POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Wydarzenia w naszej Gminie


Tak, pamiętam śpiewane mi do snu kołysanki...
01.11.2009.
Czytaj całość

Christian Boltanski Doctorem Honoris Causa poznańskiej ASP

Czytaj całość
 
Wrześnieńskie Spotkania z Kulturą Żydowską
03.10.2009.
Czytaj całośćW dniach 09-18 pażdziernika 2009 r. we Wrześni odbędą się Spotkania z Kulturą Żydowską oraz  muzyką Louisa Lewandowskiego /patrz - Sławni Wielkopolanie/. Organizatorem jest wrześnieński Klub Twórczości Różnej "COŚ INNEGO"
Zapowiada się ciekawie, zapraszamy!!!!

 

Czytaj całość
 
Kamienie Pamieci
25.08.2009.

Czytaj całość

„Stawiamy na młodych ludzi z naszego miasta, którzy chcą działać. Chcielibyśmy naszymi działaniami, aktywną postawą obywatelską, zaangażowaniem, dokładnie poznać wielokulturową przeszłość naszego miasta. Niektórzy z nas o niej nic nie wiedzą. Poprzez nasze działania przypomnimy starszym mieszkańcom miasta jego przeszłość. Narzędziem do osiągnięcia tego celu będzie m.in. udokumentowanie w formie zapisu cyfrowego (prezentacja multimedialna z wykorzystaniem laptopa i rzutnika multimedialnego) historii rodziny Markowiczów - goślińskich Żydów, którzy przez dwa pokolenia zamieszkiwali nasze miasto i czynnie uczestniczyli w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym (radni, właściciele sklepów, przewodniczący organizacji) Murowanej Gośliny. Dwa lata temu odwiedzili nas ich potomkowie z Izraela oraz Stanów Zjednoczonych.
Czytaj całość
 
Gorący dzień w naszej Gminie...
03.08.2009.

Czytaj całośćNasze gminne spotkania obfitują w coraz to nowe wydarzenia. Takim gorącym dniem, była ostatnia sobota, 1-sierpnia.

Gościliśmy dyrektora wrześnieńskiej szkoły, który przyjechał z nie byle prezentem - Torą - która przeleżała w szkolnych magazynach 70 lat!
Odwiedziła nas też mieszkająca obecnie w Izraelu dawna poznanianka - Zipi, wraz z córką Iryt.
Czytaj całość
 
Rogowo - odzyskane fragmenty macew
02.08.2009.

Czytaj całość Dzięki informacjom i pomocy przyjaciela naszej gminy, pana Wojciecha Meixnera oraz Jego rodziny, zostały uratowane ostatnie ślady po zamieszkującej niegdyś to miasto społeczności żydowskiej.

Cmentarz został zlikwidowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wzniesienie na którym się znajdował zniwelowano,  część macew zatopiono w jeziorze, a część gdzieś wywieziono.

Cmentarz znajdował się przy ul. Kościelnej, obecnie nie ma po nim materialnych śladów. Teren wykorzystywany częściowo przez hydrofornię, budynki mieszkalne oraz drogę publiczną.

Czytaj całość
 
Niezwykli goście w naszej Gminie...
19.07.2009.
Czytaj całośćW poniedziałek 13 lipca 2009r. piękne wydarzenie w Poznańskiej Gminie Żydowskiej, niezwykli goście Rabini Yaakov Raskin i Dovid Blecher (Australia) z Nowego Jorku, studenci Jesziwy, bardzo pobożna Sara Klein z Izraela, David Sośnicki i Aneta Szczęsna.
Czytaj całość
 
Spotkanie w holenderskiej Gminie Żydowskiej
03.07.2009.

Czytaj całośćPrzewodnicząca naszej Gminy Alicja Kobus, została zaproszona do Ultrechtu, do tamtejszej Gminy Żydowskiej. Oto krótka relacja: 

"25 czerwca br odbyło sie bardzo ciekawe i wzruszające spotkanie z przedstawicielami Gminy Żydowskiej w Ultrechcie - Holandia. Spotkanie to miało na celu zapoznanie się i zjednanie przyjaciół dla odbudowy synagogi w Poznaniu.

Czytaj całość
 
O świętach żydowskich...
22.06.2009.

Spotkanie z dziećmi szkoły podstawowej we wsi Wożniki koło Gniezna

 

Dziękuję Wam za zaproszenie i cieszę się bardzo ze spotkania z wami. Poproszono mnie bym wam opowiedział coś o świętach żydowskich, zrobię to z chęcią ale przed tym chciałbym wam opowiedzieć chociaż krótko o samym narodzie żydowskim. Na pewno już wiecie o nim choćby z lekcji religii, że jest to bardzo stary naród a jego dzieje sięgają czasów przed narodzeniem pana Jezusa. A zaczynają się od pojawienia się Abrahama, od niego pochodzi naród żydowski. Po hebrajsku nazywają go Żydzi Abraham awinu - co znaczy po polsku "Nasz Ojciec Abraham". Synem Abrahama był Izaak, po hebrajsku mówi się Icchak. Znów synem Icchaka był Jakub - po hebrajsku Jaakow.

Czytaj całość
 
Żydowskie akcenty w Szamocinie
21.06.2009.

Czytaj całośćW niedzielę 21 czerwca 2009r. , na szamocińskim rynku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Hugo Ernsta Tollera

 Urodzony 1 grudnia 1893 r. w Szamocinie dramaturg i poeta Ernst Hugo Toller należy do grona najwybitniejszych impresjonistów niemieckich. Z urodzenia był Żydem, pisał w języku niemieckim, a po śmierci został Polakiem.

(patrz "Sławni wielkopolanie).

 

 

 

 

Czytaj całość
 
Spotkanie w Gnieżnie
19.06.2009.

Spotkanie to odbyło sie w Seminarium Gnieżnieńskim w dniu 12 stycznia 2009 roku.

Tematem były stosunki polsko-niemieckie. 

Z ramienia naszej Gminy wystąpił i opisał: Baruch Szajnerman

 

Kiedy wykładowczyni Gimnazjum nr 2 we Wrześni pani Justyna Marchwicka zaproponowała mi bym dołączył do ich grupy, która ma zamiar udać się na dzisiejsze spotkanie w Gnieźnie, ucieszyłem się i oczywiście chętnie zgodziłem. A kiedy potem dowiedziałem się jeszcze, że wykład mieć będzie ksiądz pochodzenia niemieckiego, zgodziłem się tym bardziej. Jestem zwykłym i prostym człowiekiem, nie odgrywam żadnej roli w życiu społecznym ani we władzach żadnych i nie mam możliwości w jakiś sposób wesprzeć dialog chrześcijańsko-żydowski - ale ponieważ doceniam go i oceniam bardzo znaczenie jego, toteż chcę by chociaż przez obecność swoją tutaj mojej skromnej osoby symbolicznie niejako przyczynić się do niego.

 

 

 

 

Czytaj całość
 
Macewy w murze przy ul. Libelta
05.06.2009.

Czytaj całośćW środę 3 czerwca na cmentarz przy ul. Głogowskiej 26A zostały przewiezione fragmenty macew.

Przez długie lata macewy stanowiły konstrukcje muru oddzielającego plac zabaw dla dzieci ze znajdującego sie tam przedszkola, przy ul. Libelta w Poznaniu. 

Czytaj całość
 
Z wizytą w zaprzyjażnionej Gminie
10.03.2009.

Czytaj całośćNa zaproszenie Przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Potsdamie/Niemcy,Pana Michaiła,  grupa członków naszej Gminy udała się z wizytą za Odrę.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez przedstawicieli tamtejszego społeczeństwa i po zakwaterowaniu się w przygotowanych dla nas pokojach w hotelu i krótkim odpoczynku, udaliśmy sie do placówki Komendy Głównej Policji w Potsdamie, której to szefostwo udzieliło swoich pomieszczeń na organizowany bal purimowy. 

Czytaj całość
 
Konkurs recytatorski w Krzesinach
24.01.2009.

Czytaj całośćW piątek, 16 stycznia w  podpoznańskiej miejscowości Krzesiny, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im Gen. Charlsa De Gaulla, odbył się finał I Konkursu Recytatorskiego Poezji Żydowskiej, pod tytułem "W świetle szabatowych świec". 

Idea konkursu powstała z inicjatywy  dr Ilony Dvorak-Cousin - Prezes Towarzystwa Przyjażni Izrael-Polska, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

Czytaj całość
 
Mili goście w naszej Gminie
05.12.2008.

Czytaj całośćWczoraj, w godzinach przedpołudniowych odwiedzili nas panowie  - naukowiec Dr. Yeshayahu Bar-Or  z Ministerstwa  Środowiska Izraela, oraz zastępca dyrektora Departamentu Energii Elektrycznej - Yoram Rundstein z Ministerstwa Narodowej Infrastruktury Izraela, przebywający  w Poznaniu w związku z trwającą Światową Konferencją Klimatyczną.

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 243 - 262 z 262

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 20:00.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl