POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Operacja "Amud Anan"  Email

3 Izraelczyków zginęło dziś rano w kolejnym palestyńskim ataku ze Strefy Gazy. Dwójka dzieci została ranna, w tym roczna dziewczynka.

Po trwającym 5 dni ostrzale rakietowym i moździerzowym ze Strefy Gazy, Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację "Amud Anan" (Słup obłoku). Izraelscy wojskowi potwierdzili, że rozpoczęli w Strefie Gazy zakrojoną na dużą skalę operację przeciwko infrastrukturze organizacji terrorystycznych i ich aktywistom.

"Armia Izraela rozpoczęła kampanię na dużą skalę przeciw obiektom organizacji terrorystycznych (...) w Strefie Gazy, przede wszystkim przeciw Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi" - głosi izraelskie oświadczenie.

W środę izraelskie siły powietrzne ostrzelały popołudniem w Gazie samochód, którym jechał wojskowy dowódca Hamasu, Ahmed Jaabari. Izraelska służba bezpieczeństwa Szin Bet potwierdziła, że ataku dokonano z powodu jego "trwających od dziesięciu lat działań terrorystycznych". Zabicie Jabariego było częścią operacji izraelskiej armii, w wyniku której zaatakowano 20 obiektów. Dziennik "Haarec" podaje również, że z obszaru Strefy Gazy wystrzelono kolejne pociski w kierunku Aszkelonu.

W innych atakach powietrznych zginęło ogółem 6 wysokich dowódców wojskowych Hamasu. Kolejne naloty zniszczyły system podziemnych magazynów rakiet w Khan Younis i Rafah. Pod ukryciem cywilnych domów znajdowały się składy rakiet dalekiego zasięgu Fajr-3 i Fajr-5. Była to tajna broń Hamasu. Późnym wieczorem potężna eksplozja zniszczyła dom lidera Hamasu Mahmouda al-Zahariego w Gazie.

Siły bezpieczeństwa ogłosiły popołudniem najwyższy alarm na południu Izraela. W najwyższy stan gotowości postawiono służby ratunkowe i szpitale. Odwołano wszystkie zajęcia szkolne i masowe imprezy sportowe oraz kulturalne. Wezwano mieszkańców do przebywania w pobliżu schronów.

Przedstawiciel Hamasu oświadczył, że izraelskie ataki "otworzyły wrota piekieł." Dodał, że jest "otwarta wojna" z Izraelem.

Prezydent Szimon Peres rozmawiał wieczorem telefonicznie z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Peres powiedział, że "Izrael nie chce rozniecać ognia, ale po pięciu dniach nieustannego ostrzału rakietowego osiągnął granicę, której już nie może znieść."

Minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział wieczorem, że izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy była nieunikniona. "Państwo nie może pozwolić, aby milion obywateli spędzało życie w schronach. Jeśli Sderot nie może spać, to Gaza także nie będzie spała."

Premier Beniamin Netanjahu powiedział wieczorem, że Izrael nie będzie akceptować sytuacji, w której obywatele są zmuszeni do życia pod groźbą ostrzału rakietowego. "Żaden kraj nie akceptuje takiej sytuacji i Izrael nie zaakceptuje takiej sytuacji." Premier dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zakres operacji będzie rozszerzany. Minister obrony Ehud Barak poinformował, że w pierwszych godzinach operacji zniszczono większość rakiet dalekiego zasięgu, jakimi Hamas dysponował w Strefie Gazy.

Źródło: izrael.badacz.org, IDF, TOK FM

Foto: Wikimedia Commons

 

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl