POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Wieści Gminne


"Pojzn, tej" - skąd ten pomysł?
22.02.2012.

Czytaj całość„Pojzn, tej!” Gra miejska o poznańskich Żydach

Czy odwiedziłeś już grób słynnego rabina Akivy Egera? Świętowałeś szabat przy Stawnej 10? A czy wiesz, że żeby zobaczyć Golema wcale nie trzeba jechać do Pragi? Nie? To co z Ciebie za Poznaniak, tej?!
W sobotę 14 stycznia 2012 r. odbyła się II edycja gry miejskiej „Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów”. Impreza była częścią obchodów XV Dnia Judaizmu, a organizatorem był Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego  „Siódemka” z Poznania. 

 

Czytaj całość
 
Spotkanie ze Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata
04.02.2012.
Czytaj całośćW dniu 03. lutego 2012r. odbyło się niezwykłe spotkanie w Gnieźnie. Przewodnicząca Gminy Żydowskiej Alicja Kobus, Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, Pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dr Justus Werden z Berlina, psycholog Bernadeta Gliszczyńska złożyli wizytę wyjątkowej osobie prof. Helenie Kowalewskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, której rodzina uratowała Lusię, która obecnie mieszka w Izraelu. Do dzisiaj są w wielkiej przyjaźni i utrzymują stały kontakt.
Czytaj całość
 
Spotkanie z kulturą Żydowską w Zbąszyniu
03.02.2012.
Czytaj całośćW Zbąszyńskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z kulturą żydowską "Oj, jak dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie żyją!"
Kultura żydowska wciąż fascynuje i zachwyca, szczególnie ze względu na wielowiekową obecność tego narodu na ziemiach polskich. Zbąszyń, miasteczko położone na rubieżach Wielkopolski ponad 70 lat temu było miejscem, w którym odbyło coś, zwane przez historyków „Preludium zagłady”. Tysiące Żydów, polskich obywateli zostało wypędzonych z Niemiec.
Czytaj całość
 
Pojzn, tej! Kolejna Gra Miejska
27.01.2012.
Czytaj całośćPierwsza gra zatytułowana Pojzn, tej! odbyła się przed rokiem i zakończyła się wielkim sukcesem.
- Wzięło w niej udział około 150 osób - przypomina Oliwia Gust, jedna z organizatorek gry. - Wiele osób po zakończeniu pytało, kiedy odbędzie się kolejna gra.
W tym roku, w ramach Dni Judaizmu w Poznaniu również mieliśmy przyjemność gościć w nasze Gminie jedną z grup.
Czytaj całość
 
Młodzież z Pobiedzisk w naszej Gminie
26.01.2012.
W ramach programów edukacyjnych dla szkół, prowadzonych przez Alicję Kobus, gościliśmy młodziez ze Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk, oraz ich opiekunki, Panie:  Elżbietę Sowiar i Ewę Dopierała.
Uczniowie zwiedzili siedzibę gminy oraz naszą mała synagogę, gdzie mieli okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć Torę.
Pani Alicja opowiadała o zwyczajach, tradycji i religii żydowskiej a takze odpowiadała na mnóstwo zadawanych przez młodzież pytań.
Nie był to pierwszy kontakt tej młodzieży z kulturą żydowską, albowiem niedawno mieli okazję uczestniczyć w odsłonięciu symbolicznego nagrobka pradziada rabina Schlesingera, na cmentarzu żydowskim w Pobiedziskach,  który na tą uroczystość przybył z Londynu.
Więcej zdjęć w naszych albumach Picasa
 

 

 

 

 

 
Rabin Pecaric z wykładami w Poznaniu
11.01.2012.
Szanowni Państwo,
niedługo minie rok od momentu powołania do życia Internetowej Jesziwy Pardes, a nasze archiwum zawiera już 127 wykładów. Tyle lat żyła Sara i tyle było państw Ahaszwerosza.
To cykl czternastu wykładów od Gdańska do Krakowa i od Lublina do Wrocławia. Mają one charakter otwarty. Można będzie podczas nich skosztować z tego, co tydzień w tydzień dzieje się w naszej jesziwie.
Zapraszamy serdecznie!
Czytaj całość
 
XV Dzień Judaizmu w Poznaniu
28.12.2011.
Czytaj całość
Czytaj całość
 
Gnieżnieńskie szkoły z wizytą w naszej Gminie
13.12.2011.
Czytaj całośćDnia 10 listopada 2011r. uczniowie Zespołu Szkół im. J. Korczaka w Gnieźnie wraz z opiekunami i wolontariuszami z PCK działającym przy I LO w tymże mieście złożyli wizytę w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Pani Alicja Kobus - przewodnicząca związku niezwykle życzliwie przyjęła grupę w zabytkowym budynku mieszczącym się przy ulicy Stawnej 10. Z pasją opowiadała o historii gminy żydowskiej oraz obecnych działaniach prowadzonych na jej rzecz. 
Czytaj całość
 
Poznańska Wiki
30.11.2011.

Drodzy nasi czytelnicy, mamy dla Was dobra wiadomość! Otóż - jak poinformował nas pan Łukasz Garczewski - powstaje Poznańska Wiki ! A oto e-mail jaki nam przesłano:

 

Szanowni Państwo,

chciałbym zainteresować Państwa nowym serwisem internetowym, który tworzymy wraz z - póki co niewielką - grupą Poznaniaków - Poznańską Wiki:

http://poznan.wikia.com/

Poznańska Wiki jest miejscem, w którym chcemy gromadzić wszelkie informacje o Poznaniu, dawnym, dzisiejszym i tym, który dopiero ma powstać.

Czytaj całość
 
Z wizytą w ZSE im. Stanisława Staszica w Poznaniu
27.11.2011.

Czytaj całośćSzalom! - Takimi słowami przywitała nas w czwartek 3 listopada Pani Alicja Kobus – przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Słowo Szalom w języku hebrajskim (שָׁלוֹם) oznacza „pokój wam”. Na Panią Alicję czekała klasa 3a, która od września realizuje projekt „Przedsiębiorcy żydowscy w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku”. Projekt jest kreatywnym pomysłem pani prof. Joanny Koczorowskiej i pani prof. Małgorzaty Maciejewskiej.

 

Czytaj całość
 
Uczniowie "Łącznościówki" zawitali do nas
21.11.2011.
Siedziba naszej Gminy jest chętnie odwiedzana przez młodzież szkolną, dla której zawsze znajduje czas nasza przewodnicząca. A oto kolejny list z podziekowaniami, nadesłany tym razem przez Dyrektora Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, Pana Jerzego Małeckiego.
 
List od Wice Burmistrza Pobiedzisk
21.11.2011.
Czytaj całośćDzień dobry Pani Alicjo,
jeszcze raz chciałbym bardzo serdecznie podziękować Pani oraz wszystkim osobom, które zorganizowały wizytę Rabina Schlesingera w Pobiedziskach.
Napisałem krótki artykuł,który został opublikowany. Ale najważniejsze było spotkanie ze starszymi Braćmi w wierze. cieszę się że mogliśmy dużo dowiedzieć się o wartościach i tradycji żydowskiej.. Swoją drogą wystąpienie Rabina było piękne. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam,
Ireneusz Antkowiak
WiceBurmistrz Miasta Pobiedziska
Czytaj całość
 
Richard Zimler w Poznaniu
18.11.2011.

Czytaj całośćW sobotę 19 listopada o godz. 12:00, Richard Zimler zaprasza na spotka się ze swoimi czytelnikami w księgarni wydawnictwa "ZYSK" przy ul. Wielkiej w Poznaniu.

 Richard Zimler (ur. 1956 w Roslyn Heights, w stanie Nowy Jork) popularny powieściopisarz. Jego powieści zostały przetłumaczone na przeszło 20 języków i opublikowane w wielu krajach. Otrzymał za nie Endowment of the Arts Fellowship in Fiction w 1994 roku oraz Herodotus Award w 1998 roku. 

Czytaj całość
 
Groby Polskie, Pamięć, Patriotyzm
28.10.2011.
Czytaj całośćPod takim tytułem harcerze, harcerki i instruktorzy 100 Poznanskiej Drużyny Harcerskiej zorganizowali wystawę fotograficzną pod Patronatem Honorowym Urzędu Miasta Poznania, którą można oglądać od 22 pażdziernika w Sali Secesyjnej Urzędu Miasta.
W odpowiedzi na zaproszenie uczestniczyła w niej również Alicja Kobus jako przedstawicielka społeczności Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 331 - 352 z 400

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl