POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Los synagogi w Ostrowie Wlkp  Email
Zabytkową synagogę w Ostrowie Wielkopolskim czeka remont.  Miasto otrzymało synagogę w 2006 roku dzięki staraniom Szewacha Weissa i Naczelnego Rabina Polski  - Michaela Schudricha. Bryła synagogi ma pozostać nienaruszona, wymienione zostanie jednak szkło w oknach. Firma z Torunia, która zajmie się remontem, podda renowacji m.in. elementy zdobnicze na zewnątrz, elewację i polichromię. Synagoga po remoncie ma służyć kulturze i nosić nazwę "Forum Synagoga". Będzie mieścić się w niej sala koncertowa na 150 osób. Prace, które mają zakończyć się w połowie przyszłego roku  będą kosztować 6,8 mln zł, z których 70 proc. udało się pozyskać z Unii Europejskiej.

Umowa w tej sprawie pomiędzy firmą a władzami samorządowymi została już podpisana - powiedział PAP w piątek Janusz Grzesiak z miejscowego magistratu.

    W 2006 r. Gmina Żydowska Wyznaniowa we Wrocławiu przekazała synagogę miastu. Na rzecz Gminy przekazano wtedy 225 tys. zł tytułem odszkodowania za zrzeczenie się roszczeń do nieruchomości, na której stoi obiekt. Do porozumienia doszło wtedy dzięki m.in. bezpośredniemu zaangażowaniu ówczesnego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa i Naczelnego Rabina w Polsce - Michaela Schudricha.

    Synagogę wzniesiono w latach 1857-1860. Należy do najpiękniejszych w Europie obiektów tego typu, wybudowanych w stylu mauretańskim. Pierwowzorami były dla niej okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

    Renowacja i adaptacja na cele kulturalne ma się zakończyć do połowy przyszłego roku. "Powstanie sala koncertowa dla około 150 osób, będzie też możliwość wykorzystania empora (balkonów) jako galerii" - powiedział Grzesiak.

    Według niego, adaptacja synagogi do tych celów będzie wymagała bardzo specjalistycznych prac. Jak podał, najtrudniejsze będzie odtworzenie elementów zdobniczych na zewnątrz, stolarki okien, drzwi i elewacji oraz polichromii. W oknach umieszczone zostanie matowe białe szkło, stosowane kiedyś w tego typu obiektach - podkreślił Grzesiak. Dodał, że remont będzie w jak najmniejszym stopniu ingerował w bryłę synagogi.

    Rozpoczęcie prac uniemożliwiają na razie trudne warunki atmosferyczne.

(za jewish.org.pl)

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl