POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Wydarzenia w naszej Gminie


Niezwykli goście w naszej Gminie...
19.07.2009.
Czytaj całośćW poniedziałek 13 lipca 2009r. piękne wydarzenie w Poznańskiej Gminie Żydowskiej, niezwykli goście Rabini Yaakov Raskin i Dovid Blecher (Australia) z Nowego Jorku, studenci Jesziwy, bardzo pobożna Sara Klein z Izraela, David Sośnicki i Aneta Szczęsna.
Czytaj całość
 
Spotkanie w holenderskiej Gminie Żydowskiej
03.07.2009.

Czytaj całośćPrzewodnicząca naszej Gminy Alicja Kobus, została zaproszona do Ultrechtu, do tamtejszej Gminy Żydowskiej. Oto krótka relacja: 

"25 czerwca br odbyło sie bardzo ciekawe i wzruszające spotkanie z przedstawicielami Gminy Żydowskiej w Ultrechcie - Holandia. Spotkanie to miało na celu zapoznanie się i zjednanie przyjaciół dla odbudowy synagogi w Poznaniu.

Czytaj całość
 
O świętach żydowskich...
22.06.2009.

Spotkanie z dziećmi szkoły podstawowej we wsi Wożniki koło Gniezna

 

Dziękuję Wam za zaproszenie i cieszę się bardzo ze spotkania z wami. Poproszono mnie bym wam opowiedział coś o świętach żydowskich, zrobię to z chęcią ale przed tym chciałbym wam opowiedzieć chociaż krótko o samym narodzie żydowskim. Na pewno już wiecie o nim choćby z lekcji religii, że jest to bardzo stary naród a jego dzieje sięgają czasów przed narodzeniem pana Jezusa. A zaczynają się od pojawienia się Abrahama, od niego pochodzi naród żydowski. Po hebrajsku nazywają go Żydzi Abraham awinu - co znaczy po polsku "Nasz Ojciec Abraham". Synem Abrahama był Izaak, po hebrajsku mówi się Icchak. Znów synem Icchaka był Jakub - po hebrajsku Jaakow.

Czytaj całość
 
Żydowskie akcenty w Szamocinie
21.06.2009.

Czytaj całośćW niedzielę 21 czerwca 2009r. , na szamocińskim rynku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Hugo Ernsta Tollera

 Urodzony 1 grudnia 1893 r. w Szamocinie dramaturg i poeta Ernst Hugo Toller należy do grona najwybitniejszych impresjonistów niemieckich. Z urodzenia był Żydem, pisał w języku niemieckim, a po śmierci został Polakiem.

(patrz "Sławni wielkopolanie).

 

 

 

 

Czytaj całość
 
Spotkanie w Gnieżnie
19.06.2009.

Spotkanie to odbyło sie w Seminarium Gnieżnieńskim w dniu 12 stycznia 2009 roku.

Tematem były stosunki polsko-niemieckie. 

Z ramienia naszej Gminy wystąpił i opisał: Baruch Szajnerman

 

Kiedy wykładowczyni Gimnazjum nr 2 we Wrześni pani Justyna Marchwicka zaproponowała mi bym dołączył do ich grupy, która ma zamiar udać się na dzisiejsze spotkanie w Gnieźnie, ucieszyłem się i oczywiście chętnie zgodziłem. A kiedy potem dowiedziałem się jeszcze, że wykład mieć będzie ksiądz pochodzenia niemieckiego, zgodziłem się tym bardziej. Jestem zwykłym i prostym człowiekiem, nie odgrywam żadnej roli w życiu społecznym ani we władzach żadnych i nie mam możliwości w jakiś sposób wesprzeć dialog chrześcijańsko-żydowski - ale ponieważ doceniam go i oceniam bardzo znaczenie jego, toteż chcę by chociaż przez obecność swoją tutaj mojej skromnej osoby symbolicznie niejako przyczynić się do niego.

 

 

 

 

Czytaj całość
 
Macewy w murze przy ul. Libelta
05.06.2009.

Czytaj całośćW środę 3 czerwca na cmentarz przy ul. Głogowskiej 26A zostały przewiezione fragmenty macew.

Przez długie lata macewy stanowiły konstrukcje muru oddzielającego plac zabaw dla dzieci ze znajdującego sie tam przedszkola, przy ul. Libelta w Poznaniu. 

Czytaj całość
 
Z wizytą w zaprzyjażnionej Gminie
10.03.2009.

Czytaj całośćNa zaproszenie Przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Potsdamie/Niemcy,Pana Michaiła,  grupa członków naszej Gminy udała się z wizytą za Odrę.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez przedstawicieli tamtejszego społeczeństwa i po zakwaterowaniu się w przygotowanych dla nas pokojach w hotelu i krótkim odpoczynku, udaliśmy sie do placówki Komendy Głównej Policji w Potsdamie, której to szefostwo udzieliło swoich pomieszczeń na organizowany bal purimowy. 

Czytaj całość
 
Konkurs recytatorski w Krzesinach
24.01.2009.

Czytaj całośćW piątek, 16 stycznia w  podpoznańskiej miejscowości Krzesiny, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im Gen. Charlsa De Gaulla, odbył się finał I Konkursu Recytatorskiego Poezji Żydowskiej, pod tytułem "W świetle szabatowych świec". 

Idea konkursu powstała z inicjatywy  dr Ilony Dvorak-Cousin - Prezes Towarzystwa Przyjażni Izrael-Polska, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

Czytaj całość
 
Mili goście w naszej Gminie
05.12.2008.

Czytaj całośćWczoraj, w godzinach przedpołudniowych odwiedzili nas panowie  - naukowiec Dr. Yeshayahu Bar-Or  z Ministerstwa  Środowiska Izraela, oraz zastępca dyrektora Departamentu Energii Elektrycznej - Yoram Rundstein z Ministerstwa Narodowej Infrastruktury Izraela, przebywający  w Poznaniu w związku z trwającą Światową Konferencją Klimatyczną.

 

Czytaj całość
 
LO w Skwierzynie - prezentacja programu edukacyjnego
23.11.2008.

Wraz z zaproszeniem na uroczystość nadania szkole imienia Ireny Sendler, otrzymalismy od organizatorów pieknie przygotowaną prezentację, przedstawiajacą szkolny program edukacyjny, w celu poszerzenia wiedzy o kulturze i historii narodu zydowskiego.

Przypominamy czlonkom naszej gminy, iz uroczystosc odbedzie sie 26 listopada o godz. 10.30 w Skwierzynie.

 

Czytaj całość
 
Wystąpienie Alicji Kobus na ogólnopolskiej konferencji GEN
10.11.2008.

Jak już informowaliśmy wcześniej, przewodnicząca naszej gminy Alicja Kobus, została zaproszona do udziału w panelu  dyskusyjnym, poświęconym miejscu osoby upośledzonej umysłowo (niepełnosprawnej) we wspólnotach różnych wyznań.

Panel  był częścią V Zjazdu GEN i odbył się  7 listopada, w przeddzień Dnia jedności z osobami z rzadkimi chorobami genetycznymi.

Swoje wystąpienie, Alicja Kobus oparła przede wszystkim na przedłożeniu sytuacji osoby niepełnowsprawnej w religii żydowskiej. Nakreśliła rownież sytuację upośledzonych dzieci, w środowisku żydowskim w  Izraelu jak i w Polsce.

Czytaj całość
 
Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendler
04.11.2008.

Czytaj całośćCzłonkowie naszej gminy otrzymali zaproszenie od Dyrektora, Grona Pedagogicznego i uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Skwierzynie, na uroczystość nadania szkole imienia Ireny Sendler.

O godz. 09.00 odbędzie się w pobliskim kościele nabożeństwo w intencji nowej patronki szkoły, a na godz. 10.30  zaplanowano inaugurację wydarzenia  w auli Liceum.

 

 

Czytaj całość
 
Nowa odmiana tulipanów - "Irena Sendler"
02.11.2008.

Czytaj całośćKilka dni temu na ręce przewodniczącej naszej Gminy Alicji Kobus, dostarczono przesyłkę z Holandii, w której znajdowały się cebulki tulipanów.....Nie są to zwykłe tulipany, lecz wyjątkowe - temu nowemy rodzajowi tulipanów nadane zostało imię Ireny Sendler dla upamiętnienia Jej wybitnych zasług w ratowaniu dzieci żydowskich w czasie II WŚ.

 

 

 

 

 

Czytaj całość
 
nagroda "Most Przyjażni" dla Szewacga Weissa
28.10.2008.

Czytaj całośćW niedzielę 25 pażdziernika, w wągrowieckim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagrody przyznanej  Szewachowi Weissowi.

Przed dziesięcioma laty Kolegium Redakcyjne "Głosu Wągrowieckiego" ustanowiło doroczną Międzynarodową Nagrodę "Most Przyjaźni", którą honorowani są obcokrajowcy zasłużeni w rozwijaniu i umacnianiu przyjacielskich i partnerskich kontaktów pomiędzy "małymi ojczyznami" w Europie a ziemią wągrowiecką. Nagrodę tę otrzymało już wiele osób z Niemiec, Danii, Francji oraz Holandii.

 

 

Czytaj całość
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 331 - 345 z 345

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

SUKOT21

sukkot.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl