KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Aktualnosci
Podziękowania dla naszej przewodniczącej
Wiesci gminne. -
31.05.2012.
Alicja Kobus Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oddział w Poznaniu została zaproszona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Wojciecha Ołdyńskiego do udziału w niezwykłej konferencji z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępstw i nienawiści. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla obu stron, tak jak udział w Festiwalu Woodstock w poprzednim roku w ramach poznawania religii, tradycji, kultury przez młodzież różnych narodowości
i wyznań
 
Ślady wandalizmu na pomniku Ofiar Żydowskich usunięte
Antysemityzm - antysemityzm i rasizm
27.04.2012.

Pragniemy wyrazić podziękowanie

dyrektorowi Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu

Panu Tomaszowi Liseckiemu

za natychmiastowe usunięcie śladów wandalizmu

na pomniku Ofiar Żydowskich przy ul.Królowej Jadwigi

oraz nasadzeniu tam 2000 tulipanów odmiany *Irena Sendler*.

 
Dewastacja pomnika w Poznaniu
Aktualności -
15.04.2012.
Czytaj całośćStowarzyszenie Miasteczko Poznań poinformowało o zbezczeszczeniu pomnika upamiętniającego ofiary żydowskiego obozu pracy założonego przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie stadionu miejskiego w Poznaniu. Szary kamień pomnika został oblany czarną farbą. "Po raz kolejny ten skromny pomnik, stojący obecnie przy ulicy Królowej Jadwigi, stał się obiektem czyjeś niechęci, być może nienawiści.
Czytaj całość
 
Poznanskie Historie..
Historia Żydów w Polsce -
23.11.2011.
Drodzy czytelnicy, mamy dobrą wiadomość dla tych, którym historia Poznania jest bliska. Poprzez wieki Poznań był związany z obecnością społeczności żydowskiej na swoich terenach i coraz częściej sięgamy do żródeł, aby poznać prawdę, aby przekonać się, że ten - jak i wiele innych terenów  w Polsce, był miejscem, gdzie spotykały się różne kultury, gdzie sąsiadami byli ludzie pochodzący z różnych zakątków świata, wyznający różne religie i mający również swoje małe enklawy, dla których było dosyć miejsca i wspólnej przestrzeni, aby stworzyć społeczeństwo. Do tego społeczeństwa również należeli Żydzi, których obecność  na polskich ziemiach ma tysiącletnią tradycję...
Czytaj całość
 
Synagoga Nowa Centrum Dialogu
Synagoga Nova - Synagoga Nova
18.11.2011.

Czytaj całośćKoniec grudnia, początek stycznia - to może być przełomowy moment dla dalszych losów synagogi na narożniku ulic Stawnej i Wronieckiej. W tym historycznym budynku ma powstać Centrum Judaizmu i Dialogu.

Właścicielem bożnicy od kilku lat ponownie jest gmina żydowska w Poznaniu. Od tego czasu trwają też prace nad nowym projektem wykorzystania gmachu, który w okresie II wojny światowej Niemcy przebudowali na pływalnię (została ona zamknięta ze względu na zły stan techniczny dopiero we wrześniu tego roku).

Czytaj całość
 
Restytucja majątku z okresu Holokaustu
Aktualności -
13.11.2011.
Jeśli państwo lub państwa żydowscy krewni mieli własność, która została skonfiskowana, zagrabiona lub siłą sprzedana w czasie holokaustu, możliwe jest, że są państwo uprawnieni do udziału w Projekcie Heart.
Pierwszym krokiem jest ustalenie tożsamości osób, które utraciły własność w tym okresie oraz zachęcenie ich do złożenia kwestionariusza. Strona internetowa zawiera informacje potrzebne do ustalenia, kto kwalifikuje się do uczestnictwa w projekcie HEART i czy skonfiskowana, zagrabiona lub siłą sprzedana własność może być przedmiotem potencjalnych roszczeń. Strona ta zawiera szczegółowe instrukcje, aby krok po kroku przeprowadzić zainteresowanych przez wszystkie etapy niezbędne do wysłania kwestionariusza i rozpoczęcia procesu zgłoszeniowego.
/available in other languages/
Czytaj całość
 
W ciemności...
Recenzje książek które warto przeczytać -
24.10.2011.
Dzieciństwo spędziła wśród szczurów, w kanałach. 7-letnia Krysia po ucieczce z getta przetrwała ponad rok pod ziemią. - Przeżyłam to jeszcze raz, trzęsłam się - powiedziała 75-letnia dziś Krystyna Chiger po obejrzeniu filmu Agnieszki Holland "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Jest główną bohaterką filmu i ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Jedną z w niewielu osób, które przeżyły w kanałach. Opowiedziała nam swoją historię.
Czytaj całość
 
Izrael w moich oczach
Izrael - Israel
06.09.2011.

Czytaj całośćMagda Kuś, młoda członkini naszej Gminy opisuje swoje wrażenia z Izraela z pobytu na Ulpanie:

Izrael to państwo, którego atmosferę trudno opisać słowami. Można by powiedzieć, że to kraj, w którym można spotkać ludzi na osiołkach, wyznawców różnych religii modlących się wspólnie przy Ścianie Płaczu, a także, że w Haifie ludzie pracują najwięcej, Tel-Aviv jest najlepszy dla ludzi lubiących rozrywkę i życie 24/h, a Jerozolima to miejsce, w którym modlitwa jest najważniejsza… Jednak  tylko osobiste obcowanie z ludźmi, religią i kulturą odzwierciedla urok tego miejsca.

Czytaj całość
 
Upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Śremie
Galeria dostępna w albumach Picasa - Wydarzenia 2011 r.
02.07.2011.
Czytaj całośćDnia 28 czerwca 2011 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających cmentarz żydowski, mieszczący się niegdyś w ciągu dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Cmentarz żydowski istniał w Śremie od początku XVI wieku. Miejsca pamięci są wynikiem dialogu i ustaleń samorządu gminy Śrem i komisji regulacyjnej w sprawie zwrotu przedwojennego mienia Żydów. Odsłonięcia tablic pamiątkowych dokonali Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski, Alicja Kobus Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, członek Zarządu Filii ZGWŻ Aleksander Imas wraz z żoną Małgorzatą, oraz Adam Lewandowski Burmistrz Śremu. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Rady Miejskiej w Śremie i Rady Powiatu Śremskiego, szefowie lokalnych służb mundurowych i instytucji kultury oraz duchowni różnych wyznań.
Czytaj całość
 
Przewodniczaca naszej Gminy z wizyta w Parlamencie Europejskim
Galeria dostępna w albumach Picasa - Wydarzenia 2011 r.
24.05.2011.
Czytaj całośćNa zaproszenie Marka Siwca - Posła do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski, Alicja Kobus uczestniczyła w otwarciu wystawy "Synagogi Wielkopolskie" w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Czytaj całość
 
Izrael Serca
Komentarze... opinie... przemyślenia... - komentarze, opinie...
07.05.2011.
Gdy rano 19 iyyar 5708 roku (14 maja 1948) nad Jerozolimą wschodziło Słońce było wiadomo, że najbliższe godziny uczynią, że oto nadszedł Dzień Niezwykły. Jedyny taki w historii świata. Nikt nie potrafił przewidzieć, jak ten dzień się zakończy. Optymizm mieszał się z pesymizmem. Przez wieki niezliczone pokolenia Żydów przekazywały sobie życzenia: מלשנה הבאה בירושלי (Leszana haba biYerushalayim). Odrodzenie Państwa Izrael mogło uczynić, że po blisko 2000 lat słowa te się zmaterializują.
Czytaj całość
 
Muzyczny apel do młodych polskich Żydów
Izrael - Israel
03.05.2011.

Czytaj całośćMasz 16-26 lat? Kochasz spiewać? spiesz się, bo wystartował konkurs "Hallelujah" specjalnie dla Żydów z diaspory. Już w sierpniu grupa 30 finalistów z diaspory przyjedzie do Izraela, gdzie przez miesiac będzie pod opieka izraelskich artystów. W planie warsztaty muzyczne oraz intensywne zwiedzanie.

Czytaj całość
 
Baza danych zrabowanych dzieł sztuki
Aktualności -
20.10.2010.
Czytaj całośćW internecie dostępna jest baza danych z informacjami o ponad 20 tys. dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów Żydom w okupowanej przez Niemcy Francji i Belgii w latach 1940-1944 (http://www.errproject.org/jeudepaume). Jest to wspólny projekt nowojorskiej organizacji pn. Conference on Jewish Material Claims Against Germany (konferencja żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom) i waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu
Czytaj całość
 
Ściągnij pasek Schorra !
Aktualności -
01.03.2010.
A cóż to takiego Pasek Schorra?  To dodatkowe narzędzie w twojej przeglądarce internetowej. Jak wygląda, przekonasz się klikając na link, który widnieje poniżej
Czytaj całość
 
Moszaw Zkenim - Żydowski Dom Seniora
Aktualności -
19.02.2010.
Być może już wkrótce powstanie pierwszy po II wojnie światowej żydowski dom opieki. 4 lutego, po ponad rocznych staraniach, zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Żydowski Dom Seniora.Ma kontynuować tradycje powstałego dokładnie 100 lat temu domu opieki Moszaw Zkenim. Warszawska Gmina, która od lat próbuje odbudować przybytek, znalazła już potencjalnego partnera, który pomógłby przy organizacji przedsięwzięcia - brytyjską firmę prowadzącą podobne domy, m.in. w Ramat Gan w Izraelu. Trwają wstępne negocjacje 
Czytaj całość
 
Czym jest Szabat ?
Religia...Tradycja... - S_Z_A_B_A_T
03.08.2009.

{mosimage}Bardziej niż Izrael strzegł Szabatu, Szabat strzegł Izraela

Wśród wielu praw religijnych ustanowionych przez judaizm znajdują się takie, których podstawowym celem jest uświęcanie ludzkich działań, przestrzeni, a nawet czasu: „Bądźcie święci, bo Ja, Haszem, wasz Bóg, jestem Święty” (Wajikra/Kapłańska 19:2).

 

Czytaj całość
 
Trochę historii ...
Cmentarze. - Cmentarze w Poznaniu
23.02.2009.
W Poznaniu istniało kilka cmentarzy ludności wyznania mojżeszowego. Pierwszy z nich powstał w pierwszej połowie XV wieku w miejscu zwanym Złotą Górą, w pobliżu obecnego kościoła ojców Jezuitów. Kolejny cmentarz założono na Muszej Górze, w okolicach Placu Wolności, w obrębie pl. Cyryla Ratajskiego, 3 Maja i ul. Nowowiejskiego. Majer Bałaban w wydanej w 1929 roku książce "Zabytki historyczne Żydów w Polsce" tak pisał o nekropolii przy pl. Wolności:
Czytaj całość
 
Historyczna chwila - macewy wracają na swoje miejsce
Cmentarze. - Cmentarze w Poznaniu
10.12.2008.

Czytaj całość30 kwietnia w Poznaniu, na odzyskanym skrawku cmentarza żydowskiego, po wielu latach starań postawiono macewy. Przybyły z Izraela rabin Menashe Eksztein wyznaczał miejsca pochówków, a w tym to najważniejsze - grób Akivy Egera - jednego z najwybitniejszych rabinów wszechczasów.

Czytaj całość
 
Cmentarz przy Głogowskiej - krótka historia
Cmentarze. - Cmentarze w Poznaniu
22.11.2008.

Czytaj całośćCmentarz (hebr. bejt kwarot - dom grobów) jest dla Żydów miejscem świętym, na wieczność przypisanym umarłym. Judaizm nie zna pojęcia likwidacji cmentarza i nie zezwala na jakiekolwiek inne, poza grzebaniem zmarłych, użytkowanie terenu.


Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 481 - 499 z 499

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl