POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Syn mordercy Żydów modlił się w poznańskiej synagodze  Email

Jego ojciec szkolił esesmanów, jak zabijać Żydów. On sam przeżył nawrócenie i odkrył Boga. Dziś jest pastorem i modli się razem z Żydami o wybaczenie i pojednanie
Poznańską społeczność żydowską odwiedził w niedzielę niezwykły gość - syn oficera SS.
Werner Oder, pastor społeczności baptystów w Wielkiej Brytanii, zerwał kontakty z austriacką częścią rodziny, gdy dowiedział się, kim był jego ojciec w czasie wojny ....

- szefem niemieckiego obozu szkoleniowego Einsatzgruppen (oddziałów odpowiedzialnych za likwidację Żydów i Słowian) w Rabce. W obozie tym szkolono esesmanów, jak mordować Żydów.

 

Życie Wernera Odera zmieniło się pod wpływem niemieckiego misjonarza, w 1972 r. zaczął studiować w szkole biblijnej. Pastor Oder poprosił o spotkanie w Poznaniu za pośrednictwem poznańskiego pastora baptystów Piotra Ożany. Przyjechał, by podzielić się swoim brzemieniem z członkami poznańskiej gminy żydowskiej.

Syn esesmana? Byłam wstrząśnięta

- Czego oczekuję po tym spotkaniu? To trudne pytanie. Nasz gość reprezentuje potomków narodu, który mordował mój naród. Widocznie czuje taką potrzebę - mówiła nam przed spotkaniem Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej gminy żydowskiej.

To ona postawiła warunek, by do spotkania doszło w zbezczeszczonej przez nazistów poznańskiej synagodze.

W niedzielne popołudnie członkowie poznańskiej gminy żydowskiej wraz z gośćmi zasiedli w synagodze, nad pustą niecką basenu, zbudowanego w środku świątyni przez niemieckich okupantów w 1940 r. Za plecami gościa z Wielkiej Brytanii paliły się świece menory - siedmioramiennego kandelabru, który jest symbolem Izraela.

- Gdy otrzymałam telefon od pastora Ożany, proszący o spotkanie z synem esesmana, byłam wstrząśnięta - opowiadała Alicja Kobus. I ciepło powitała pastora Odera.

Nie miałem pojęcia, co robi mój ojciec

- To bardzo szczególne spotkanie - przemówił syn esesmana. - 4 października 1943 r. przybył do Poznania Heinrich Himmler, który postawił sobie za cel wyniszczenie Żydów, przeklęcie świata i swojego narodu. Himmlerowi służył mój ojciec, członek SS. Należał do Einsatzgruppen, które mordowały Żydów. Miałem wtedy kilka lat, nie miałem pojęcia, co robi mój ojciec. Nie wiedziałem, że w pewien sposób uczestniczyłem w działalności ojca. Dorastałem w ubogim domu, gdzie nie było Boga, nadziei, a gdzie był gniew i antysemityzm. Dorastałem w duchu antysemityzmu, mój język był antysemicki. Nikt mnie nie uczył, że to złe. Nigdy nie widziałem Żydów, a jednak ich nienawidziłem. To było związane z wychowaniem, które odziedziczyłem po swoich przodkach.

Błogosławieństwo dla gminy żydowskiej

Pastor Oder opowiadał, jak po wojnie władze Austrii przedstawiały swój kraj jako ofiarę nazistów.

I o swoim nawróceniu: - Spotkałem osobę z Niemiec, która zmieniła moje życie. Ona powiedziała: "Bóg cię kocha. Jeśli uwierzysz w Jezusa, uwolni cię od twoich grzechów". Największym moim odkryciem było to, że mój Bóg Jezus okazał się Żydem. Nagle odkryłem, że byłem w błędzie. I odkryłem moją miłość do narodu izraelskiego. Odkryłem, jak wielką rolę odegrał naród żydowski. Z narodu żydowskiego wywodzi się cała europejska kultura. Kiedy Żydzi ginęli w Auschwitz, europejska kultura ginęła z nimi.

Oder przyznał, że nie akceptuje tego, że po wojnie Kościół katolicki chronił niektórych nazistów. I apelował, by nigdy nie zapominać ofiar holocaustu. - Ja również stałem się ofiarą holocaustu - dodał.

Do Poznania przywiózł "specjalny prezent" - modlitwę, odmawianą w formie śpiewu. Na koniec pobłogosławił gminę żydowską w Poznaniu. W spotkaniu uczestniczyły też siostry ewangelickiej wspólnoty maryjnej z Darmstadt (Niemcy). I pastor z Berlina, który prosił o wybaczenie za krzywdy wyrządzone Żydom przez Niemców.

 

 

Piotr Bojarski 2013-10-06

/zrodlo:wyborcza.pl/

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl