POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Parafianin z pasją - Wojciech Meixner.  Email
Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu pisze o naszym przyjacielu"
"Jest związany z dzielnicą Sołacz od najmłodszych lat. Kontynuując tradycję rodzinną bycia leśnikiem ukończył pokrewną technologię drewna. Przez 29 lat był także pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Pan Wojciech jest aktywnym przyjacielem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.....
Jego przygoda z Gminą Żydowską zaczęła się 8 lat temu, gdy pewnego popołudnia udał się tam na spotkanie i zupełnie niespodziewanie odnalazł swoje miejsce. Pan Wojciech wspomina ten moment słowami: „Poczułem się tak, jakby całe dotychczasowe życie było podróżą w poszukiwaniu domu, który właśnie odnalazłem. Pierwszy raz w życiu spotkałem ludzi, z którymi mogłem nawiązać tak wspaniały, głęboki kontakt.”

Jak magnes przyciągało Go to miejsce, ludzie, atmosfera tam panująca. Nowi przyjaciele od razu poczuli pokrewieństwo duszy. To skłoniło pana Wojciecha do zagłębienia się w historię swojej rodziny. Ku wielkiej radości zaczął odnajdować ślady żydowskiego pochodzenia w swojej rodzinie. Coraz bardziej interesował się judaizmem, poznając jednocześnie żydowskie korzenie chrześcijaństwa.
Pan Wojciech sam stwierdza, że nieoczekiwanym rezultatem jego działań w Gminie Żydowskiej było nawiązanie przyjaźni z ludźmi reprezentującymi różne wyznania i religię.
Niesamowite jest to, że angażując się w działalność gminy, spełnił marzenie Dvory- mieszkanki Izraela. Pan Wojciech odnalazł grób jej zmarłego w 1945 roku ojca. Wojna sprawiła, że Dvora nie wiedziała, gdzie zmarł i został pochowany ojciec. Wiele lat próbowała ustalić miejsce jego pochówku. Pan Wojciech, z pomocą wielu życzliwych osób, dotarł do materiałów historycznych. Zlokalizował, że ojciec Dvory został pochowany na Cytadeli. Później towarzyszył także Dvorze podczas jej pobytu w Poznaniu.

Ponadto, pan Wojciech jest postacią literacką. Pomógł pani Elżbiecie Stankiewicz-Daleszyńskiej (także naszej parafiance) poznać tajniki judaizmu i tym samym stał się postacią m.in. opowiadania „Trattoria Siedem Światów” i „Opowieści Talmudzkiego Mędrca” w książce „7 Światów i Siódme Niebo”.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem naszego Parafianina z pasją -
„Mój Sołacz-Żydowski Sołacz”
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/listy/Moj-Solacz-.-Zydowski-Solacz.html

Bardzo piękną nauką płynącą z historii pana Wojciecha Meixnera jest uświadomienie sobie, jak ważny jest szacunek i miłość do drugiego człowieka, niezależnie od tego, jaką religię wyznaje lub jakiej jest narodowości. Przy tej okazji chcemy też zapowiedzieć, że pan Wojciech będzie dzielił się swoją wiedzą i zainteresowaniami z nami wszystkimi. Na naszej stronie parafialnej będą pojawiały się jego teksty, dotyczące żydowskich korzeni chrześcijaństwa - cykl o żydowskich świętach i ich znaczeniu dla chrześcijaństwa. Zachęcamy do jego śledzenia!
 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek pół godz. przed zapaleniem świec !!!

Every Friday,we meet half an hour before  lighting candles Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open every Saturday at 09:30-11:00am.

Simchat Torah

Zapalenie świec dla Poznania po godz. 18:37

Prosimy o przybycie min półgodz. wcześniej.

simchat.jpgOPŁATY za świąteczny posiłek

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl