POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Wydarzenia w naszej Gminie


Wspaniały prezent dla naszej synagogi
18.05.2010.

Czytaj całośćVolkswagen Spółka z.o.o Poznań, ufundował przepiękne stylowe ławki oraz mechicę dla naszej małej synagogi.

Wykonawcą  ławek i mechicy jest Pan Eugeniusz Twaróg z Murowanej Gośliny.

Składamy serdeczne podziekowania Firmie Volkswagen za tak wspaniały dar, oraz wyrazy najwyższego uznania dla wykonawcy.


Czytaj całość
 
Uczennica z Wrześni w finale konkursu...
11.05.2010.

Uczennica ZSTiO we Wrześni w finale ogólnopolskiego konkursu Historia i kultura Żydów polskich.

Już po raz piąty w finale ogólnopolskiego konkursu Historia i kultura Żydów polskich znalazł się uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Konkurs przeprowadzany jest cyklicznie co dwa lata. Organizatorem konkursu jest Fundacja Shalom w Warszawie pod naukowym patronatem Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Historycznego UW oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj całość
 
Witold Liliental ponownie gościł w Poznaniu
10.05.2010.

Znamienna rewizyta i ....ciąg dalszy. 

Czytaj całośćW lutym br. w Toronto przebywała grupa studentek i studentów z UAM z Poznania w ramach warsztatów dotyczących walki z nietolerancją  i antysemityzmem. Jako polonijny  dziennikarz i także działacz Fundacji Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego (link poniżej)uczestniczyłem w spotkaniu w Konsulacie. Było mi wówczas niezmiernie miło widzieć, że polscy studenci na sali trzymali w rękach moją broszurkę „Ty to co innego” o stosunkach polsko-żydowskich. Zadzierzgnięte podczas tego spotkania kontakty zaowocowały zaproszeniem mnie do Poznania wtedy, gdy sam będę w Polsce.

Czytaj całość
 
Pomnik Golema w Poznaniu?
29.04.2010.
Czytaj całośćTowarzystwo Fyrtel chce, by w Poznaniu stanął pomnik Golema.
Golem - gliniana bestia, która miała chronić Żydów przed agresją i pogromami, ożywiana za pomocą zaklęcia, pozbawiona uczuć i skrupułów, słuchająca przy tym wyłącznie poleceń swego pana. No i piekielnie silna. To monstrum kojarzy się głównie z Pragą. Skąd pomysł na taki pomnik w Poznaniu? Bo według najbardziej znanej legendy o stworzeniu Golema, do życia powołał go urodzony w tym mieście rabin Jehuda Löw ben Becalel. Swoje życie dzielił pomiędzy Pragę i Poznań, był naczelnym rabinem miasta i całej Wielkopolski.
Czytaj całość
 
Dzień Pamięci w I LO w Poznaniu
26.04.2010.
Czytaj całośćTegoroczny Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów, grupa uczniów I LO im . K. Marcinkowskiego uczciła wystawą - poematem Jerzego Ficowskiego "List do Marc Chagalla". Ponieważ utwór ma swoją niezwyczajną historię, uczynili ją wstępem do wystawy. Na ostateczny kształt artystyczny utworu miały wpływ relacje ocalałych dzieci zebrane w formie zapisów stenograficznych w książce pt.  "Dzieci oskarżają".
Czytaj całość
 
Shoah
08.04.2010.
Czytaj całość12 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci SHOAH. Tego dnia, członkowie naszej Gminy jak co roku spotkali się pod pomnikiem, gdzie  zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. Znicze zapalono również przed synagogą /pływalnią/, a flaga izraelska  została wywieszona na budynku siedziby Gminy.,  
Czytaj całość
 
List od WiceWojewody Wielkopolskiego
23.02.2010.
Czytaj całośćList nadesłano na ręce Przewodniczącej ZGWZ Filii w Poznaniu, Pani Alicji Kobus.
Szanowna Pani
Proszę przyjąć najlepsze życzenia niespożytych sił, pozytywnej energii i dobrego zdrowiaoraz podziękowania za kolejny udany rok wspólpracy, obfitujący w ważne przedsięwzięcia, podejmowane w trosce o przywrócenie najlepszych tradycji partnerstwa Polaków i Żydów. Dzięki Pani proces ten zintegrował wiele różnych środowisk, liczących sie instytucji oraz grup społecznych, umożliwiając przeprowadzenie tak ważnych i głośnych wydarzeń, jak Projekt Ireny Sendlerowej, bogaty program dwunastych już Dni Judaizmu czy uroczyste wniesienie Tory do siedziby Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Wydarzenia te dowodzą, że działanie jednej osoby więcej wnosi w życie społeczne, niż dyskusja całego tłumu.

 

 

Czytaj całość
 
List nadesłany do Pani Alicji Kobus
23.02.2010.

„Kto ratuje jednego człowieka, ratuje cały świat.”


Droga Pani Alicjo!

Nie da się opisać takiego poświęcenia i ogromu pracy, jakie Pani włożyła w promowanie kultury judaistycznej. Nie ma słów, którymi mogłybyśmy wyrazić w pełni podziw dla Pani ofiarności i dedykacji  dziedzictwu żydowskiemu. A już na pewno nie istnieją takie wyrazy wdzięczności, które w naszym przekonaniu wystarczyłyby, aby wyrazić całkowicie nasze odczucia w związku z Pani zaangażowaniem w rozwijanie zainteresowania Izraelem u osób, które będą trzonem budowniczych nowego świata, opartego na tolerancji, szacunku i zrozumieniu – a mianowicie młodzieży.

Czytaj całość
 
Wielkopolanki Stulecia !
14.02.2010.
Czytaj całośćJedną z poważnych kandydatek na Wielkopolankę 100-lecia, jest przewodnicząca naszej Gminy, Pani Alicja Kobus !
W tym roku minie 100 lat od ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Uznaliśmy, że to stosowna okazja, aby wybrać najwybitniejsze Wielkopolanki tego właśnie stulecia. Proponujemy 36 takich kobiet, reprezentujących różne dziedziny życia. Wraz z redakcją do plebiscytu zaprasza czytelników.Dokonując wyboru 36 kobiet mieliśmy świadomość, jak trudnego zadania się podjęliśmy.
(Głosowanie jes do 28 !Można również wysłać SMS-a o treści GLW.KOBUS na nr 7101)
Czytaj całość
 
Szkoła Dialogu
12.02.2010.
Czytaj całośćOd września do października 2009r, klasa Ib Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni realizowała projekt zainicjowany przez Forum Dialogu Między Narodami z siedzibą w Warszawie. Efektem dwumiesięcznej pracy kilku zespołów uczniowskich było przygotowanie prezentacji multimedialnej pod tytułem Spacer po Wrześni śladami historii.
Czytaj całość
 
Wyróżnienie dla Wrześni
12.02.2010.

Wyróżnienie dla Wrześni Wrzesińskie liceum szkołą dialogu

Wrzesińskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza jako jedno z 17 szkół w Polsce wzięło udział w programie "Szkoła dialogu", organizowanym przez warszawską fundację "Forum Dialogu Między Narodami". Program realizowany był w naszym mieście w ramach Wrzesińskich Spotkań z Kulturą Żydowską i Muzyką Louisa Lewandowskiego.
Czytaj całość
 
Wieści z Gminy
31.01.2010.

Sobotni Szabat (30 stycznia) był wyjątkowy nie tylko ze względu na zbieżność ze świętem Tu B'Szwat, ale również na gości, z którymi mieliśmy zaszczyt świętować przy jednym stole, zastawionym potrawami uwzględniającymi menu na Nowy Rok Drzew. Seder odbył się ściśle według tradycji, a więc z owocami, czterema kielichami wina i błogosławieństwami.

 

 

 

Czytaj całość
 
Niezwykły występ w Kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu
17.01.2010.

!7 stycznia 2010 roku, na Mszy Świętej o godzinie 12.00, w Kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W ramach XIII Dnia Judaizmu i obchodów upamiętniających, postać urodzonego w Poznaniu Kantora Josefa Grabowskiego, oprawę muzyczną Mszy Świętej zrealizował Zespół im. Kantora Josefa Grabowskiego z Trondheim w Norwegii.

 

 

Czytaj całość
 
Koncert w Synagodze
17.01.2010.

Czytaj całośćPo raz kolejny menora zapłonęła w murach starej synagogi, i na czas koncertu ten symbol żydowskości -chociaż w niewielkim stopniu - wprowadził zebranych w atmosferę adekwatną do pierwotnego przeznaczenia tego miejsca.

Otwarcia i przywitania gości dokonały przewodnicząca gminy Alicja Kobus oraz Henrietta Khan, dyrektorka grupy muzycznej Urban Klezmer. 

 

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 309 - 330 z 344

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl