Los synagogi w Ostrowie Wlkp |
Email
|
Zabytkową synagogę w Ostrowie Wielkopolskim czeka remont. Miasto otrzymało synagogę w 2006 roku dzięki staraniom Szewacha Weissa i Naczelnego Rabina Polski - Michaela Schudricha. Bryła synagogi ma pozostać nienaruszona, wymienione zostanie jednak szkło w oknach. Firma z Torunia, która zajmie się remontem, podda renowacji m.in. elementy zdobnicze na zewnątrz, elewację i polichromię. Synagoga po remoncie ma służyć kulturze i nosić nazwę "Forum Synagoga". Będzie mieścić się w niej sala koncertowa na 150 osób. Prace, które mają zakończyć się w połowie przyszłego roku będą kosztować 6,8 mln zł, z których 70 proc. udało się pozyskać z Unii Europejskiej.
Umowa w tej sprawie pomiędzy firmą a władzami samorządowymi została już podpisana - powiedział PAP w piątek Janusz Grzesiak z miejscowego magistratu.
W 2006 r. Gmina Żydowska Wyznaniowa we Wrocławiu przekazała synagogę miastu. Na rzecz Gminy przekazano wtedy 225 tys. zł tytułem odszkodowania za zrzeczenie się roszczeń do nieruchomości, na której stoi obiekt. Do porozumienia doszło wtedy dzięki m.in. bezpośredniemu zaangażowaniu ówczesnego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa i Naczelnego Rabina w Polsce - Michaela Schudricha.
Synagogę wzniesiono w latach 1857-1860. Należy do najpiękniejszych w Europie obiektów tego typu, wybudowanych w stylu mauretańskim. Pierwowzorami były dla niej okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.
Renowacja i adaptacja na cele kulturalne ma się zakończyć do połowy przyszłego roku. "Powstanie sala koncertowa dla około 150 osób, będzie też możliwość wykorzystania empora (balkonów) jako galerii" - powiedział Grzesiak.
Według niego, adaptacja synagogi do tych celów będzie wymagała bardzo specjalistycznych prac. Jak podał, najtrudniejsze będzie odtworzenie elementów zdobniczych na zewnątrz, stolarki okien, drzwi i elewacji oraz polichromii. W oknach umieszczone zostanie matowe białe szkło, stosowane kiedyś w tego typu obiektach - podkreślił Grzesiak. Dodał, że remont będzie w jak najmniejszym stopniu ingerował w bryłę synagogi.
Rozpoczęcie prac uniemożliwiają na razie trudne warunki atmosferyczne.
(za jewish.org.pl)
|