POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Wieści Gminne


Poznańskie Obchody 65 Rocznicy Powstania Państwa Izrael
29.04.2013.
Czytaj całość12 maja Poznań będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie odbędą się obchody 65-lecia Izraela. O przygotowaniach do nich mówiono w poniedziałek w poznańskiej Gminie Żydowskiej. Już po raz drugi Poznań będzie jedynym miastem w Polsce gdzie odbędą się obchody Święta Państwa Izrael i dodatkowo 65. rocznicy uzyskania przez nie niepodległości. Zaplanowano je na 12 maja, a zorganizują je m.in. Gmina Żydowska w Poznaniu, Władze Miasta Poznania, Rada Osiedla Poznań-Stare Miasto, Stowarzyszenie Polska-Izrael Ra'anana-Poznań oraz restauratorzy z ulicy Żydowskiej.
Czytaj całość
 
Poznańskie obchodsy 70-Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
18.04.2013.
Czytaj całość ramach Akcji Społecznej "Żonkil", odbędzie się spotkanie 25 kwietnia 2013 r. w kluboksięgarni Głośna, ul. Św. Marcin 30 w Poznaniu.  Podczas spotkania odbędzie się prelekcja zaproszonej przeze mnie Karoliny Sulej (doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, niezależna dziennikarka, pisze głównie do Wysokich Obcasów i Przekroju, tegoroczna kuratorka sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie. Doktorat poświęci kwestii ubioru w obozach koncentracyjnych) o temacie: *"Moda w warszawskim getcie"*.
Czytaj całość
 
Głos Wielkopolski o świętowaniu Purim
25.02.2013.

Czytaj całośćBalonami, girlandami i serpentynami przystrojona była w niedzielę siedziba Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Wszystko dlatego, że społeczność żydowska na całym świecie obchodzi w niedzielę święto Purim. To święto radości upamiętniające ocalenie Żydów od zagłady za czasów króla Achaszwerosza.
Zgodnie z kalendarzem żydowskim obchodzone jest zawsze 14 dnia miesiąca adar. Purim po hebrajsku znaczy ciągnięty los.

Czytaj całość
 
WTK przeprasza Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
18.02.2013.
 
 
Obchody 65 lecia Izraela w Poznaniu
12.02.2013.

Czytaj całość12 maja Poznań będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie odbędą się obchody 65-lecia Izraela. O przygotowaniach do nich mówiono w poniedziałek w poznańskiej Gminie Żydowskiej.

Już po raz drugi Poznań będzie jedynym miastem w Polsce gdzie odbędą się obchody Święta Państwa Izrael i dodatkowo 65. rocznicy uzyskania przez nie niepodległości. Zaplanowano je na 12 maja, a zorganizują je m.in. Gmina Żydowska w Poznaniu, Władze Miasta Poznania, Rada Osiedla Poznań-Stare Miasto, Stowarzyszenie Polska-Izrael Ra'anana-Poznań oraz restauratorzy z ulicy Żydowskiej.
Czytaj całość
 
Film o Felicji i recenzje uczniów z ZSzE w Poznaniu
11.01.2013.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu, z którymi na codzień współpracuje gmina, a ktorzy mieli możliwość obejrzenia filmu  zrealizowanego na podstawie książki autorstwa Felicji Bryn, nadesłali recenzję, również w j.angielskim. Zachęcamy do zapoznania się z treścią:

Czytaj całość"Nigdy nie zapomnij kłamać” – takie słowa usłyszała mała, pięcioletnia dziewczynka od ojca opuszczając getto, to również tytuł filmu, który mieliśmy okazję oglądać 6 listopada. Gościliśmy w szkole Panią Alicję Kobus, Przewodniczącą Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, która przywiozła nam film opowiadający losy Felicji Bryn, uratowanej z piekła Holokaustu przez małżeństwo gospodarzy z Wielkopolski. Obraz jest dokumentem opartym na książce pod tym samym tytułem, w którym dorosła już kobieta opowiada o swoim życiu, o podarowanej wolności i trudach zmagania się z przeszłością.

Czytaj całość
 
Wyjątkowy Gość z Holandii
12.10.2012.
12 września mogliśmy gościć w naszej gminie wyjątkowego gościa z Holandii – rzeźbiarza Hansa Reijndersa, który od 2 września uczestniczył w VI Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim Puszcza Zielonka 2012 pt. „Połączenie”. Artysta dwa dni wcześniej, 10 września 2012 roku, na cmentarzu żydowskim w Murowanej Goślinie odsłonił swoje piękne dzieło „Wiadomość do Nieba”. Rzeźba inspirowana kulturą japońską oraz judaizmem jest wyrazem tęsknoty człowieka do Boga i daje szansę każdemu śmiertelnikowi zaniesienia prośby do Stwórcy. Pani Alicja Kobus opowiedziała gościowi historię poznańskiej gminy żydowskiej, zaprosiła do małej synagogi oraz podzieliła się wzruszającą historią spotkania z Ireną Sendlerową.
 
Sukkkot 2012
01.10.2012.
28 października 2012 r./14 tiszri 5773 r. obchodziliśmy w Gminie Żydowskiej w Poznaniu Radosne Święto – Erew Sukkot. Wigilię Świąt, które w Izraelu trwają 7 dni, a w Diasporze 8 Każdego roku Sukkot przypomina nam ważny fakt z naszej historii. Około 3250 lat temu, nasi przodkowie – niewolnicy hebrajscy, doznali niezwykłego aktu Miłosierdzia HaShem. Zostali wyprowadzeni z Krainy Micraim (Egiptu) i udali się w trwającą 40 lat drogę do Krainy Kanaan. Drogi pełnej niebezpieczeństw, a zarazem cudownych przejawów Obecności i Opieki B-żej.

 

Czytaj całość
 
"Domy Pamięci"
15.07.2012.

Czytaj całość5 lipca 2012 w siedzibie Poznańskiej Gminy Żydowskiej odbyło się niecodzienne spotkanie przewodniczącej gminy- Pani Alicji Kobus z polsko-litewską grupą młodzieży, która realizuje projekt „Domy Pamięci’. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest nauczyciel z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie- Pan Jakub Niewiński.

Czytaj całość
 
Podziękowania dla naszej przewodniczącej
31.05.2012.
Alicja Kobus Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oddział w Poznaniu została zaproszona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Wojciecha Ołdyńskiego do udziału w niezwykłej konferencji z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępstw i nienawiści. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla obu stron, tak jak udział w Festiwalu Woodstock w poprzednim roku w ramach poznawania religii, tradycji, kultury przez młodzież różnych narodowości
i wyznań
 
Dzień Izraela w Poznaniu
19.05.2012.

Czytaj całośćW Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu świętowano 64. rocznice powstania państwa Izrael. Do "Botanika" przyjechali członkowie gmin żydowskich, politycy, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski a nawet ambasador Izraela.

 

 

 

 

 

Czytaj całość
 
Program Debaty nt. "Dawnej Dzielnicy Żydowskiej...."
28.02.2012.

Komisja Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu

oraz

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej

  Oddział w Poznaniu

zapraszają na

DEBATĘ NA TEMAT:

„DAWNA DZIELNICA ŻYDOWSKA W POZNANIU”

- Czas: środa 29 lutego 2012 roku godz. 17:00 - 19:00,

- Miejsce: w budynku przy ulicy Stawnej 10 (w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Poznaniu)

Zdjęcia z debaty mozna zobaczyc w naszych albumach Picasa

Czytaj całość
 
Debata na temat dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu
24.02.2012.
Szanowni Państwo,
działając w imieniu Komisji Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej Rady Osiedla Stare Miasto, w porozumieniu ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej Filią w Poznaniu oraz w nawiązaniu do wcześniejszych informacji i uzgodnień, uprzejmie zapraszam do udziału w przygotowywanej od dłuższego czasu debacie na temat dawnej dzielnicy żydowskiej w Poznaniu (to jest części Starego Miasta w rejonie ulic: Żydowskiej, Dominikańskiej, Kramarskiej, Małe
Garbary, Stawnej, Szewskiej i Wronieckiej).
Czytaj całość
 
"Pojzn, tej" - skąd ten pomysł?
22.02.2012.

Czytaj całość„Pojzn, tej!” Gra miejska o poznańskich Żydach

Czy odwiedziłeś już grób słynnego rabina Akivy Egera? Świętowałeś szabat przy Stawnej 10? A czy wiesz, że żeby zobaczyć Golema wcale nie trzeba jechać do Pragi? Nie? To co z Ciebie za Poznaniak, tej?!
W sobotę 14 stycznia 2012 r. odbyła się II edycja gry miejskiej „Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów”. Impreza była częścią obchodów XV Dnia Judaizmu, a organizatorem był Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego  „Siódemka” z Poznania. 

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 309 - 330 z 391

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl