POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Projekt VIPy Wolności - Architekci Przyszłości"  Email

Spotkanie ze Świadkiem Czasu – Panią Alicją Kobus w ramach projektu „VIPy Wolności – Architekci Przyszłości” w Murowanej Goślinie

W ramach programu "25 lat Wolności" Fundacji im. Stefana Batorego w Murowanej Goślinie młodzież z Koła Wielokulturowego przy współpracy z Komitetem Partnerskim Ziemi Goślińskiej oraz

Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie zaprosiła swoich rówieśników oraz lokalną społeczność Murowanej Gośliny do świętowania Wolności – 25 rocznicy obrad Okrągłego Stołu i częściowo pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych. 

W dniach 21-22 czerwca odbyło się wiele działań inspirowanych tą rocznicą. Były to m.in.:  tryptyk filmowy, międzypokoleniowa gra miejska, debata oksfordzka, spotkanie ze Świadkiem Czasu – Panią Alicją Kobus oraz happening "Ręce ku Wolności". Tytuł projektu nawiązywał do kreatywnego tłumaczenia znanego skrótu VIP: V- very, bardzo, I - intergenerational, międzypokoleniowa, P - person, osoba. Nasze działania połączyły starszych i młodszych mieszkańców Murowanej Gośliny, wśród których byli m.in. rodzice gimnazjalistów.

 

 

 

Ważnym momentem projektu było spotkanie ze Świadkiem Czasu – zastępczynią Przewodniczącego Rady Miasta Murowanej Gośliny oraz przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu – Panią Alicją Kobus. Jest ona kobietą, która urodziła się rok po zakończeniu II wojny światowej i przez okres komunizmu zmuszona była do ukrywania swojej prawdziwej tożsamości. Zmagała się ze strachem i niepewnością. Po odzyskaniu niepodległości w roku 1989 reaktywowała życie społeczności żydowskiej w Poznaniu. Jej historia stała się dla młodych ludzi świetnym dowodem na to, że siła ducha jest w stanie przezwyciężyć przeszkody, które nas spotykają. W ubiegłym toku Pani Alicja za swoją działalność na rzecz dialogu międzykulturowego oraz bezinteresowne pomaganie innym ludziom otrzymała prestiżową Europejską Nagrodę Obywatelską. Panią Alicję Kobus zaprosiliśmy do wspólnej debaty oksfordzkiej, której tematem było znaczenie dla Polaków i naszej współczesnej historii obrad Okrągłego Stołu. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy można to wydarzenie przyrównać do Chrztu Polski z 966 roku.  Debatę poprzedziły wypowiedzi Krzysztofa i Szymona na temat Chrztu Polski oraz obrad Okrągłego Stołu. Ostatnim akcentem w ramach projektu był happening „Ręce ku Wolności”- uczestnicy gry oraz debaty odcisnęli na wielkoformatowym płótnie swoje ręce jako znak uczestnictwa w projektowaniu lepszej przyszłości. W ten sposób stali się jej symbolicznymi architektami. Jest to namacalny dowód naszego zaangażowania w budowę lokalnej świadomości obywatelskiej. Płótno zawisło w symbolicznej przestrzeni miejsca pamięci na byłym cmentarzu żydowskim pomiędzy dwoma drzewami przy ulicy Mściszewskiej 10.   

 

Jakub Niewiński

 

 

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl