KONTAKT

BIURO

LINK do info

Składki i Cedaka

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Wieści gminne


Groby Polskie, Pamięć, Patriotyzm
28.10.2011.
Czytaj całośćPod takim tytułem harcerze, harcerki i instruktorzy 100 Poznanskiej Drużyny Harcerskiej zorganizowali wystawę fotograficzną pod Patronatem Honorowym Urzędu Miasta Poznania, którą można oglądać od 22 pażdziernika w Sali Secesyjnej Urzędu Miasta.
W odpowiedzi na zaproszenie uczestniczyła w niej również Alicja Kobus jako przedstawicielka społeczności Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Czytaj całość
 
Uroczystość w Pobiedziskach
24.10.2011.

Czytaj całośćPlackiem z migdałów i pomarańczy częstowano w poniedziałek w Urzędzie Miasta i Gminy Pobiedziska. Trzeba dodać, że plackiem koszernym - upieczonym bez mąki. Okazją do niecodziennego poczęstunku było uroczyste ustawienie nagrobka Awramowi Abishowi - rabinowi i cadykowi zarazem. W uroczystości uczestniczył przybyły z Londynu rabin Eliakim Schlesinger, którego cadyk był prapradziadkiem.

Czytaj całość
 
Tajemnicza historia Gwiazdy Dawida
24.10.2011.

Gwiazdę przekazała naszej Gminie pani Ewa Pluskota, która  przywiozła ją z Mikołajek na Mazurach w latach 90-tych ubieglego wieku. Żeglując po jeziorze, wyciągneła ją zahaczoną o kotwicę jachtu. Gwiazda przeleżała na strychu domu pani Ewy ponad 20 lat, niemalże zapomniana, i przy okazji porządków domowych odkryta na nowo. Postanowiono przekazać Gwiazdę we właściwe miejsce i tak trafiła do nas. Czy kiedyś poznamy jakie były losy tej pochodzącej z 1883 roku metalowej gwiazdy? Skąd wzięła się na dnie jeziora? Czy tam jest więcej zatopionych innych rzeczy z przeszłości okolicznych sztetli? Pani Ewo, dziękujemy !

 
Wizyta rabina Rosenberga w Poznaniu
12.10.2011.

Czytaj całośćWe wtorek 11 pazdziernika, w godzinach południowych przyleciał ze Szwajcarii , rabbi dr. Berysz Rosenberg, radca prawny, członek Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie, któremu towarzyszył syn i zięć. Celem ich podróży były modlitwy na grobie Akiwy Egera, którego własnie mija 174 rocznica smierci.

picasaweb.google.com/101676736530091202840/YORTZAITRabinaAkivyEgera#
Czytaj całość
 
Hebraiści z całego świata zjechali do Poznania
20.09.2011.

Czytaj całośćOd 18 do 21 września w Poznaniu i w Toruniu odbywa się Światowy Kongres Hebraistyczny. Pierwszy od 1980 w Polsce. Jego głównymi organizatorami są Brit Ivrit Olamit czyli Światowa Unia Języka Hebrajskiego świętująca w tym roku 80-lecie istnienia oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, poznańska Gmina Żydowska i Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu

Poniżej zamieszczamy również program Kongresu oraz link do zdjęć z wydarzenia.

 

Czytaj całość
 
The wonderful evening at the Gmina Żydowska in Poznań
06.09.2011.

Czytaj całośćI was thrilled to attend the beautiful evening at the Gmina Żydowska in Poznan, honoring my mother-in-law, Felicia Bryn. My daughter Alexa, sister-in-law Helen and I came to Poznan after first spending several emotional days with Felicia in Warsaw at the Conference of the Child Survivors of the Holocaust. For me, the highlight of being in Warsaw was walking with Felicia in the area of the Ghetto, as she retraced for us how she escaped at the age of 5 under an assumed name.

 

Czytaj całość
 
Pan Bergman z wizyta w naszej Gminie
28.08.2011.

Czytaj całośćzdjęcia z wizyty w dniach od 16.08.2011 do 18.08.2011r. jednego z nielicznych jeszcze żyjacych poznańskich Żydów, który urodził się na ul. Żydowskiej 32. Pan Bronisław Bergman był obrzezany w naszej okaleczonej synagodze - basenie, wyjatkowo po konsultacjach poznańskiego Rabina z Naczelnym Rabinem Berlina uroczystosć obrzezania nastapiła w Jom Kipur, co raczej się nie zdarza. Przeżył bardzo dużo przykrosci w srodowisku, w którym żył, ale mimo wszystko jego wizyta była dla niego wielkim wzruszeniem, bo bardzo kocha te miejsca, które przypominaja mu jego dzieciństwo, rodziców i bliskich. Pan Bronisław Bergmana odwiedził Poznań i Gminę Żydowska wraz z żona Julita, trzema córkami i wnukiem Danielem.

Czytaj całość
 
Poznańska Gmina na "Przystanku Woodstock"
28.08.2011.

Czytaj całośćW dniu 5.08.2011r. Przewodniczaca filii Zwiazku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim insp. Leszka Marzec była gosciem festiwalu Woodstock w Kostrzynie nad Odra. Przygotowana prezentacja była przedstawiona w namiocie na terenie Wioski Policyjnej, której inicjatorem był kom. Piotr Wisniewski, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Czytaj całość
 
"Miasteczko Poznań 1/2011
18.08.2011.

Czytaj całośćUkazał się nowy numer Miasteczka Poznań, żydowskiego pisma opowiadającego o Żydach z Poznania i Wielkopolski. W Kliszach pamięci piszemy o Annie Krasnokuckiej, która urodziła się w Poznaniu, a po wojnie wyemigrowała do Izraela. W dziale Relacje prezentujemy m.in. wstrząsające zeznania Salomona Podchlebnika z Koła. Salomon ukrył swoją córeczkę u polskiego chłopa, opłacił jej utrzymanie, a  ten już następnego dnia wydał ją Niemcom.  Jest też relacja Mirki Bram z Kalisza, która przeżyła dzięki determinacji swoich rodziców i Polaków udzielających jej pomocy. 

Czytaj całość
 
Specjalni goście w Gminie
28.07.2011.

W czasie trwania Tzadik Festiwal, gościliśmy dwóch światowej sławy muzyków, liderów grupy "UNDIVIDED" - poznańskiego klarnecistę Wacława Zimpla oraz amerykanina Perry Robinsona, również klarnecista. Obaj nagrywają dla nowojorskiego studia muzycznego.

Odwiedziła nas również dawna poznanianka, aktualnie mieszkająca w Izraelu - Cipi Kamon, która wraz z córką odbywała "podróż sentymentalną",  odwiedzając Poznań, miasto Jej dzieciństwa. Goście uczestniczyli również w Szabacie.

 
Wydarzenia w Gminie
27.07.2011.
W niedzielne popołudnie 24 lipca o godz. 14:00 siedziba naszej Gminy została oblężona przez tłumy zwiedzających i zainteresowanych. W ramach poznawania wielokulturowości Poznania, przewodnicy poznańscy oprowadzali chętnych po miejscach kultu religijnego. W ubiegłą niedzielę przypadło na gminę żydowską i takich tłumów nikt się nie spodziewał! 
Czytaj całość
 
Uhonorowanie zasług społeczności Żydowskiej Poznania
02.07.2011.
 Czytaj całość
 Uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 17 maja 2011 roku
Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP w Poznaniu
nadano tytuł
"Zasłużony dla Miasta Poznania"
w uznaniu dla wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej w Poznaniu
i zasług dla jego rozwoju.
Podpisano:
Przewodniczący Rady Miasta Poznania
Grzegorz Ganowicz. 
Czytaj całość
 
Różnorodność Kultur w swarzędzkiej szkole
26.06.2011.
16 czerwca 2011r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu odbyło się uroczyste podsumowanie cyklicznego projektu edukacyjnego
"Różnorodność kultur - kultura żydowska"
Wykłady były prowadzone przez Przewodniczącą Gminy Żydowskiej Alicję Kobus dla dwóch różnych grup wiekowych. W wykładach brało udział stu uczniów oraz dyrekcja i nauczyciele. 
Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym złożą rewizytę w Gminie Żydowskiej w Poznaniu w miesiącu wrześniu. 
Organizatorem programu był nauczyciel Piotr Budziński.
 
O nas w " Głosie Wielkopolskim"
14.06.2011.

 http://www.gloswielkopolski.pl/kultura/413349,zydzi-swietuja-szawuot,id,t.html

 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 309 - 330 z 365

IZRAEL - 75 !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl