KONTAKT

BIURO

LINK do info

Składki i Cedaka

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Wieści gminne


Obchody 65 lecia Izraela w Poznaniu
12.02.2013.

Czytaj całość12 maja Poznań będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie odbędą się obchody 65-lecia Izraela. O przygotowaniach do nich mówiono w poniedziałek w poznańskiej Gminie Żydowskiej.

Już po raz drugi Poznań będzie jedynym miastem w Polsce gdzie odbędą się obchody Święta Państwa Izrael i dodatkowo 65. rocznicy uzyskania przez nie niepodległości. Zaplanowano je na 12 maja, a zorganizują je m.in. Gmina Żydowska w Poznaniu, Władze Miasta Poznania, Rada Osiedla Poznań-Stare Miasto, Stowarzyszenie Polska-Izrael Ra'anana-Poznań oraz restauratorzy z ulicy Żydowskiej.
Czytaj całość
 
Film o Felicji i recenzje uczniów z ZSzE w Poznaniu
11.01.2013.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu, z którymi na codzień współpracuje gmina, a ktorzy mieli możliwość obejrzenia filmu  zrealizowanego na podstawie książki autorstwa Felicji Bryn, nadesłali recenzję, również w j.angielskim. Zachęcamy do zapoznania się z treścią:

Czytaj całość"Nigdy nie zapomnij kłamać” – takie słowa usłyszała mała, pięcioletnia dziewczynka od ojca opuszczając getto, to również tytuł filmu, który mieliśmy okazję oglądać 6 listopada. Gościliśmy w szkole Panią Alicję Kobus, Przewodniczącą Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, która przywiozła nam film opowiadający losy Felicji Bryn, uratowanej z piekła Holokaustu przez małżeństwo gospodarzy z Wielkopolski. Obraz jest dokumentem opartym na książce pod tym samym tytułem, w którym dorosła już kobieta opowiada o swoim życiu, o podarowanej wolności i trudach zmagania się z przeszłością.

Czytaj całość
 
Wyjątkowy Gość z Holandii
12.10.2012.
12 września mogliśmy gościć w naszej gminie wyjątkowego gościa z Holandii – rzeźbiarza Hansa Reijndersa, który od 2 września uczestniczył w VI Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim Puszcza Zielonka 2012 pt. „Połączenie”. Artysta dwa dni wcześniej, 10 września 2012 roku, na cmentarzu żydowskim w Murowanej Goślinie odsłonił swoje piękne dzieło „Wiadomość do Nieba”. Rzeźba inspirowana kulturą japońską oraz judaizmem jest wyrazem tęsknoty człowieka do Boga i daje szansę każdemu śmiertelnikowi zaniesienia prośby do Stwórcy. Pani Alicja Kobus opowiedziała gościowi historię poznańskiej gminy żydowskiej, zaprosiła do małej synagogi oraz podzieliła się wzruszającą historią spotkania z Ireną Sendlerową.
 
Sukkkot 2012
01.10.2012.
28 października 2012 r./14 tiszri 5773 r. obchodziliśmy w Gminie Żydowskiej w Poznaniu Radosne Święto – Erew Sukkot. Wigilię Świąt, które w Izraelu trwają 7 dni, a w Diasporze 8 Każdego roku Sukkot przypomina nam ważny fakt z naszej historii. Około 3250 lat temu, nasi przodkowie – niewolnicy hebrajscy, doznali niezwykłego aktu Miłosierdzia HaShem. Zostali wyprowadzeni z Krainy Micraim (Egiptu) i udali się w trwającą 40 lat drogę do Krainy Kanaan. Drogi pełnej niebezpieczeństw, a zarazem cudownych przejawów Obecności i Opieki B-żej.

 

Czytaj całość
 
"Domy Pamięci"
15.07.2012.

Czytaj całość5 lipca 2012 w siedzibie Poznańskiej Gminy Żydowskiej odbyło się niecodzienne spotkanie przewodniczącej gminy- Pani Alicji Kobus z polsko-litewską grupą młodzieży, która realizuje projekt „Domy Pamięci’. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest nauczyciel z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie- Pan Jakub Niewiński.

Czytaj całość
 
Podziękowania dla naszej przewodniczącej
31.05.2012.
Alicja Kobus Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oddział w Poznaniu została zaproszona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Wojciecha Ołdyńskiego do udziału w niezwykłej konferencji z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępstw i nienawiści. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla obu stron, tak jak udział w Festiwalu Woodstock w poprzednim roku w ramach poznawania religii, tradycji, kultury przez młodzież różnych narodowości
i wyznań
 
Dzień Izraela w Poznaniu
19.05.2012.

Czytaj całośćW Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu świętowano 64. rocznice powstania państwa Izrael. Do "Botanika" przyjechali członkowie gmin żydowskich, politycy, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski a nawet ambasador Izraela.

 

 

 

 

 

Czytaj całość
 
Program Debaty nt. "Dawnej Dzielnicy Żydowskiej...."
28.02.2012.

Komisja Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu

oraz

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej

  Oddział w Poznaniu

zapraszają na

DEBATĘ NA TEMAT:

„DAWNA DZIELNICA ŻYDOWSKA W POZNANIU”

- Czas: środa 29 lutego 2012 roku godz. 17:00 - 19:00,

- Miejsce: w budynku przy ulicy Stawnej 10 (w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Poznaniu)

Zdjęcia z debaty mozna zobaczyc w naszych albumach Picasa

Czytaj całość
 
Debata na temat dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu
24.02.2012.
Szanowni Państwo,
działając w imieniu Komisji Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej Rady Osiedla Stare Miasto, w porozumieniu ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej Filią w Poznaniu oraz w nawiązaniu do wcześniejszych informacji i uzgodnień, uprzejmie zapraszam do udziału w przygotowywanej od dłuższego czasu debacie na temat dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu (to jest części Starego Miasta w rejonie ulic: Żydowskiej, Dominikańskiej, Kramarskiej, Małe
Garbary, Stawnej, Szewskiej i Wronieckiej).
Czytaj całość
 
"Pojzn, tej" - skąd ten pomysł?
22.02.2012.

Czytaj całość„Pojzn, tej!” Gra miejska o poznańskich Żydach

Czy odwiedziłeś już grób słynnego rabina Akivy Egera? Świętowałeś szabat przy Stawnej 10? A czy wiesz, że żeby zobaczyć Golema wcale nie trzeba jechać do Pragi? Nie? To co z Ciebie za Poznaniak, tej?!
W sobotę 14 stycznia 2012 r. odbyła się II edycja gry miejskiej „Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów”. Impreza była częścią obchodów XV Dnia Judaizmu, a organizatorem był Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego  „Siódemka” z Poznania. 

 

Czytaj całość
 
Spotkanie ze Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata
04.02.2012.
Czytaj całośćW dniu 03. lutego 2012r. odbyło się niezwykłe spotkanie w Gnieźnie. Przewodnicząca Gminy Żydowskiej Alicja Kobus, Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, Pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dr Justus Werden z Berlina, psycholog Bernadeta Gliszczyńska złożyli wizytę wyjątkowej osobie prof. Helenie Kowalewskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, której rodzina uratowała Lusię, która obecnie mieszka w Izraelu. Do dzisiaj są w wielkiej przyjaźni i utrzymują stały kontakt.
Czytaj całość
 
Spotkanie z kulturą Żydowską w Zbąszyniu
03.02.2012.
Czytaj całośćW Zbąszyńskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z kulturą żydowską "Oj, jak dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie żyją!"
Kultura żydowska wciąż fascynuje i zachwyca, szczególnie ze względu na wielowiekową obecność tego narodu na ziemiach polskich. Zbąszyń, miasteczko położone na rubieżach Wielkopolski ponad 70 lat temu było miejscem, w którym odbyło coś, zwane przez historyków „Preludium zagłady”. Tysiące Żydów, polskich obywateli zostało wypędzonych z Niemiec.
Czytaj całość
 
Pojzn, tej! Kolejna Gra Miejska
27.01.2012.
Czytaj całośćPierwsza gra zatytułowana Pojzn, tej! odbyła się przed rokiem i zakończyła się wielkim sukcesem.
- Wzięło w niej udział około 150 osób - przypomina Oliwia Gust, jedna z organizatorek gry. - Wiele osób po zakończeniu pytało, kiedy odbędzie się kolejna gra.
W tym roku, w ramach Dni Judaizmu w Poznaniu również mieliśmy przyjemność gościć w nasze Gminie jedną z grup.
Czytaj całość
 
Młodzież z Pobiedzisk w naszej Gminie
26.01.2012.
W ramach programów edukacyjnych dla szkół, prowadzonych przez Alicję Kobus, gościliśmy młodziez ze Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk, oraz ich opiekunki, Panie:  Elżbietę Sowiar i Ewę Dopierała.
Uczniowie zwiedzili siedzibę gminy oraz naszą mała synagogę, gdzie mieli okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć Torę.
Pani Alicja opowiadała o zwyczajach, tradycji i religii żydowskiej a takze odpowiadała na mnóstwo zadawanych przez młodzież pytań.
Nie był to pierwszy kontakt tej młodzieży z kulturą żydowską, albowiem niedawno mieli okazję uczestniczyć w odsłonięciu symbolicznego nagrobka pradziada rabina Schlesingera, na cmentarzu żydowskim w Pobiedziskach,  który na tą uroczystość przybył z Londynu.
Więcej zdjęć w naszych albumach Picasa
 

 

 

 

 

 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 287 - 308 z 365

IZRAEL - 75 !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl