośćDelegacja biskupów, przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, spotkała się w czwartek 14 marca 2013 z Prezydentem Izraela Szymonem Peresem.
Członkowie delegacji ugoszczeni zostali przez Prezydenta Izraela w Rezydencji Prezydenckiej w Jerozolimie. Spotkanie odbyło się w ramach historycznej kilkudniowej wizyty członków Konferencji Episkopatu Polski w Izraelu.
Czytaj całość
 
Pomnik wdzięczności dla Izraelczyków | Drukuj |  Email
Israel
14.02.2013.
Czytaj całośćWładze japońskiego miasta Minamisanriku odsłoniły pomnik izraelskich służb ratunkowych, które pospieszyły na pomoc Japonii po katastroficznym ataku tsunami w 2011 r. Minamisanriku było jednym z najbardziej zniszczonych miast przez niszczycielskie fale. Pomnik odsłonięto vis-a-vis urzędu miasta. Dokładnie tam stał izraelski szpital polowy. Na spotkanie przybył m.in. burmistrz miasta oraz wzruszona japońska mama, której dziecko urodziło się w tym szpitalu.
Czytaj całość
 
Egipcjanie zatapiaja gazanskie tunele | Drukuj |  Email
Israel
14.02.2013.

Islamistyczne władze Egiptu sukcesywnie zalewają wodą wydrążone pod ziemią przemytnicze tunele łączące Strefę Gazy z egipskim Synajem - poinformowali terroryści Hamasu, którzy wykorzystują tunele do przemytu broni i materiałów wybuchowych. Tunele służyły również do przemycania innych produktów (m.in. paliwa, materiałów budowlanych, żywych zwierząt) i były źródłem wielkich dochodów dla Hamasu, który pobierał od przemytników... cła.

Czytaj całość
 
Odszedł wielki przyjaciel Izraela | Drukuj |  Email
Israel
14.02.2013.

Czytaj całośćZ wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Aleksandra Gudzowatego, orędownika zbliżenia Izraela i Polski, twórcy niezliczonych inicjatyw pokojowych, fundatora m.in. Pomnika Tolerancji w Jerozolimie w dzielnicy Armon HaNatziv.

Aleksander Gudzowaty angażował się w dialog międzyreligijny między chrześcijaństwem, islamem i judaizmem. Zapraszał Palestyńczyków do Polski i pokazywał im jak wyglądały niemieckie obozy zagłady. Jeszcze w styczniu przemierzał Jerozolimę i planował majową uroczystość otwarcia Światowego Centrum Tolerancji w Jerozolimie, które ma powstać na mormońskim uniwersytecie na Górze Oliwnej. Nie doczekał.

Czytaj całość
 
Judea i Samaria | Drukuj |  Email
Israel
10.12.2012.

Polecam Panstwu artykuł z portalu Erec Izrael pt

Judea i Samaria (żydowskie korzenie) czy Zachodni Brzeg (arabskie korzenie)?

 

 
65 lat temu w ONZ | Drukuj |  Email
Israel
29.11.2012.

Czytaj całośćMija właśnie 65 lat od historycznego głosowania nad podziałem Palestyny. 29 listopada 1947 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181. Była to decyzja w sprawie podziału Brytyjskiego Mandatu Palestyny, otwierająca drogę do ustanowienia państw żydowskiego i arabskiego.

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 23 - 44 z 142

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl