KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Poznańskie i wielkopolskie synagogi

Jak długa jest historia zasiedlania terenów Wielkopolski przez napływających z zachodu Żydów, tak długa jest też historia synagog na tych terenach. Po większości nie pozostał żaden ślad poza zapisami historycznymi, po niektórych jedynie fragmenty wkomponowane w inne budowle, ale są też takie, które cudem przetrwały wojenne nawałnice i okres nagminnego dewastowania i rozbiórek po II WŚ.

Większość z tych które przetrwały, pełnią dziś inne funkcje, ale nadal zachwycają swoją architekturą. W tym dziale chcemy przybliżyć czytelnikom historię synagog na terenie Poznania i Wielkopolski. 



Pamięci gniewkowskich Żydów
Czytaj całośćUroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historię społeczności żydowskiej w Gniewkowie – 10 grudnia 2020

Upamiętnienie znajduje się na budynku dawnej synagogi i ma przypominać o jego pierwotnym przeznaczeniu. Przez 58 lat, od 1880 r., synagoga służyła mieszkańcom Gniewkowa wyznania mojżeszowego.

 

.
Czytaj całość
 
Plac Rawickiej Synagogi
Czytaj całośćPomysł nazwania placu położonego pomiędzy ulicami Wały Tadeusza Kościuszki (zob. Google Street View: http://bit.ly/2PJZVBw, http://bit.ly/2PNhXDg) i Mikołaja Kopernika (zob. Google Street View: http://bit.ly/2sb6TGL, http://bit.ly/2PM2djR) Placem Rawickiej Synagogi narodził się w związku z przypadającą w 2019 roku 130. rocznicą oddania do użytku w Rawiczu synagogi, zwanej Synagogą Wielką. Z propozycją mającą na celu uczczenie w ten sposób pamięci społeczności żydowskiej zamieszkałej niegdyś w Rawiczu
Czytaj całość
 
Synagoga w Pile
Czytaj całość11 listopada, w 80 rocznicę spalenia pilskiej synagogi ,/ w tzw Noc Kryształową/, odsłonięta została tablica upamiętniająca to wydarzenie. W miejscu gdzie stała synagoga, przy dzisiejszej Alei Piastów, ustawiona została makieta obrazująca jej dawny wygląd. Poniżej galeria zdjęć.
Czytaj całość
 
Ostrowska synagoga odremontowana
Czytaj całośćPo trwających 19 miesięcy pracach renowacyjnych oddano w Ostrowie Wielkopolskim do użytku zabytkową mauretańską synagogę, wybudowaną w latach 1857-1860 przez Moritza Lande. W obiekcie powstało Forum Synagoga, które będzie służyć celom kulturalnym. Ostrowska synagoga należy do najpiękniejszych tego typu bożnic w Europie. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.
Czytaj całość
 
Leszno
Czytaj całośćW 1993 r. w XIX-wiecznym budynku dawnego domu przedpogrzebowego na terenie nieistniejącego cmentarza żydowskiego w Lesznie utworzono Dział Judaistyczny Muzeum Okręgowego w Lesznie (przy Al. Jana Pawła II). Za tę inicjatywę, zrealizowaną z państwowych środków finansowych, muzeum otrzymało wówczas wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki jako Najciekawsze wydarzenie muzealne 1993 r.. Jeszcze w tym samym roku Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich Rzeczypospolitej Polskiej pisemnie wyraził zgodę na przejęcie dawnej synagogi w Lesznie i urządzenie w niej galerii malarstwa polskiego o tematyce wiejskiej.
Czytaj całość
 
Synagoga w Koninie
Czytaj całośćBudynek bożnicy wybudowano w latach 1825–29. W miejsce dotychczasowej drewnianej postawiono okazałą synagogę, powiększając ją w latach osiemdziesiątych o babiniec.
Czytaj całość
 
Ostrów Wlkp. Synagoga w remoncie
Czytaj całośćTrwają prace związane z wymianą dachu na budynku Synagogi w Ostrowie Wielkopolskim. Do końca czerwca potrwa także wymiana łusek na drugiej kopule wieży. Synagoga jest gruntownie modernizowana i odrestaurowywana dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Miasto Ostrów Wielkopolski z Wielkopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego.
Czytaj całość
 
Los synagogi w Ostrowie Wlkp
Zabytkową synagogę w Ostrowie Wielkopolskim czeka remont.  Miasto otrzymało synagogę w 2006 roku dzięki staraniom Szewacha Weissa i Naczelnego Rabina Polski  - Michaela Schudricha. Bryła synagogi ma pozostać nienaruszona, wymienione zostanie jednak szkło w oknach. Firma z Torunia, która zajmie się remontem, podda renowacji m.in. elementy zdobnicze na zewnątrz, elewację i polichromię. Synagoga po remoncie ma służyć kulturze i nosić nazwę "Forum Synagoga". Będzie mieścić się w niej sala koncertowa na 150 osób. Prace, które mają zakończyć się w połowie przyszłego roku  będą kosztować 6,8 mln zł, z których 70 proc. udało się pozyskać z Unii Europejskiej.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 20

Am Israel Chai !

SUKKOT 16-23.10.24

2a.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl